Pogodnosti PDV-a
Zakona o PDV-u još nema, a uvjet je za trgovinu s EU od 1. srpnja
Ulaskom RH u EU neće se morati platiti u roku od 10 dana, nego u mjesecu nakon stjecanja robe
Kako cariniti robu nakon ulaska u EU, kakav će biti porezni tretman, posebno vezano uz plaćanje PDV-a, primjerice kako ga obračunati ako se roba uveze prije 1. srpnja i kakve će olakšice i dalje vrijediti?, neka su od pitanja koja još muče velik domaćih poduzetnika, piše vecernji.hr
Ima i onih koji se pitaju mogu li ipak ostaviti olakšice koje sada vrijede unutar Cefte. No za mjesec i pol dana, postajemo dio carinske unije EU i sva pravila koja vrijede za njih prema trećim zemljama, tada će biti važeća i za nas, bez iznimaka.
Pogodnosti PDV-a
Tek nakon što EU završi sporazume sa zemljama Cefte, vratit će se pogodnosti, no ipak ne za sve jednako, jer će postojati kvote za pojedine proizvode za koje će se primjenjivati nulta carina. No ta će kvota vrijediti za sve zemlje EU u trgovini sa zemljama Cefte, pa će izvoznici trebati biti brzi žele li ući u kvotu u kojoj se carina ne plaća. Ono što poduzetnike muči trenutačno je i pitanje PDV-a i sve pojedinosti vezane uz plaćanje i rokove jer zakon još nije prihvaćen u Saboru, a nakon toga još na snagu treba stupiti pravilnik. Prednost će biti to da se uvezena roba odnosno stjecanje robe, kakav će se termin koristiti ulaskom u EU, više neće morati platiti u roku od 10 dana, nego će se PDV obračunavati u mjesecu nakon toga.
Pri kupnji robe poduzetnik će prodavatelju morati dostaviti svoj PDV identifikacijski broj, kako mu prodavatelj ne bi zaračunao PDV, a domaći će ga poduzetnik sam obračunati prema domaćim propisima. Isto će vrijediti i u obrnutom slučaju. Ako je domaći poduzetnik prodavatelj, neće obračunavati porez raspolaže li PDV identifikacijskim brojem kupca.
Oslobođeni bi PDV-a trebali biti poduzetnici koji stječu dobra unutar EU do iznosa od 77 tisuća kuna na godinu i tada bi se taj porez plaćao u zemlji izvoza. Poduzetnici koji pak prodaju dobra i usluge u našu zemlju, oslobođeni bi bili plaćanja PDV-a do iznosa od 270 tisuća kuna, a iznad tog iznosa morali bi se registrirati kao isporučitelji. Plaćanja PDV-a bit će oslobođeni oni koji unesenu robu odmah isporuče drugoj zemlji članici Unije, ali također uz predočenje PDV ID broja.
Preferencijalni uvoz
I dok ćemo ulaskom u EU postati dio carinske unije i robu cariniti u bilo kojoj zemlji EU, roba kojom poduzetnici trguju izvan EU, mora biti obuhvaćena carinskom deklaracijom ili izlaznom skraćenom deklaracijom koja se podnosi izvoznom carinskom uredu prije iznošenja robe iz EU. Velika će se prednost osjetiti od preferencijalnog uvoza s obzirom na to da će se početi primjenjivati svi sporazumi o slobodnoj trgovini i drugi preferencijalni aranžmani koje ima EU.
Osim EFTE i zemalja u procesu pridruživanja takve ugovore ima i sa zemljama Sredozemlja, afričkim, karipskim i pacifičkim zemljama, JAR-om, Čileom, Meksikom, J. Korejom, Ovčjim Otocima, Andorom i Turskom u dijelu proizvoda koji nisu obuhvaćeni carinskom unijom.
VL/eZd
Vezane vijesti
-
-
Poskupljenje poljoprivrednih proizvoda neizbježna je posljedica suše koja je uzrokovala nestašicu hrane ne samo kod nas nego i u Europi
-
Svaki građanin RH može nesmetano kupiti vozilo u bilo kojoj zemlji svijeta i nesmetano ga uvesti. Ali, treba platiti sva davanja, a za zemlje izvan EU-a to znači carina, trošarina i PDV
-
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić poručio je u nedjelju da ove godine neće biti smanjenja poreza na dodanu vrijednost (PDV) na hranu, s obzirom da se tek stabiliziramo nakon krize 2020. godine.
Izdvojeno
-
Objavljeni su privremeni rezultati Natječaja za raspodjelu subvencije smještaja kod privatnog stanodavca za grad Gospić i Zadar.
-
Posjetite Exclusive Change poslovnice u Zagrebu ili Splitu i iskoristite nove mogućnosti koje tvrtka nudi.
-
Premijer Andrej Plenković razriješio je u petak ujutro Vilija Beroša dužnosti ministra zdravstva.
-
Slučajevi ospica porasli su za 20 posto prošle godine, potaknuti nedostatnim cijepljenjem u najsiromašnijim zemljama svijeta i onima pogođenima sukobima, objavili su Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.