Događaji

Hrvati iz BiH

Teška presuda u Haagu: 111 godina zatvora i udruženi zločinački pothvat

Teška presuda u Haagu: 111 godina zatvora i udruženi zločinački pothvat
AP

Ukupno 111 godina zatvora dobila su šestorica Hrvata iz BiH, u haškoj presudi kojom je, u prvom stupnju, utvrđeno postojanje udruženog zločinačkog pothvata u Bosni i Hercegovini ratne 1993. Na čelu te zločinačke organizacije, stoji u presudi, bio je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, a cilj je bio etničko čišćenje muslimana kako bi se stvorila 'Velika Hrvatska'.

U prvom poluvremenu ovog, dosad najopsežnijeg sudskog postupka, na haškom papiru ostaje zapisano da je postojala skupina koja je 1993. godine organizirano i svjesno krenula u etničko čišćenje nehrvatskog stanovništva iz dijela BiH, obrazložio je predsjedavajući Vijeća, francuski sudac Jean-Claude Antonetti.

"Vijeće je većinom glasova odlučilo da je postojao udruženi zločinački pothvat, koji je za krajnji cilj imao uspostavljanje hrvatskog entiteta, dijelom iz granica Hrvatske banovine iz 1939. godine kako bi se omogućilo ponovno ujedinjenje hrvatskog naroda", rekao je Antonetti.

Napominjući više puta da se on osobno ne slaže s kvalifikacijom udruženog zločinačkog pothvata, sudac Antonetti nabrojio je da su mu članovi bili Franjo Tuđman, Gojko Šušak, Mate Boban, Janko Bobetko te danas osuđena šestorka.

"Ove zločine nije nasumce počinila šačica nediscipliniranih vojnika. Naprotiv, zločini su bili rezultat plana što su ga pripremili sudionici udruženog zločinačkoh pothvata kako bi protjerali muslimansko stanovništzvo iz Herceg Bosne".

A zločini su bili iznimno teški. Sudac je gotovo sat vremena čitao katkad izrazito mučne detalje.

"Tjerali su ih da mole kršćanske molitve ispred mekteba. Dva vojnika HVO-a su Hasanu Behli odsjekla uho, a poslije su mu gazili po rani".

"Zatočenike koji nisu jeli dovoljno brzo natjerali su da legnu na užareni asfalt i valjaju se bez košulje".

"Jednog zatočenika natjerali su da poliže vlastitu krv kako, citiram, balijska krv ne bi ostala na hrvatskoj zemlji".

Sukob je bio međunarodnog karaktera, bio je planiran u Hrvatskoj i provodila ga je i hrvatska vojska, stoji u nepravomoćnoj presudi.

"Iz dokaza se vidi da su se snage hrvatske vojske borile zajedno s pripadnicima HVO-a protiv Armije BiH i da je hrvatska vlast provodila opću kontrolu nad oružanim snagama i civilnim vlastima prvo hrvatske Zajednice, a potom Republike Herceg Bosne".

Zbog svega navedenog bivši premijer Jadranko Prlić dobio je 25, a po 20 godina zatvora bivši ministar obrane Bruno Stojić, i zapovjednici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković. Bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić dobio je 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić 10 godina zatvora.

Sada kreću žalbeni postupci, pred obranama je puno posla, kaže Petkovićeva odvjetnica Vesna Alaburić.

"Sigurno ćemo svi poraditi na tome da dokažemo da ovi zločini, koji su se nesporno dogodili, nisu bili posljedica zločinačkog plana već konkretnih događaja u određenim sredinama i posljedica ratnih sukoba", kazala je Alaburić.

Neuobičajeno u dosadašnjoj praksi, izjavu je u Haagu dao i tužitelj Kenneth Scott, iznimno zadovoljan presudom. "Do sada je javnost puno čula o Srbima u tom sukobu i to je pravedno, ali danas se moglo čuti i o onome što se dogodilo od strane bosanskih Hrvata pod Tuđmanovom vlašću", kazao je tužitelj.

Inače, presuda ima 2 629 stranica uz 4 dodatka i zasebna i djelomično suprotstavljena mišljenja sudaca Antonettija i Trechsela. Upravo u činjenici da se baš predsjedavajući sudac nije složio s udruženim zločinačkim pothvatom, ali je preglasan, obrane pronalaze nadu za 'drugi krug'.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.