Događaji

Naplata usluga

Ako nemate novca, zaboravite na Hitnu pomoć

Ako nemate novca, zaboravite na Hitnu pomoć

Ako ne znate što vam je, a treba vam hitna medicinska pomoć, obavezno sa sobom ponesite novčanik ili kreditnu karticu. Jer ako se pokaže da niste životno ugroženi, u Zadru biste to mogli masno platiti.

 

"Pionirsko" medicinsko iskustvo među prvima je doživjela 18-godišnja Zadranka koja je zbog dehidracije odlučila potražiti hitnu pomoć. Nakon što su je tamo, kaže, nevoljko primili i pregledali na njezino inzistiranje, te joj dali injekciju, kad je došla k sebi, ispostavili su joj račun od 350 kuna, piše slobodna Dalmacija.

Muk iz HZZO-a

U zadarskom HZZO-u pokušali doći do objašnjenja novih mjera Hitne pomoći. Tamo su nas uputili na središnjicu HZZO-a u Zagrebu. Unatoč pisanom upitu, do zaključenja ovog broja iz HZZO-a nismo dobili odgovor.

Iako je bila šokirana računom, u tom joj trenutku srećom nije trebala reanimacija jer bi za to, prema novom Cjeniku usluga Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije koji je stupio na snagu 1. lipnja, trebala platiti čak 1800 kuna. A da je prethodno tražila samo nekoliko riječi zdravstvenog savjeta, i to bi, prema cjeniku pod stavkom "savjetovanje s bolesnikom", platila 50 kuna.

‘Grcali' smo od posla

- Analiza stanja pokazala je da čak 85 posto slučajeva koje obrađujemo nije hitno. Imali smo dosta prigovora HZZO-a, a i doslovno smo se bili pretvorili u previjalište ili mjesto za ispiranje ušiju. Čim bi osjetili manju zdravstvenu tegobu, ljudi bi odlazili na Hitnu pomoć. "Grcali" smo od posla, a većina slučajeva nije bila hitna.

Na ovaj smo način odlučili zaštititi svoje djelatnike i navesti ljude da prije dolaska na Hitnu pomoć više promisle o svojem zdravstvenom stanju. Samo protekle subote imali smo 120 intervencija dnevno, a uz to i 20-ak izlazaka na teren - kazala je Davorka Krnčević, ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije.

Naime, Upravno vijeće tog istog Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije na svojoj je zadnjoj sjednici u ožujku donijelo odluku o naplati usluga pacijentima koji imaju zdravstveno osiguranje u RH, a ne spadaju u hitne. Odluka je donesena na temelju članka 22. Statuta Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, utvrđeno je na toj sjednici. Prema toj odluci, usluge Hitne medicinske pomoći naplaćivat će se pacijentima koji nemaju zdravstveno osiguranje u RH, ali i onima koji ga imaju, a ne spadaju u hitne.

Osim toga, sukladno Odluci, svaki pacijent koji po prirodi slučaja nije hitan, a ima osiguranje u RH, ako želi biti pregledan, svojim potpisom u "Protokol bolesnika" jamčit će da je bio upoznat s cijenama usluga Hitne medicinske pomoći te da je dobrovoljno platio pregled.

- Svi se pacijenti prethodno prije intervencije upoznaju s obvezom plaćanja usluga Hitne medicinske pomoći, te s protokolom i cjenikom koji je javno izložen na vratima - navodi Davorka Krnčević. Dodaje, nadalje, kako pacijenti imaju alternativu u svojem liječniku ili u ambulanti Doma zdravlja, u kojoj je od prošle godine organizirano posebno dežurstvo vikendom.Osim toga, sukladno Odluci, svaki pacijent koji po prirodi slučaja nije hitan, a ima osiguranje u RH, ako želi biti pregledan, svojim potpisom u "Protokol bolesnika" jamčit će da je bio upoznat s cijenama usluga Hitne medicinske pomoći te da je dobrovoljno platio pregled.

- Svi se pacijenti prethodno prije intervencije upoznaju s obvezom plaćanja usluga Hitne medicinske pomoći, te s protokolom i cjenikom koji je javno izložen na vratima - navodi Davorka Krnčević. Dodaje, nadalje, kako pacijenti imaju alternativu u svojem liječniku ili u ambulanti Doma zdravlja, u kojoj je od prošle godine organizirano posebno dežurstvo vikendom.

Za liječničke usluge od 50 do 1800 kuna

Pacijenti za koje se pokaže da nisu u životnoj opasnosti morat će u ambulanti Hitne pomoći platiti od 50 do 1800 kuna za ukupno 47 medicinskih usluga. Osim pisanja uputnica, koje zapada 110 kuna, za prvi kompletan pregled koji uključuje: uzimanje anamneze, pregled više organa ili više organskih sustava, jednostavne fizikalne pretrage, EKG, pisanje recepata te uputnica, morat će platiti 350 kuna.

Nešto bolje proći će oni s "kontrolnim pregledom" bez EKG-a (uzimanje anamneze, pregled jednog ili dva simetrična organa, jednostavne fizikalne pretrage, pisanje recepata i uputnica). Oni će iz novčanika "istresti" 180 kuna. Ako u vama tinja još neki znak života, a čekate kod kuće ležeći na krevetu, intervencija tima Hitne pomoći na terenu zapast će vas, prema cjeniku, od 500 do 700 kuna.

 

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.