Događaji

14. međunarodno savjetovanje proizvodnoga strojarstva

Veliki znanstveni skup "CIM 2013." od 20. do 22. lipnja u Biogradu na moru

Veliki znanstveni skup

U periodu od 20. do 22. lipnja 2013, u Biogradu, hoteli Ilirija, se održava 14. međunarodno savjetovanje proizvodnoga strojarstva, CIM 2013. To je tradicionalni znanstveni skup koji zajednički organiziraju Hrvatska udruga proizvodnoga strojarstva (HUPS) i PTW Institut Tehničkog sveučilišta iz Darmstadta, Njemačka, a suorganizatori su FSB Zagreb, FESB Split, TF Rijeka i SF Slavonski Brod.

Udruga HUPS je osnovana 1992. u Zagrebu, na inicijativu pokojnog prof.dr.sc. Roka Cebala, a glavni ciljevi su povezivanje znanstvenih institucija i gospodarstva u ostvarenju projekata od zajedničkog interesa, te podrška uvođenju i primjeni novih tehnologija u gospodarstvo Hrvatske.

PTW Institut iz Darmstadta, na čijem čelu je prof. Eberhard Abele, je jedna od najpoznatijih svjetskih institucija koja se bavi znanstvenim istraživanjima i razvojem proizvodnih znanosti, a u području strojeva i postupaka za obrade visokim brzinama i kao i u području rekonfigurabilnih obradnih sustava spadaju u sam svjetski vrh.

Od 1995. glavni moto Savjetovanja je računalom integrirana proizvodnja i visokobrzinske obrade (CIM-Computer Integrated Manufacturing and High Speed Machining). Prvi dio naziva (Computer Integrated Manufacturing) upućuje na nedjeljivost klasičnih proizvodnih tehnologija i računalnih znanosti i informatike, dok drugi dio naziva (High Speed Machining) upućuje na stalni trend povećanja produktivnosti koji je omogućio cijeli niz postupaka izradbe među kojima se ističu tvrde obrade, suhe obrade („zelene" ili ekološki prihvatljive obrade).

Pri današnjem tempu razvitka tehnologija teško je naći pojmove koji bi na duži vremenski period dobro oslikavali stanje i istraživačko-razvojne trendove. Proizvodne tehnologije i proizvodne znanosti traže odgovor na zahtjeve suvremenog tržišta i potrebe osiguranja kompetitivnosti.

Pri svemu tome držanje koraka s novim proizvodnim tehnologijama i unošenje inovativnih rješenja je često puta imperativ za opstanak na globaliziranom tržištu. Ovo savjetovanje nastoji dati mali doprinos takvim nastojanjima. Cilj Savjetovanja je pružiti mogućnost predstavljanja znanstvenih i stručnih postignuća, kao i ukazati na trendove razvitka u proizvodnom inženjerstvu i suvremenim proizvodnim tehnologijama. Kao i do sada, Savjetovanje će omogućiti razmjenu ideja i saznanja, ali isto tako i pružiti mogućnost pokretanja zajedničkih primjenjenih istaživanja i projekata.

Na savjetovanju će biti izložna 42 znanstvena rada, a autori dolaze iz Austrije, Češke, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Brazila, Italije, Njemačke, Slovačke i Slovenije. Većina radova domaćih znanstvenika prikazuje rezultate ostvarene u okviru znanstvenoistraživačkih projekata koje financira MZOŠ kojemu iskazujemo iskrenu zahvalnost.

Kako bi se još više naglasila i potaknula suradnja između znanosti i gospodarstva, ovogodišnje Savjetovanje prati i tematska radionica (Workshop) o suvremenim proizvodnim sustavima i tehnologijama pod naslovom „MACHINE TOOLS FOR COMPETITIVE AND SUSTAINABLE MANUFACTURING". Radionica je na rasporedu 21. lipnja (petak) u 14.00 satii, a sudjeluju svjetski poznate tvrtke: ALSTOM kao globalni lider u opremi za energetiku i željeznički transport s jedne strane, te WALDRICH COBURG, DMG, MORI SEIKI, LEISTRITZ, RETROFIT VERBUND i WALTER kao renomirani proizvođači obradnih sustava za obradu širokog rasopona dijelova kako po veličini, tako i po kompleksnosti. Tijekom radionice prezentirati će svoja iskustva i znanja o novim sustavima i tehnologijama za izradu energetskih komponenti, što se uspješno može primjeniti i u drugim područjima gdje su značajno prisutne proizvodne tehnologije. To je prigoda da se na primjerima najvećih svjetskih tvrtki vide ne samo suvremeni obradni sustavi tehnologije već i pristup razvoju proizvoda I tehnologija. Ulaz na radionicu je slobodan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.