Događaji

Ne razumije oporbu

Linić: Autoceste će ostati u Hrvatskoj, nitko ih neće odnijeti u kovčegu

Linić: Autoceste će ostati u Hrvatskoj, nitko ih neće odnijeti u kovčegu

Polako dobivam dojam da će netko spakirati naše autoceste u kovčege i odnijeti ih iz Hrvatske, poručio je iz Bruxellesa ministar financija Slavko Linić, nakon što sindikati i poslodavci djelatnika u prometu poručili Vladi da odustane od monetizacije ili će početi prikupljati potpise za referendum.

Teško mogu razumjeti raspravu koju su otvorili neki stručnjaci i opozicija, rekao je Linić te naglasio da će autoceste ostati u Hrvatskoj.

" To valjda mora biti svima jasno. U Hrvatskoj tvrtke tjeramo da prodaju imovinu da bi smanjili dugove, građani rasprodaju svoju imovinu. Ovdje je osnovno kako će biti kvalitetni ugovori oko upravljanja autocestom. Prema tome građanima vrlo jasna poruka: ne plašite se onih koji stvaraju cirkus i koji vas neobjektivno informiraju ", rekao je Linić.

Kometirao je Linić i odluku HEP-a da smanji cijenu struje.

" To je još jedna od pozitiva Europske unije. Kad je u pitanju HEP, očito je da nije prošao proces restrukturiranja, da je to ono što nas još čeka. Evo, konkurencija ga je potjerala da spusti cijene, a vjerojatno će i s restrukturiranjem biti daleko prihvatljivija organizacija ", zaključio je Linić.

Inače, Slavko Linić danas je u Bruxellesu sudjelovao na Vijeće ministara financija EU koje donijelo konačnu odluku o ulasku Latvije u eurozonu 1. siječnja 2014. Ministar Linić bio je prvi koji u ime Hrvatske glasovao na nekom ministarskom vijeću Europske unije. Na pitanje kada bi Hrvatska mogla biti spremna za podnošenje zahtjeva za članstvo u eurozoni, Linić je odgovorio.

" U sljedeće tri do četiri godine Hrvatska neće moći aplicirati za ulazak u eurozonu. Ostaje nam dugi period konsolidiranja financija i bitke za gospodarski rast. Očito je da to znači dosta ulagača, ali i uspješne privatizacije ", rekao je ministar Linić.

Osvrnuo se ministar financija i na problem prevelikog duga u Hrvatskoj, naglasivši da je ispred nas teška borba da se defict dovede ispod 3 posto BDP-a.

" Hrvatska je zemlja koja se bori s prevelikom deficitom i sigurno je da će u narednom Europskom semestru ući u taj postupak. Moramo jednostavno zajednički raditi na tome i vidjeti kakve će biti preporuke Europske komisije kako bi u što skorije vrijeme vratili deficit na prihvatljivu razinu", rekao je Linić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.