Događaji

Problemi već u početku

Projekt društveno poticane stanogradnje onemogućuju lokalne zajednice

Projekt društveno poticane stanogradnje onemogućuju lokalne zajednice

Iako država pokreće projekte kojima bi građanima omogućila kupnju stanova po jeftinijim cijenama, na terenu se oni vrlo sporo realiziraju. Tako projekt društveno poticane stanogradnje onemogućuju lokalne zajednice koje nisu spremne na suradnju sa APN-om.

"To se događalo i u Zagrebu, to se događalo i godinama u Splitu. To je problem. To su dva naša najveća grada, dva naša najveća potencijalna bazena stanogradnje, u kojima gradske uprave nisu željele surađivati. Grad Zagreb, to jest gradska uprava i danas ne želi surađivati s APN-om, odnosno s državom po tom pitanju, a Grad Split se uključio i zajedno radi", rekao je zamjenik ministrice graditeljstva i prostornog uređenja Željko Uhlir i dodaje kako se ovaj program u nekim gradovima poput Dubrovnika niti ne može realizirati jer ne postoje povoljna zemljišta za njihovu gradnju.

Ništa bolje ne ide ni realizacija Programa POS plus.

To možda najbolje dokazuje podatak da je od velike brojke novoizgrađenih praznih stanova čija je prodaja krenula krajem svibnja, dosad na području Splita zatraženo sufinanciranje za kupnju svega 38 stanova.

Od toga je u državnoj Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama, preko koje ide sufinanciranje kupnje stana u POS Plusu, odobreno samo pet zahtjeva.

Uhlir priznaje kako je realizacija ovog programa nešto sporija, a kao razlog tome ističe činjenicu da građani u njegovoj realizaciji moraju sve organizirati sami.

"Umjesto njih nitko neće ništa obaviti, moraju sve sami, moraju sami naći stan na tržištu, moraju otići do tog investitora, uzeti i dogovoriti s njim ugovor o kupnji stana. Taj investitor mora biti obučen da zna napraviti takav ugovor koji je malo složeniji s dva kredita, i tehnička, imovinska dokumentacija mora biti besprijekorna. I na kraju, naš građanin mora biti kreditno sposoban da može kupiti taj stan. Kada se sve to poslaže, onda dolazimo do toga da program ne ide onom brzinom kojom se možda očekivalo", kaže Uhlir i dodaje kako će ovaj projekt biti dobar pokazatelj zašto na tržištu ima 20 tisuća stanova koji se ne mogu prodati.

"Pokazat će se iz ovoga koji su to stanovi, jesu li to stanovi koji su na lošim lokacijama, pa su to zapravo propale investicije koje nitko ne želi kupiti. Ima takvih. Znate da se u ono zlatno doba nekretnina 2008./2009. godine svatko bavio građevinarstvom, kupovao zemljište i odlučio je graditi na lokacijama koje uopće nisu primjerene za stanogradnju. Ima i takvih koje još dan danas nemaju urednu tehničku i vlasničku dokumentaciju, pa samim time ne mogu ući u program", naglašava Uhlir.

Uhlir je najavio i kako u rujnu počinje i projekt društvenog najma, čime će se zaokružiti ponuda jeftinih stanova na tržištu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.