Događaji

Ukidaju zdravstveno osiguranje?

Za Jovanovića i studente neprihvatljiva odluka HZZO-a

Za Jovanovića i studente neprihvatljiva odluka HZZO-a

Redovni studenti stariji od 26 godina, od 1. srpnja više nemaju pravo na besplatno zdravstveno osiguranje. Tako nalaže novi zakon, što resorni ministar Željko Jovanović smatra neprihvatljivim pa će uskoro predložiti izmjenu Zakona.

U HZZO-u tvrde da novim zakonom nije predviđena posebna osnova osiguranja, koja bi navedenim studentima omogućila daljnje ostvarivanje prava u obveznom osiguranju na teret proračuna. Glasnogovornik HZZO-a Nenad Korkut studentima savjetuje da se jave u područni ured HZZO-a.

"Da se ustvrdi da li ispunjavaju uvjete za stjecanje statusa u obveznom zdravstvenom po nekoj drugoj zakonskoj osnovi. Mogu se osigurati preko člana obitelji, mogu preko supružnika, ako su udani ili oženjeni ili na neki drugi način, preko Zavoda za zapošljavanje ili će sami plaćati doprinose. Bitno da se to regulira nakon 26 godine života što prije", rekao je Korkut

Ova odluka neugodno je iznenadila navedenu populaciju, ali i ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića koji je najavio da će predložiti izmjenu Zakona, koja bi redovitim studentima omogućila besplatnu zdravstvenu zaštitu u trajanju od 8 godina od trenutka upisa na studij.

"Zdravstvena zaštita niti jednog redovnog studenta ne može biti dovedena u pitanje, ali činjenica je da bi bilo dobro da do 26. godine svi završe svoje fakultete jer se u Hrvatskoj predugo studira, a programski ugovori koje smo potpisali sa svim sveučilištima omogućuju da sveučilišta koja skrate rok studiranja dobiju dodatnu stimulaciju", izjavio je Jovanović.

Studenti od 18. do 26. godine pravo na besplatno zdravstveno osiguranje dosad su ostvarivali preko članova obitelji, a nakon 26. godine putem fakulteta. Sada će nakon 26-e godine sami morati uplaćivati osiguranje, u mjesečnom iznosu nešto većem od 400 kuna. Ministar zdravlja Rajko Ostojić smatra da novo pravilo nije sporno.

"Ali ćemo, naravno, pokušati kao uvijek, u koordinaciji s ministrom obrazovanja, naći iznimke. Dakle, nije bilo nikakvih promjena iz starog zakona", rekao je Ostojić.

Mate Damić iz Udruge studenata doline Neretve kaže da su studenti svjesni stanja u proračunu, no nije u redu da se preko njihovih leđa krpaju rupe.

"Pogotovo redovitih studenata jer ne znam koliko bi to bile velike uštede. Osim toga, imate fakultete koji traju od 6 - 7 godina, imaju prosjek studiranja 8 godina. I šta sad? Ako student upiše fakultet s 20 godina, završi ga s 27, možda je izgubio jednu godinu tijekom studiranja i nema pravo na zdravstveno osiguranje tu jednu godinu. Mislim da to nije pravedno prema svima", kaže Damić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.