Izostao kompromis
Liječnici i medicinske sestre u rujnu idu u štrajk
Unatoč optimističnim najavama, propao je drugi pokušaj mirenja dva zdravstvena sindikata i Vlade te kroz dva tjedna slijedi opći štrajk djelatnika u zdravstvu. Sindikati za neuspjelo mirenje krive Vladu, dok resorni ministar te optužbe odbacuje.
"Od početka govorim jedno te isto, Ministarstvo je otvoreno za pregovore, želimo ih dinamizirati i napokon završiti" rekao je uoči današnjeg mirenja ministar zdravlja Rajko Ostojić, no manje od pola sata bilo je dovoljno da oni neslavno završe.
"Mirenje je bezuspješno okončano, a Vlada definitivno pokazala svoje licemjerje. Na postupak mirenja poslala je predstavnika koji nije imao mandat potpisati sporazum o mirenju", istaknuo je predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić.
Imao je ovlasti, no ono što su sindikati tražili bio je zapravo mini kolektivni ugovor što je u procesu mirenja protuzakonito, odgovorio je resorni ministar.
"Dok sam ja ministar nećemo donositi protuzakonite i protuustavne odluke kao neki drugi jer ovo nije borba države i sindikata, ovo je pitanje pravde. Sud je poništio kolektivni ugovor, ne Ministarstvo i ne Vlada", poručio je Ostojić.
Kako dvije strane nisu pronašle zajednički jezik, u roku od dva tjedna liječnici i sestre stupaju u štrajk koji će, kažu, trajati do ispunjenja njihovih zahtjeva.
Babić procjenjuje kako će im se pridružiti oko 70 posto od ukupnog broja liječnika i sestara, odnosno 46 tisuća zdravstvenih radnika. Trudit će se da ona treća najvažnija strana u cijeloj priči - sami pacijenti što manje osjete štrajk, no to će, istaknuo je Babić, ovisiti i o njegovom trajanju.
"Što kraće traje, to je za pacijente poštednije. Stavit ćemo sve na čekanje osim onog što je neodgodivo kad je u pitanju ljudski život. Ako se uspješno okonča štrajk svim onima kojima su izgubili termine to ćemo nadoknaditi", kazao je Babić.
Ako štrajk potraje, itekako će ga osjetiti građani, poručuje predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Đula Rušinović-Sunara.
"Štrajk koji traje više od tri dana može početi ugrožavati živote. Pacijenti će se za hladne stvari strpjeti, ali hitnim bolesnicima ako ne budu imali hladni pogom više od tri dana, bit će im ugrožen život", pojašnjava Rušinović-Sunara.
Iako podržavaju kolege u borbi za njihova prava, kao koncesionari u štrajku im se neće priključiti liječnici primarne zdravstvene zaštite. Građani, što se obiteljske medicine tiče, mogu mirno spavati, ističe predsjednica KoHOM-a Ines Balint.
"Obiteljki liječnici će i dalje nastaviti raditi svoj posao, za sada pacijenti nemaju nikakve brige, obavljaju sve redovno kod svojih obiteljskih liječnika",naglasila je Balint.
Točan datum početka štrajka i popis poslova koji se za njegovog trajanja neće prekidati, sindikati će objaviti ovih dana, kada bi se trebali nastaviti i razgovori o novom kolektivnom ugovoru u zdravstvu, u kojima je za pregovaračkim stolom, uz naravno Vladu, ostao još samo Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi.
Vezane vijesti
-
-
-
Pozvao je pacijente s kroničnim bolestima da se bez odgode upute liječniku
-
Izdvojeno
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67.
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.