Događaji

Postavljene u noći

Brojne reakcije na skidanje dvojezičnih ploča u Vukovaru

Brojne reakcije na skidanje dvojezičnih ploča u Vukovaru

Nije trebalo dugo čekati na političke reakcije nakon skidanja i razbijanja dvojezičnih ploča u Vukovaru. Ministar uprave Arsen Bauk podsjetio je da se radi o provođenju ustavnog zakona dok je vukovarski HDZ oštro osudio postavljanje ploča pod, kako su rekli, 'okriljem noći'.

Sram vas bilo, ploče ste postavili po mraku, poručili su danas prosvjednici, a slične poruke stigle su i iz oporbe. Predsjednik vukovarskog HDZ-a Damir Barna krivnju za cijelu situaciju svalio je na vladajuće. "Strašno, pod okriljem noći tajno postavljati table, ne znam što bih rekao", čudi se Barna.

Iste poruke i od koalicijskog partnera HSP-a. Predsjednik Marijan Pavliček kaže - ovo je kukavički čin aktualne vlasti koja po noći postavlja ploče 'očigledno bojeći se vlastitog naroda'. Podsjetio je i na izjave ministra Bauka koji je rekao da će postavljanje biti svečano.

 

A na sve te kritike odgovorio je ministar uprave Arsen Bauk. "Napravila se jedna sigurnosna procjena i bilo je jasno da će se to napraviti na jedan malo manje vidljiviji način nego što je to prvotno bilo zamišljeno", ustvrdio je Bauk koji je prosvjed i otpor Vukovaraca nazvao očekivanim. No i jasno dao do znanja da će se ploče i dalje postavljati i da se od zakona neće odustati. Situaciju je smirivao i ministar branitelja Predrag Matić apelirajući na prosvjednike i policajce da nasilju nema mjesta.

"Svi hrvatski branitelji znaju, kao i građani Grada Vukovara, da smo se mi upravo 90-ih godina borili za zakone i poštivanje zakona. Ponekad nam poštivanje zakona ne odgovara ali zakoni su zato tu. Pravo i pravda, više sam puta rekao, ne idu ponekad ruku pod ruku. Međutim apeliram na sve moje prijatelje Vukovarce, branitelje, nasilje nije rješenje", rekao je Matić.I dok se i vladajući i oporba jedino slažu u ocjeni da je prosvjed bio očekivan, i dalje traju presvađavanja tko je kriv da je do ovoga došlo. Na ocijenu da je HDZ to omogućio, Barna uzvraća kako to nije točno. "To je izglasano za vrijeme vladavine SDP-a, ako ćemo gledati ovo, znamo koje godine - 2001. s 50 je smanjeno na 33, ali svaki zakon se može mijenjati", rekao je Barna.

Da zakon ne valja smatra i šef vukovarskog Gradskog vijeća Željko Pinjuh. Nakon što se priklonio koaliciji HDZ-HSP, Pinjuh danas kaže kako je odmah htio pokrenuti promjenu statuta kako bi se riješio problem Grada Vukovara.

"Imamo zakone koji su možda i dobri, ali koji su na pojedinim područjima jednostavno neprimjenjivi. Tako mislim i da je ovaj zakon, koji se želi primjeniti, jednostavno na području Vukovara neprimjenjiv', poručuje Pinjuh.

A da stranke trebaju biti odgovorne i na visini zadatka oko cijele ove priče, poručio je za Hrvatski radio predsjednik Ivo Josipović.

"Mislim da ulazimo u vrijeme kada moramo uložiti dodatni napor da ne bude tenzija, da ne bude nasilja, ali zakon se mora provoditi. Pozivam sve one koji su aktivni u politici, posebno stranke, da budu odgovorni, da budu na viisni poslanja koje imaju kao političari i učine sve da zakon bude poštivan i da sve prođe mirno", kazao je Josipović pojasnivši kako je odgovornost svih u politici da objasne zašto je bitno poštivati dvojezičnost i drugo pismo. Novinari su za komentar u Splitu zamolili i generala Antu Gotovinu koji je samo kratko poručio kako je 'sve to proces'.

Pitanje uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru bilo je neizbježno i na press konferenciji izbornika hrvatske nogometne reprezentacije Igora Štimca. No, uoči kvalifikacijskog dvoboja sa Srbijom, izbornik je stao na loptu.

"Nemojte... idemo igrati utakmicu tamo, i znamo koliku radost možemo donijeti hrvatskom čovjeku. Želimo se s tim baviti. Nemojte nas petljati u druge priče jer bavimo se nogometom", poručio je Štimac.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.