Izgubljena generacija
Hrvatska ima 83.800 mladih koji se ne školuju niti imaju posla!
Hrvatska izgubljena generacija obuhvaća 16,7% od približno petsto milijuna mladih od 15. do 25. godine života
Hrvatska ima 83.800 mladih u dobi od 15 do 24. godine koji se ne školuju niti imaju posla! Izgubljena generacija narasla je od početka krize 2008. do kraja 2012. za 33,5 tisuća mladih (65%) i jedino je Grčka imala dramatičnije povećanje nezaposlenosti mladih, piše vecernji.hr
Romi bez posla
Još je teže što oko 20 tisuća tinejdžera, odnosno 8 posto mladih u dobi 15 do 19 godina ne pohađaju srednju školu, a nisu ni zaposleni, i s tim se udjelom RH nalazi u gornjem dijelu ljestvice između Rumunjske i Velike Britanije. Najmanji udio tinejdžera do 19 godina izvan škola ima Nizozemska - 1,9 posto, a najveći Bugarska - 13,7 posto.
- Prijavila sam se za upis u Srednju školu Prelog, za kuharicu, ali nije bilo mjesta. Pokušat ću ponovno iduće godine - kaže 15-godišnja Valentina Ignac iz romskog naselja u Orehovici u Međimurskoj županiji. Priznaje da u osnovnoj školi nije baš skupila neke ocjene, ali računala je da će trojke biti dovoljne za upis. Nada se da će u lipnju 2014. biti bolje sreće.
- Brzo će mi proći vrijeme, pomagat ću mami, imamo veliku obitelj, sedmero nas je u kući. Mama, tata, ja i četiri sestre, pa mi neće biti dosadno - smije se. Sanja da se kao kuharica zaposli u nekoj školskoj kuhinji ili u restoranu. Obitelj Ignac živi od socijalne pomoći. Sve dok se ne upiše u srednju školu, Valentina će biti dio porazne statistike koja govori da manje od deset posto djece romske nacionalnosti u Međimurskoj županiji nastavlja školovanje nakon obvezne osmoljetke. U međimurskim osnovnim školama sjedi gotovo 1600 romskih učenika, a u srednjim oko 130. Do kraja uglavnog trogodišnjih strukovnih obrazovnih programa stigne ih mali broj.
Srednjoškolsku diplomu u rukama nema ni 18-godišnji Neven Bogdan iz romskog naselja Kuršanca pokraj Čakovca. - Nije bilo para. Trebalo je kupiti neke biljege za ovjeru svjedodžbe iz osnovne škole i pučkog učilišta, u kojem sam u večernjoj školi završio sedmi i osmi razred, a roditelji nisu imali para. Odustao sam od srednje škole. Tražim posao, bilo kakav, samo da se nešto zaradi - kaže Neven. Njegov godinu stariji brat Nikola završio je srednju školu za autolimara, no ni on nema posla.
- Svi traže neke visoke škole, a dečki bi makar čistili ulice i kosili travu. Pa valjda za to ne treba fakultet? Kad vide da ni oni koji imaju zanimanje ne rade, mladi nemaju želje za učenjem. Besposličare, šeću se po selu i gledaju cure. Teško mi je što dečki nemaju za život, da si nešto kupe - razočarana je mama Treza (40), koja je rodila sedmero djece. Svi žive od socijalne pomoći. Sve nade polaže u kćer Nataliju koja se upisala u prvi razred za slastičarku.
Više ih ide na fakultete
- Platili smo 210 kuna za sanitarni pregled, sad će ići na praksu i treba joj bijela kuta, klompe, bijela majica... Osamsto kuna najmanje. A otkud nam? - pita Tereza koja je završila sedam razreda osmoljetke. U Hrvatskoj živi oko 17.000 Roma, od čega u Međimurju više od 5000. Kao glavne razloge za odustajanje od školovanja navode besparicu, nedostatak volje za učenjem jer ionako nema posla..
Najmanje mladih prepuštenih ulici i očaju u dobi do 24 godine ima Nizozemska - 4%, a najviše Bugarska - 21,5%. Hrvatska izgubljena generacija obuhvaća 16,7% od približno petsto milijuna mladih od 15. do 25. godine života. Jedina dobra posljedica krize jest lagano povećanje broja mladih koji nastavljaju školovanje nakon srednje škole i upisuju fakultete.
Do 2008. oko 325 tisuća mladih nalazilo se u nekom obliku formalnog obrazovanja, a na kraju 2012. taj se broj povećao za približno 15 tisuća. Hrvatska se jedino po udjelu mladih koji se školuju od 67,8%o nalazi među prvih deset članica EU i to na desetom mjestu. Listu predvode Luksemburg i Slovenija (oko 80 posto), a na začelju je Velika Britanija, gdje se školuje polovica mladih u toj dobi, dok ostali uglavnom rade.
VL/eZd
Vezane vijesti
-
-
Svaki srednjoškolac u prosjeku je opravdano izostao 81,53 sata ili gotovo tri tjedna, a neopravdano 9,34 sata
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da 3,8 posto građana Europske unije starosti između 20 i 64 godine, dakle radne dobi, živi i radi izvan svojih matičnih država.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.