Sudska zaštita
DORH osniva posebne odjele za nezakonito stečen imetak
Jednaki napor kao na dokazivanje kriminala, tužitelji će ubuduće ulagati i u pronalaženje i oduzimanje njihove imovine. Izmjenama Zakona o kaznenom postupku koji će danas biti na dnevnom redu Vlade predviđa se provjeravanje imovine kriminalaca još u fazi izvida kaznenih djela, piše vecernji.hr
Usto se predviđa osnivanje posebnih odjela u DORH-u koji će se baviti isključivo nalaženjem nezakonitog imetka. U odjelima će biti policajci, poreznici, carinici i drugi stručnjaci, a neposredni šef će im biti državni odvjetnik. Ovo je tek jedna od važnijih novosti u Zakonu o kaznenom postupku koji se morao mijenjati po nalogu Ustavnog suda. Podsjetimo, ustavni su suci dali rok od godinu dana da se dio odredbi koje su bile neustavne promijeni.
U paketu tih promjena uvodi se sudska zaštita u fazi istrage, pa se navodi da ona mora završiti u roku od šest mjeseci, u složenijim predmetima se može produljiti za još šest, a u najsloženijima glavni državni odvjetnik može je produljiti za 12 mjeseci. Propisuju se i kratki rokovi u kojima se moraju podići optužnice.
Predstavljajući izmjene, ministar pravosuđa Orsat Miljenić kaže da su se propisali i rokovi u kojima se mora donijeti odluka o kaznenoj prijavi. Ako se ona ne riješi u roku od šest mjeseci, podnositelj prijave, oštećenik i žrtva mogu podnijeti pritužbu višem državnom odvjetniku zbog odugovlačenja. Cilj je da se suzbije praksa da protiv nekoga godinama stoji više kaznenih prijava i ne zna se je li ta osoba lopov protiv kojeg sustav ništa ne poduzima ili ga netko zlurado optužuje. Da je, primjerice, postojala obaveza da se u određenom roku riješe kaznene prijave, danas ne bi bilo dilema, ili bi ih bilo puno manje, oko poštenja gradonačelnika Milana Bandića protiv kojeg, navodno, postoji i dvjestotinjak kaznenih prijava.
Za telefonske izliste - nalog
Predloženim izmjenama uvodi se i veće osiguranje sudske zaštite pri primjeni mjera kojima se zadire u ljudska prava i slobode. Tako policija pri istraživanju kaznenih djela neće više bez sudskog dopuštenja moći prikupljati izliste telefonskih kontakata i preko mobitela utvrđivati lokacije na kojima se netko kretao. Takve metode moći će koristiti bez suda jedino u slučaju potrage za nestalom osobom ili slično. Uređeno je i pitanje blagodati svjedočenja, što je u praksi često bio problem kod obiteljskog nasilja. Žrtva bi dala iskaz protiv počinitelja, a za par dana bi se pozvala na pravo da ne svjedoči, iskaz više ne bi vrijedio, a tužitelj bi morao odustati od kaznenog progona. Ubuduće bi iskaz vrijedio i kad se žrtva predomislila.
Preživjele su osporavane odredbe
1. Bajićeve oprosnice preživjele su zakonske izmjene: Takozvane oprosnice ostaju i dalje u ZKP-u, ali se točno propisuje u kojim se slučajevima i za koja kaznena djela mogu davati
2. Uvode se pravila kad okrivljeni nema za obranu: Tužitelji bi imali obavezu i 10 godina od presude pratiti imovno stanje osuđenika. Ako mu iskrsne imetak, država će se iz njega namiriti za trošak obrane
3. Nova pravila za snimanje i unakrsno ispitivanje: Ubuduće će se snimati cijeli postupak, a ne samo dijelovi. Od unakrsnog ispitivanja koje je izazivalo puno zbrke u praksi i nikada zapravo nije ni zaživjelo, sada se potpuno odustalo.
4. Kod seksualnih delikata stroža pravila za sporazum: U slučaju seksualnog delikta gdje je kazna zatvora veća od pet godina, žrtva mora dati pristanak na sporazum tužitelja i počinitelja kaznenog djela o visini kazne i priznanju djela
VL/eZd
Vezane vijesti
-
Premijer Andrej Plenković referirao se na slučaj bivšeg ministra Tomislava Tolušića koji je navodno pod istragom, poručivši da on nije glasnogovornik policije, Uskoka ni DORH-a te je pozvao institucije poput OLAF-a i DORH-a da "izvole stati pred mikrofone" i objasniti o čemu se radi.
-
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin u petak je, nakon glasanja o izvješću DORH-a za 2020. godinu, ocijenio da je glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek tu instituciju stavila u službu i korist stranke na vlasti,a smatra da je morala otići zbog prikrivanja i govorenja neistina.
-
Nevladina udruga Gong ocijenila je vrlo neuobičajenim što je glavni državni odvjetnik, koji prema Ustavu predstavlja DORH) sudjeluje na konferenciji za novinare koju je sazvao premijer i to povodom istrage DORH-a nad samom Vladom
-
DORH je priopćio da između glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića ne postoji rat niti su njihovi odnosi "eskalirali od skrivene netrpeljivosti do otvorenog rata"
Izdvojeno
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.