Događaji

Burno je bilo na sjednici Odbora

Referendum o braku 1. prosinca

Referendum o braku 1. prosinca

Referendum o braku inicijative „U ime obitelji", održat će se 1. prosinca, predložit će to Saboru Odbor za Ustav. No sudeći prema, za dio članova Odbora, spornom usvojenom zaključku, Sabor bi mogao odbiti unijeti u Ustav definiciju da je brak zajednica muškarca i žene i unijeti u Ustav, ukoliko građani tako odluče na referendumu. Kako se doznaje, u tom bi se slučaju, otvorila vrata Ustavnom sudu. Burno je bilo na sjednici Odbora, a čulo se i da nam prijeti ustavna kriza.

Odbor je sa sedam glasova za, tri protiv i dva suzdržana prihvatio odluku koje je pročitao šef Odbora SDP-ov Peđa Grbin, a prema kojoj 'Sabor raspisuje državni referendum u RH radi donošenja odluke o referendumskom pitanju utemeljenom na zahtjevu za raspisivanjem državnog referenduma građanske inicijative U ime obitelji da se pristupi promjeni Ustava na način da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene'.

Dijelu članova Odbora sporna je formulacija 'da se pristupi promjeni Ustava'. Kako je objasnio vanjski član odbora Dragan Zelić to bi značilo da ako se građani na referendumu izjasne da žele takvu definiciju braka u Ustavu, daljnja se procedura vraća u Sabor koji onda može odlučiti da ne želi promjenu. Definicija je sporna i HDZ-ovom Vladimiru Šeksu:

"Ja se samo nadam da su vladajući svjesni odgovornosti u ovom slučaju i svjesni da tim scenarijem ostvaraju vrata debeloj i ozbiljnoj ustavnoj krizi u ovoj zemlji", rekao je Zelić.

"Odluka na referendumu biračkog tijela je definitivna, neopoziva". Šeks smatra da je skrivena zamka koja bi trebala zakomplicirati raspisivanje referenduma, a riječ je o formulaciji 'da se pristupi promjeni Ustava'. Značilo bi to da bi se nakon referenduma išlo na pristupanje promjeni Ustava što nije bila intencija ustavotvorca, upozorio je.

GONG-ov Dragan Zelić pitao bi Ustavni sud. Prijedlog HNS-ovog Gorana Beusa Richemberg da se forma i sadržaj pitanja inicijative U ime obitelji proslijede Ustavnom sudu je odbijen.

SDSS-ov Milorad Pupovac, koji pitanje inicijative u Ime obitelji naziva mućkom, ocjenjuje da je na djelu tempirana smišljena ustavna kriza, ali smatra da je za Ustavni sud kasno, no s tim se ne slaže vanjski član, profesor Nenad Zakošek:

"Takvo definiranje braka u Ustavu dovodi u pitanje sekularni karakter Ustava", ističe Zakošek.

SDP-ov Nenad Stazić objasnio je nužnost posložiti kriterije za referendum i da se vrate na staro - odluka je valjana ako je podrži 50 posto plus 1 od ukupnog broja birača, jer je na djelu apsurd.

"Krenulo se opasnim putem kojim će se nastaviti, jer izlaza nema. Mi ćemo uskoro imati ideološki ocrtan Ustav. To se može spriječiti samo ako sada kod promjena Ustava postrožimo kriterije za referendum. Pojedine stranke to ne žele učiniti nego se gura u državu i društvo u jedno nestabilno razdoblje kada će se mijenjati Ustav s glasovima malog broja birača", rekao je Stazić i otišao korak dalje:

"Ako se to dogodi onda ću ja predložiti parlamentarnoj većini da donese odluku o raspisivanju referenduma na kojem bi građani odgovarali na pitanje jeste li za to da se stranci protiv koje je pokrenut sudski postupak zabrani političko djelovanje. Uvjeren sam da će takav referendum uspjeti"

Laburist Dragutin Lesar je poručio da se referendumu mora pristupiti, i iako mu se ne sviđa pitanje, glasovat će protiv.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.