Narušeno povjerenje građana
Ured za udruge: Transparentnost je ključ jačanja filantropije u RH
Aktualni slučaj udruge 'Hrabro dijete' koju su roditelji preminule Nore Šitum optužili za netransparentno vođenje akcije, narušio je povjerenje građana za sudjelovanje u humanitarnim akcijama. Ocijenio je ravnatelj Vladina Ureda za udruge Igor Vidačak osvrnuvši se za Media servis na iznesene optužbe i najavljeni financijski nadzor u udruzi.
Vidačak ističe kako je transparentnost izvještavanja o trošenju sredstava prikupljenih humanitarnim akcijama ključna za jačanje filantropije u Hrvatskoj te za ponovno pridobivanje povjerenja građana za humanitarnim akcijama koje je aktualnim slučajem narušeno. Smatra kako je ovo i dobra prigoda za širu raspravu o problemima u primjeni Zakona o humanitarnoj pomoći iz 2010. te Pravilnika o načinu vođenja evidencije humanitarne pomoći, kojima su uređeni uvjeti njezina prikupljanja i pružanja u Hrvatskoj.
Ravnatelj Vladina Ureda za udruge u pisanom očitovanju iscrpno podsjeća da humanitarnu pomoć mogu prikupljati i pružati domaće i strane neprofitne pravne osobe, tijela državne uprave, a pod određenim uvjetima i fizičke osobe.
Rješenja izdaje nadležni uredi državne uprave u županiji, prema sjedištu pružatelja humanitarne pomoći, koji provode inspekcijski nadzor nad pružanjem humanitarne pomoći.
Organizatori akcija dužni su dostavljati izvješća, a nadležni ured osigurati da sva budu dostupna javnosti.
Sredstvima iz humanitarnih akcija raspolaže pravna osoba koja je akciju i provela, a nadležni ured opet treba nadzirati jesu li prikupljena i raspoređena sukladno propisima RH te provoditi inspekcijski nadzor.
U slučaju kad se utvrdi nenamjensko korištenje prikupljene pomoći ili propust u financijskom poslovanju, obvezno je o tome izvijestiti nadležna tijela.
Upravni nadzor nad provedbom Zakona o humanitarnoj pomoći i pratećih propisa provodi Ministarstvo socijalne politike i mladih u čijoj je nadležnosti praćenje primjene Zakona o humanitarnoj pomoći.
Kaznene odredbe Zakona o humanitarnoj pomoći, za nenamjensko trošenje sredstava iz humanitarne akcije propisuju novčane kazne u visini od 10.000 do 50.000 kuna za pravne osobe, odnosno 5.000 do 20.000 kuna za odgovorne osobe.
Ravnatelj Vladina Ureda za udruge podsjeća da su udruge i druge pravne osobe koje provode humanitarne akcije, ali i nadležni županijski uredi državne uprave dužni javnosti učiniti dostupnima sva izvješća.
Konačno, Vidačak napominje da Vladin Ured za udruge nema izravnu nadležnost u primjeni Zakona o humanitarnoj pomoći, ali će se kao institucija koja brine o provedbi Nacionalne strategije stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, zalagati za promjene u dosadašnjoj praksi izvještavanja o rezultatima humanitarnih akcija.
Vezane vijesti
-
-
-
Tužno je i žalosno što su se novci trošili za nešto drugo, a ne za bolesnu djecu, rekla je Norina majka Đana
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.