Događaji

Ovakvi referendumi se ne smiju raspisivati

LGBT udruge traže ocjenu ustavnosti referenduma o braku

LGBT udruge traže ocjenu ustavnosti referenduma o braku

Saborska Radna skupina trebala bi se oformiti u četvrtak i pripremiti paket ustavnih promjena. Vladajući su sve bliže dogovoru s laburistima pa i HDSSB-om, tako da bi mogli uspjeti promijeniti Ustav bez HDZ-a. Da do promjena Ustava ne dođe, na način da se brak definira kao zajednica žene i muškarca i da Sabor onemogući referendum inicijative 'U ime obitelji', zatražile su LGBT udruge.

Predstavnici LGBT udruga stigli su na Markov trg kako bi zatražili da Sabor ne raspiše referendum o braku inicijative 'U ime obitelji' i njihovo pitanje pošalje na ocjenu ustavnosti.

"Referendumi se ne smiju raspisivati o ljudskim pravima i većina nikada ne smije odlučivati i pravima manjine", izjavila je Sanja Juras iz udruge Kontra i predala zahtjev predsjednici Odbora za ravnopravnost spolova Nansi Tireli koja je podržala slanje spornog pitanja Ustavnom sudu.

"Ako je ono protuustavno, onda će vjerojatno Ustavni sud odluku o raspisivanju tog referenduma staviti van snage", rekao je ministar uprave Arsen Bauk koji se ne želi miješati u odnos građana i Sabora i naglašava da Vlada mora provoditi odluke Ustavnog suda i Sabora.

Ako se u međuvremenu promijene zakonska pravila o referendumu, što će biti s ovim 'U ime obitelji' - po starom ili po novom, pitali su novinari za proceduru.

"Osobno bih volio da, ako Sabor promijeni pravila, da se referendum održi po novim pravilima", kazao je Bauk.

A Sabor bi ovog tjedna trebao raspravljati o odluci Odbora za ustav da se na referendum izađe 1. 12.. Na spornu formulaciju Odbora iz koje proizlazi da bi o konačnoj promjeni odlučivao Sabor, očekuju se amandmani, jer je i Ustavni sud zaključio da se Ustav u ovom slučaju mijenja, odnosno ne mijenja odlukom birača. SDP-ovcima je to znak da više ništa ne pitaju ustavne suce.

Saborska Radna skupina za promjenu Ustava trebala bi se oformiti u četvrtak, a HDZ će najvjerojatnije predstavljati Vladimir Šeks. U toj stranci ne odustaju od davanja naglaska na nezastarijevanje ubojstava iz vremena komunizma. Vladajući bi mijenjali pravila referenduma - i to da je valjan ako na njega izađe 40 posto + 1 birač, a da pitanja ne mogu zadirati u ljudska i manjinska prava.

Šeks tu vidi nedoumice, ali nedoumica nema ako se ne usvoje HDZ-ovi prijedlozi - u tom slučaju nema ni podrške. Je li pitanje inicijative 'U ime obitelji' protuustavno kako to vide LGBT zajednica i pučka te pravobraniteljica za ravnopravnosti spolova? Pobrajajući međunarodne dokumente o ljudskim pravima, Šeks naglašava.

"Govore jedno, da punoljetni muškarci i žene imaju pravo na brak. Dakle, govori se o pravu na brak muškarca i žene. Prema tome, to nije niti protuustavno, niti je protivno svim međunarodnim pravnim dokumentima", istaknuo je Šeks.

"Smatramo da bi jednostavno dovelo i institute izvanbračnih i istospolnih zajednica u zasigurno nepovoljniji položaj i smatrali bi se, na neki način, građani drugog reda", uzvraća pak pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.

No, ako se Šeksa pita, Ustavni sud o ovom ne treba išta pitati. Ni SDP-ova Ingrid Antičević Marinović ne vidi potrebu da se pitanje pošalje Ustavnom sudu. Ipak, osvrnula se na inicijativu. Za brak je nužno nešto više od zajednice muškarca i žene, kaže.

"Mislim da je brak previše ozbiljna stvar da ga se na ovakav način tretira. Ali kada imate silnu želju da napakostite drugome i kad vas vode takvi neki motivi, onda sami upadnete u takvu neku, rekla bih, nelogičnost", kaže Antičević Marinović.

A da se neće se ići u široku promjenu Ustava, već u potrebnu, naglašava šefica Odbora za zakonodavstvo - "Tu je nezastarijevanje teškog ubojstva, bit će potrebno izmijeniti Ustav po pitanju dozvoljenih ili nedozvoljenih pitanja, a regulirat će se i pitanje izlaznosti", rekla je Antičević Marinović.

S laburistima bi vladajući mogli naći zajednički jezik, a oko čega se on još traži, otkriva šef laburista Dragutin Lesar.

"Još važniji je Zakon o referendumu, koji mora na cjeloviti način regulirati i državne i lokalne referendume. Treći pravni akt je zakon o Ustavnom sudu, u dijelu koji regulira nadležnost Ustavnog suda, kada je građanska inicijativa u pitanju, kada oni ocjenjuju ustavnost pitanja". To bi trebalo biti na početku, a ne na kraju, smatra Lesar.

HDSSB-ov Josip Salapić poručuje da su za ustavne promjene i Radnu skupinu spremni. Ključna im je regionalizacija, a očekuju svekoliku podršku. U suprotnom...

"Ako se nas ne shvaća ozbiljno kao stranku ili ostale kolege ili ostale klubove, mi ćemo biti suzdržani jer očito je onda da namjera SDP-a nije da se razgovara o budućnosti Hrvatske, nego da se vraćamo u prošlost, a to mi ne želimo".

A 13. studenog počinje nova sjednica Sabora. Radit će se bez stanke, izvijestio je nakon sjednice Predsjedništva šef Sabora Josip Leko. I on se osvrnuo na referendum 1. prosinca te potvrdio da je na tragu stavova predsjednika Republike.

"Mislim da bi trebalo iskoristiti nezavisnost Ustavnog suda i sve demokratske institucije da provjere referendumsku problematiku u cjelini, i s formalnog i sa suštinskog stajališta", istaknuo je Leko.

Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić zaključuje da je referendum nepotreban.

"Mislim da je taj referendum suvišan i da ćemo na njega potrošiti gotovo iznos jedne mjesečne potpore za socijalne naknade", kazala je Opačić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.