Europsko tržište zdravstvenih usluga teško 10 milijardi eura
Hrvatski zakoni stimuliraju liječenje u inozemstvu
Novi Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakon o zdravstvenoj zaštiti, doneseni pred sam ulazak u EU, dali su legitimitet diskriminaciji pacijenata i privatnih zdravstvenih ustanova, poručila je jučer Nevenka Kovač, predsjednica HUP-ove Udruge privatnih poliklinika, bolnica, lječilišta i ustanova za zdravstvenu skrb, piše Novi list
Tim je zakonima, upozoravaju u HUP-u, pacijentima omogućeno da u slučaju predugog čekanja na neku zdravstvenu uslugu tu istu uslugu, uz pokriće dijela tog troška od strane HZZO-a, obave u javnoj ili privatnoj zdravstvenoj ustanovi u inozemstvu. HZZO im pak neće platiti dio troška ako odu u privatnu polikliniku u Hrvatskoj iako je ona bitno jeftinija nego u inozemstvu.
- Pitam se kakav je smisao odluke da se neka usluga plati stranim privatnim ustanovama, a domaćim ne?! Pacijente se stimulira da državni novac troše izvan Hrvatske, pritom sami plaćaju putovanje, što je krajnje diskriminirajuće i gospodarski neopravdano - kaže Kovač, koja tvrdi da je ovakva politika protivna temeljnim postulatima EU o slobodnom tržištu, hrvatskom Ustavu, a i interesima hrvatske države.
Europsko je tržište zdravstvenih usluga teško 10 milijardi eura godišnje, a dio tog novca mogao bi završiti u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, poručuju poslodavci. Dok se privatnike izbacuje iz igre, u nekim se javnim bolnicama pacijentima po želji naplaćuje »nadstandard« odnosno kvalitetniji terapijski i dijagnostički postupci ili mimoilaženje liste čekanja, upozorava Kovač.
Za primjer navodi lovransku bolnicu, gdje se ugradnja određenog materijala pri operaciji kuka ili ramena doplaćuje po cijeni od 1.800 do 17.000 kuna.
Po ocjeni Nikole Čička, člana Povjerenstva za privatnu praksu Hrvatske liječničke komore, privatni bi sektor morao dobiti svoje mjesto kao nadopuna javnom zdravstvu, a umjesto još jedne promašene reforme tom sektoru treba promjena financiranja s jačanjem uloge privatnika.
- Milijarde kuna ulažu se u sanaciju koja će opet završiti gubicima, umjesto da se provede prava reforma u suradnji s HUP-om i liječničkom komorom koja će rezultirati efikasnijim zdravstvom, poručuje Čičak.
Novi List
Vezane vijesti
-
Lorena Amidžić, prva djevojčica u Europi sa sraslim čeljustima, zahvaljujući svim ljudima velikog srca u Hrvatskoj ipak će dobiti prijeko potrebnu operaciju.
-
Upala sinusa može biti jako bolna i neugodna, stoga ukoliko je moguće spriječite je, a ako je već do nje došlo olakšajte si ovim jednostavnim postupcima.
-
Ayurveda je drevna znanost o zdravlju, liječenju i životu, holistički sustav medicine. Zajedno s nutricionizmom, treninzima, fitoterapijom, masažama, ayurvedska medicina daje komplementaran pristup u liječenju koji u zapadnoj Europi, Americi kao i u Australiji te u znanstvenim medicinskim krugovima postaje vodeći pristup u liječenju, posebno kroničnih bolesti
-
Izdvojeno
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
-
Kao najznačajnija regionalna zvijezda, Severina nije poznata samo po svojim pjesmama, nego i po tome da se ne boji reći što misli.
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.