Nesigurna online valuta
Pljačka Bitcoina - nova vrsta kriminala?
Internetska valuta Bitcoin, iako oglašena kao 'sigurna' i 'zaštićena', zapravo nije izuzeta od prevara i kriminala, nego su već opljačkani milijuni u više od deset pljački banaka Bitcoina, javlja Business Insider.
Kada bi se svaki tjedan događalo da nepoznati kriminalci u vašem susjedstvu ušetaju u banku i počnu pljačkati, nema sumnje da bi takva djela izazvala pozornost medija, no kada je riječ o pljačkama virtualne valute Bitcoin, onda to još uvijek nije vruća vijest. Bez obzira na to, iako se službeno tvrdi kako je Bitcoin posve siguran, dosad su zabilježene mnoge pljačke ove internetske valute, samo se tome baš i ne piše previše.
Primjerice, u Kini je nedavno nestala s interneta kineska franšiza Bitcoina, a s njom i računi 4 milijuna korisnika, dok je u Australiji poznatiji slučaj burze Bitcoina koja je završila krahom i gubitkom od oko milijun dolara. U Češkoj su se pak na portalima za razmjenu Bitcoina žalili na hakerske upade, a kasnije je i portal Bitfloor objavio kako mu je haikrano 250 tisuća dolara vrijednosti Bitcoina.
Sve u svemu, iako se na stranici Bitcoin.org može pročitati da je 'cijeli sistem jako zaštićen kriprografskim algoritmima kakvi sekoriste u online bankarstvu', Bitcoin očito nije otporan na virtualne metke. Neke od njih je ispucala i američka vlada, primjerice kada je - prema vlastitom priopćenju - oduzeto Bitcoina u vrijednosti od 29 milijuna dolara dileru droge Rossu Ulbrichtu, uhićenom od strane FBI-ja zbog prodavanja opijata online. Poznat pod nadimkom 'Dread Pirate Roberts', Ulbricht je ostao bez svoje ušteđevine Bitcoina, a nadležni nemaju namjeru vratiti internetsku valutu, iako se među spomenutih 29 milijuna dolara ubraja i novac iz legalnih transakcija.
Ono što se misli pod tvrdnjom da je Bitcoin siguran jest da se ne može kopirati ili falsificirati, što ne znači da se ne može i ukrasti. Uostalom, i zlato je sigurno i neuništivo, bez obzira je li kad vas ili kod gangstera koji su s njime pobjegli. U svakom slučaju, iako nudi neke zanimljive opcije, Bitcoin kao internetska valuta je još daleko od toga da bude savršen, a siguran je onoliko koliko će ljudi imati neprobojne lozinke. Dakle, zasigurno ne sto posto siguran.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.