Referendum o ćirilici
Josipović: Ne mislim da je referendum o ćirilici nešto dobro i ustavno
Stožer za obranu hrvatskog Vukovara predao je potpise za referendum. Kažu- imaju 680 tisuća potpisa. Ne boje se mogućih stopiranja Sabora ili Ustavnog suda i poručuju: borit ćemo se do kraja. Podršku na glavnom zagrebačkom Trgu dalo im je 300-injak aktivista iz svih dijelova Hrvatske i susjedne BIH.
"Ne damo Vukovar, ne damo Hrvatsku". Povici slični onima početkom 90-ih. No ipak, drugi grad i drugo vrijeme. 300-injak građana, predvođenih Stožerom za obranu hrvatskog Vukovara danas se okupilo na zagrebačkom Trgu bana Jelačića samo s jednom mišlju: ne ćirilici u Vukovaru.
Podršku im je dao i popularni Miroslav Ćiro Blažević. "Jednoj jadnoj grupi Hrvata koja je najmanje zaslužila da bude jadna, sad trebamo biti protiv nje. Neka nas bude sram", rekao je Ćiro.
Sa 17 punih kutija i 680 tisuća potpisa krenuli su prema Saboru. Za većinu prisutnih ovo je bila prava svečanost, pa ni pjesma nije izostala.
A onda i zadnje upute i pravac Markov trg. "Krenite deset metara, po četiri u kolonu", vikali su organizatori.
Saborske zastupnike koje su sreli, glasno su izviždali, a u rukama su, uz transparente, nosili imena Vukovarca Igora Gilje - policajca kojem prijeti otkaz zbog uklanjanja dvojezične ploče i Darka Pajčića branitelja koji je nastradao prilikom pokušaja skidanja ploče. Prije ulaska u Sabor, ponovo domoljubni naboj i pjesma 'Zovi samo zovi', 'Od stoljeća sedmog'.
"Nadamo se da će, uz božju pomoć pravo i pravda pobijediti i da ćemo doći do našeg cilja", poručio je član Stožera Tomislav Josić. A cilj su izmjene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina po kojima bi pravo na ravnopravnu uporabu pisma ostvarivala manjina koja čini najmanje polovicu stanovnika lokalne samouprave, a ne njih 30 posto kao što je to sada. Ne boje se ispitivanja ustavnosti referendumskog pitanja. Što bude-bit će, ali odustati neće.
"Ne bježimo od toga jer Sabor to u svakom trenutku ima pravo napraviti pa zašto ne bi i sada ako smatraju da imaju nekih problema, da pitaju Ustavni sud. To je njihovo legalno pravo. Uglavnom, nećemo se predati, nećemo stati na ovome. Mi ćemo se boriti i dalje na sve demokratske načine da dođemo do našeg cilja", poručio je Josić.
Šef Sabora Josip Leko kaže: u Saboru ne odlučuje pojedinac nego institucije, te kako će institucije odlučivati u skladu s vrijednostima na kojima počiva društvo.
Na redu je Sabor, točnije Saborski odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav koji će raspravu o potencijalnom referendumu otvoriti nakon što na stol dobije potpise. Šef države Ivo Josipović upozorava:
"To uključuje i provjeru da li je sam meritum referenduma onakav kakav bi trebao biti prema Ustavu. Ja ne mislim da je ovaj referendum nešto dobro i nešto ustavno", kaže Josipović.
Na stolu Odbora referendumska inicijativa mogla bi se naći početkom iduće godine, a SDP-ov šef Odbora Peđa Grbin jasno poručuje: inicijativa je protuustavna. A srušiti bi je mogle i nove odredbe Ustava u kojem će ubuduće stajati kako građani na referendumu ne smiju odlučivati o pravima manjina.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Predsjednica Društva knjižničara Zadar Matea Bakmaz izabrana je za potpredsjednicu Hrvatskoga knjižničarskog društva u mandatu 2024.-2026.
-
”Konklava” je na rasporedu u subotu 16. listopada s početkom od 18h, ”Gladijator II” slijedi od 20.15h, a ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja
-
Sudac istrage zagrebačkog Županijskg suda odredio je jednomjesečni istražni zatvor bivšem ministru zdravstva Viliju Berošu i poduzetniku Saši Pozderu koje Uskok sumnjiči za korupciju pri nabavi preplaćenih bolničkih uređaja.
-
Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu obaviještena je o pomorskoj nesreći putničkog katamarana „Princ Zadra“ u vlasništvu tvrtke Miatrade, koji se 15. studenog 2024. oko 18:20 sati nasukao kod otoka Premuda.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.