Događaji

Od ljeta traje trakvica zvana europski uhidbeni nalog

Što s Perkovićem od 1. siječnja?

Što s Perkovićem od 1. siječnja?

S prvim danom Nove godine aktivirat će se europski uhidbeni nalog za koji će biti nadležan zagrebački Županijski sud. Od 1. siječnja znači nema više ograničenja za izručenje hrvatskih građana članica Europske unije pa tako ni Josipa Perkovića kojeg njemačko pravosuđe tereti za ubojstvo Stjepana Ðurekovića. Hoće li ga Hrvatska izručiti i kakva nas procedura čeka?

Od ljeta traje trakvica zvana europski uhidbeni nalog, no sada se bliži i taj famozni datum - 1. siječnja kada on stupa na snagu. Predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić objašnjava kako je za taj konkretan slučaj zadužen 'njegov' sud te da je procedura takva da će državni odvjetnik pozvati osobu za koju je izdan uhidbeni nalog. Ovisno o tome hoće li se osoba predati, završit će kod suca istrage ili na izvanraspravnom vijeću, kaže Turudić koji ipak nije htio odgovoriti ima li u ovom slučaju zastare i je li ona razlog za neizručenjem.

"U svijetlu ovog aktualnog uhidbenog naloga o kojem se puno priča, na to pitanje ne mogu i ne želim odgovoriti. To bi mirisalo na prejudiciranje odluke za koju ne znam kakva će biti", rekao je Turudić.

Kakva će odluka biti i što će se dogoditi s Perkovićem ne zna ni premijer Zoran Milanović. "To me pitate kao glavnog državnog odvjetnika ili kao predsjednika suda? Ja na to nemam utjecaja", istaknuo je premijer.

A da ne bi smio o tome ni govoriti smatra Turudić koji je danas jasno poručio - uhidbeni nalozi trebali su se nalaziti na sudu, a ne na MUP-u.

"O takvom zahtjevu, kojem se možda i ne mora udovoljiti, uvijek mora odlučiti sud. Nikada ni nigdje ne može to biti stvar odluke premijera koji govori da je nastupila zastara u konkretnom predmetu. To je naprosto nedopustivo."

Turudić, ali i predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin nisu željeli reći ni poštuje li se kod odlučivanja o nalogu zastara u zemlji koja je poslala nalog ili u zemlji od koje se traži izručenje. Bilo kako bilo, eventualno rješavanje ovog pitanja ustavnim promjenama nije uspjelo. Prvi put se na HDSSB-ov potez da se odluka o ustavnim promjenama odgodi oglasio i premijer. Odgovorio je i na pitanje - može li to utjecati na slučaj Perković.

"Ne mogu i neću komentirati pojedinačne slučajeve. Vidim da se mnogi sad na tom iživljavaju koji bi trebali šutjeti, ali neka nadležni rade svoj posao. Što se tiče ustavnih promjena, pričekat ćemo još dva tjedna, nama nije o glavu. Mi smatramo da su to dobre stvari", zaključio je Milanović.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.