"Prošla vremena"
2013. obilježila prepucavanja o ćirilici i referendumu o ustavnoj definiciji bra
Godina 2013. pamtit će se po bujanju nacionalističkih strasti i definitivno referendumu kojeg su mnogi - od vrha politike do običnih građana, ocijenili netrepeljivošću prema drugima. Referendumom smo u Ustav unijeli definiciju braka, a traži se i definiranje uporabe ćirilice. U godinu koja nas je civilizacijski vratila u neka prošla vremena govori Aleksandar Tešić.
Da čekaju postavljanje dvojezičnih ploča, vukovarski je stožer obznanio u siječnju, na obljetnicu mirne reintegracije hrvatskog podunavlja.
"Ne zagovaramo nikoga da idemo lupati, da idemo nekoga tući ili nešto tako raditi", poručili su iz Stožera za obranu hrvatskog Vukovara.
Borbenija poruka poslana je Vladi u veljači s prosvjeda 'Ne ćirilici'.
"Ne testirajte našu hrabrost i ne izazivajte nas", poručeno je na prosvjedu.
Odgodu dvojezičnosti zatražio je onda i šef HDZ-a, stranke koja je zakon i donijela.
"Vukovarom još uvijek nažalost šeću ljudi koji su vršili silovanja", rekao je Tomislav Karamarko.
Na tisuće protivnika ćirilice okupilo se u travnju na prosvjedu u Zagrebu.
"Još su rane friške i to treba pošto-poto odgoditi. Mislimo da još nije vrijeme za to i tu smo zbog toga", istaknuli su neki od prosvjednika.
U travnju se pronio glas da stožer po instrukcije odlazi u HDZ, koji je u svibnju u Vukovaru dobio relativnu većinu, a nakon što su u kolovozu isposlovali vlast, SDP-ov gradonačelnik konstatirao da je stožer bio tek početak.
"Ovo je samo nastavak toga da se, kako najavljeno, vruća jesen, da se gospodin Karamarko i HDZ obruši", rekao je gradonačelnik Željko Sabo.
Prva dvojezična ploča u Vukovaru je postavljena u rujnu, pod okriljem noći i unatoč kordonima policije - odmah i razbijena. Čekićem.
Ozlijeđena je policajka, nekoliko stožeraša je privedeno, a nasilje eskaliralo. Ploče su se skidale i postavljale, u Vukovaru, Vojniću, Krnjaku, Udbini, Osijeku, Zagrebu. U listopadu je premijer bio spreman razgovarati.
"Bavim se ljudima iz stožera, mada smatram da stožer toliko godina nakon rata nije primjeren pojam", istaknuo je premijer Zoran Milanović.
Otišao je u Vukovar, policija je povučena s ulica, dvojezične ploče su ostale. A onda je došao 18. studenog i kolona sjećanja. Ili dvije.
"Treba zaustaviti ovu kolonu nevukovarske Hrvatske. Ovo je blokada".
"Ova opstrukcija je pokazatelj da oni koji su je organizirali, da im nije stalo niti do Vukovara, niti do pijeteta", kazao je predsjednik Republike Ivo Josipović.
"Ovo za mene nije utakmica. Neki igraju sami", poručio je premijer Milanović.
Tih je dana stožer počeo prikupljati potpise za referendum kojim bi se u Vukovaru zabranila upotreba ćirilice. Potpis je dao i šef HDZ-a.
"Taj nam je referendum apsolutno nepotreban. Prema tome, potpisao sam iz čistog revolta kao građanin", rekao je Tomislav Karamarko.
Prikupljeno ih je navodno 680.000 i u prosincu predano na prebrojavanje. A prvog dana prosinca dvije trećine naroda na referendumu je odlučilo da je brak Ustavom zaštićena zajednica žene i muškarca.
"Nadam se da se u mojoj zemlji nikada više neće ponoviti da zakažu institucije koje su tu da štite demokraciju ove zemlje", žalili su se protivnici, optužujući vlasti da su dopustile referendum za kršenje prava istospolnim zajednicama.
"Ako vi sada pokušavate nama, koji smo glasovali za, da smo mi mislili samo na formu, a ne na sadržaj braka, onda evo, nastavite nam to objašnjavati", rekla je predsjednica inicijative 'U ime obitelji' Željka Markić.
Tko im je financirao kampanju Željka Markić i inicijativa 'U ime obitelji' nikad nisu otkrili, a optužbe da iza njih stoje desnica i crkva odbacivali. Čim su u lipnju predali potpise krenule su peripetije. Prebrojavanje je trajalo cijelo ljeto, a polemike o nedorečenoj proceduri polovicu jeseni.
"Potvrđujem da je većinom glasova potvrđena odluka o raspisivanju državnog referenduma", objavio je predsjednik Sabora Josip Leko.
No, ni potvrda šefa Sabora nije značila kraj zavrzlame. Ustavnom sudu stigla su tri zahtjeva za ocjenom ustavnosti referendumskog pitanja.
"Na referendumu se nikada ne bi smjelo odlučivati o ljudskim pravima, a osobito o ljudskim pravima manjina", poručila je Sanja Juras.
No, za Ustavni sud brak nije Ustavom zajamčeno pravo, nego poštovanje obiteljskog života neovisno o spolu i rodu, pa su ocijenili da pitanje nije protuustavno. Je li takav referendum kojim se žele otežati kriteriji za ravnopravnu uporabu manjinskog jezika i pisma, tek trebaju odlučiti.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kao završna svečanost proslave 125.- e godišnjice planinarstva na zadarskom području održana je promocija monografije u Providurovoj palači u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.