Događaji

Hrvatsko pravosuđe

EUN stupio na snagu, uhićeni Perković i Mustač

EUN stupio na snagu, uhićeni Perković i Mustač

Uhićen je Josip Perković. Prvim danom Nove godine stupila je na snagu primjena EUN-a. Njemačka traži Perkovića zbog ubojstva emigranta iz 1983., a bivši visoki dužnosnik UDBA-e, protivi se izručenju. Uhićen je i Zdravko Mustač, a policija je do podneva postupala po još osam europskih naloga.

Perković je uhićen oko 10 sati, i doveden u policiju, potvrdio je njegov odvjetnik Anto Nobilo. U Državnom odvjetništvu se izjasnio da se protivi izručenju Njemačkoj koja ga traži zbog ubojstva emigranta Đurekovića 1983. godine. Razloge vide u postupku Prates u Njemačkoj. "Nastupila je zastara, a ona je apsolutna zapreka za izručenje Njemačkoj. Također postoje dva rješenja o odbačaju kaznene prijave koje je donijelo Državno odvjetništvo".

Sudac istrage odlučuje o pritvoru. Sutra DORH dostavlja spis Županijskom sudu koji odlučuje o izručenju, a na tu je odluku moguća žalba. Zadnju riječ ima Vrhovni sud. Odvjetnik Nobilo polaže nadu u zastaru po domaćem pravu, unatoč tomu što u konkretnom predmetu zastara u Njemačkoj nije nastupila, a za Media servis je istaknuo: "Našli smo jedan slučaj gdje je Njemačka odbila Poljskoj izručiti svog državljana jer je zastara u Njemačkoj, a ne u Poljskoj. Prema tome, ovo je identična situacija", smatra odvjetnik.

Uhićen je i Zdravko Mustač koji je Perkoviću bio nadređen u jugoslavenskoj tajnoj službi. Inače Perković je sudjelovao u stvaranju hrvatskih tajnih službi. Na uhićenja su se kratko osvrnuli predsjednik Ivo Josipović i potpredsjednica Vlade Milanka Opačić:

"Stvar je u rukama policije i pravosuđa. Zakon je na snazi, zakon se primjenjuje jednako prema svima. Danas je prvi dan da je zakon na snazi, prema tomu nije moglo brže, čini mi se", rekao je Josipović.

"Očekujem da se postupa u skladu sa zakonom koji smo donijeli, ništa drugo", bila je kratka Opačić ističući da to nije u njezinoj nadležnosti.

Policija je do podneva na području Policijskih uprava zagrebačke, osječko-baranjske, varaždinske, šibensko- kninske i krapinsko-zagorske uhitila 10 osoba.

"Osobe su uhićene radi sumnje u počinjenje kaznenih djela ubojstva, razbojništva, zlouporaba opojnih droga, silovanja i dr. Prilikom uhićenja nije bilo uporabe sredstava prisile. Uhićene osobe se predaju pritvorskom nadzorniku kako bi u predviđenom zakonskom roku bile ispitane od strane nadležnih županijskih državnih odvjetnika. Daljnja provedba postupka predaje u djelokrugu je rada nadležnih pravosudnih tijela, suda i državnog odvjetništva", priopćilo je Ravnateljstvo policije.

Promjena zakona o pravosudnoj suradnji s članicama EU-a neposredno prije ulaska naše zemlje, dovela je do sukoba s EK. Pod pritiskom Hrvatska je ipak promijenila zakon i uklonila odredbu da se EUN ne primjenjuje na djela počinjena prije kolovoza 2002. godine. Zadržana je odredba o zastari. U međuvremenu ustavne promjene koje se odnose i na nezastarijevanje kaznenih djela još nisu prošle, a one bi bile dodatna garancija da se slučajem Perković bavi domaće pravosuđe.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.