Događaji

Prodavači u panici, agencije se žale

U samo tri dana zbog straha od kazne iz oglasnika nestalo čak 200 tisuća stanova i kuća!

U samo tri dana zbog straha od kazne iz oglasnika nestalo čak 200 tisuća stanova i kuća!

Iz svih oglasnika je u samo tri dana, od ponedjeljka 30. prosinca do prvog dana nove godine, prema procjenama trgovaca za promet nekretninama, povučeno najmanje 200 tisuća oglasa!, piše jutarnji.hr

Posljedica je to Zakona o gradnji koji je jučer stupio na snagu, a kojim se kažnjava prodavatelj nekretnine koja nema energetski certifikat, bio on fizička osoba ili agencija za promet nekretninama.

Ukupno je s najposjećenijih oglasnika povučeno gotovo tri četvrtine oglasa za prodaju kuća i stanova. Razlog za to je jasan: Ministarstvo graditeljstva odredilo je kazne i do 30.000 kuna za one koji oglašavaju necertificiranu nekretninu! Tako su se na Njuškalu.hr jučer prodavala ukupno samo 66.284 stana i kuće, a inače se brojka kretala oko 240 tisuća!

Slična je situacija i u Plavom oglasniku. Jučer su se prodavale samo 17.204 nekretnine za stanovanje, od čega je 9471 stan i 7733 kuće. Inače je ta brojka i do tri puta veća. Taj je oglasnik svim korisnicima u ponedjeljak mailom poslao upozorenje:

"Obavještavamo Vas da od 1.1.2014. na snagu stupa novi Zakon o gradnji prema kojem u oglasima za prodaju ili najam nekretnina, ukoliko je korisna površina nekretnine koja se oglašava veća od 50m2, mora biti naveden energetski razred te nekretnine. Ukoliko u oglasu nije naveden energetski certifikat (energetski razred nekretnine koja se pušta u promet), predviđena je novčana kazna do 30.000 kn.

Savjetujemo Vam da svoje aktivne oglase uredite na način sukladno Zakonu o gradnji kako bi izbjegli eventualne kazne predviđene ovim zakonom".

Već se idući dan, dakle na Staru godinu, broj oglasa smanjio za oko dvije trećine.

Iako su znale da će se to dogoditi, agencije za prodaju nekretnina, koje ionako jedva preživljavaju zbog dugogodišnje stagnacije tržišta prouzročene ekonomskom krizom, jučer su bile užasnute.

Boro Vujović, vlasnik agencije Opereta, još do prije neki dan se nadao da će "netko doći pameti" i da će se možda ta odredba Zakona o gradnji donekle izmijeniti. Međutim, to se nije dogodilo, pa je i on povukao sve nekretnine koje nemaju certifikat. - Ne želim riskirati - rekao je.

Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK-u, nije skrivao ogorčenje.

- Ovo je užas. Stvarno mi nije jasno zašto netko želi učiniti toliku štetu tržištu nekretnina. Umjesto da ga potakne, Vlada ga dodatno umrtvljuje. Evo, baš sam dobio informaciju da je s jednog portala za kupoprodaju nekretnina povučeno njih 50.000. To je strašno! Od početka krize do danas je zbog činjenice da se jako malo stanova i kuća kupuje propalo oko 30 posto agencija.

Ovo će u velikom broju likvidirati mnoge koje su do sada uspijevale koliko-toliko poslovati - upozorio je Ranilović, ističući da je od početka krize promet nekretninama pao za 50 posto.

Na našu konstataciju da je ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš više puta javno poručila da je ta odredba temeljena na direktivi EU i na snazi je još od 2010. godine, ali se s novčanim kažnjavanjem krenulo od 1. siječnja 2014. jer se čekalo da se prodavatelji nekretnina prilagode, odnosno certificiraju stambene objekte, Ranilović je rekao da to nije istina.

- Nije istina da je to direktiva EU. U toj direktivi se kaže da ako nekretnina ima energetski certifikat, mora ga se istaknuti. Nigdje ne piše da sve moraju imati certifikat, a kamoli da se prodavatelji kažnjavaju. Ne shvaćam koja je svrha toga, jer time državni proračun ne dobiva ništa. Upravo suprotno. Gubi jer će u proračun ići još manje novca od poreza na promet nekretninama - smatra Ranilović.

U Ministarstvu graditeljstva su nas uputili na odgovor koji su već ranije poslali HGK-u u kojem stoji da je Direktiva 2010/31/EU na snazi još od 19. svibnja 2010. te da su "posrednici pri prodaji profesionalne osobe čija je zadaća poznavanja propisa i informiranje njihovih klijenata, odnosno vlasnika nekretnine".

Zanimljivo je da je Hrvatska stranka umirovljenika žestoko lobirala protiv ove odredbe, a u Saboru su pitali "želimo li time zatvoriti još agencija i povećati nezaposlenost i smanjiti ukupne prihode".

Prodavači u panici, agencije se žale

U dva navrata je Udruženje trgovaca nekretninama uputilo primjedbe na tu odredbu Zakona i zatražilo dodatno tumačenje, upozoravajući da će nastati totalni kaos i potpuno urušavanje nekretninskog poslovanja i građevinskog sektora. Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja, nije želio otkrivati detalje, ali je najavio da će se 8. siječnja zbog novonastale situacije održati sastanak agencija za promet nekretninama.

Certifikat za najviše 2700 kuna

12700 kuna je maksimalna cijena izrade energetskog certifikata

110 puta, pa i više je jeftinije ako cijela zgrada izrađuje energetski certifikat, nego da ga vlasnici stanova rade zasebno

Za novogradnju do 400 m2, primjerice, nije potreban energetski pregled, a cijena certifikata je oko 1700 kuna

Energetski certifikat ne moraju imati nove i postojeće zgrade koje se prodaju, iznajmljuju ili daju na leasing, a stanovi su manji od 50 četvornih metara (većina garsonijera)

Morate nazvati ovlaštenu tvrtku za energetsko certificiranje (u oglasnicima i na web-stranici Ministarstva graditeljstva) i dogovoriti pregled

Zatražit će od vas podatke o vlasniku, katastarskoj čestici i katastarskoj općini koji su potrebni pri izdavanju certifikata

Da biste dobili certifikat, dobro bi bilo (ne morate) imati nacrte stana/kuće/zgrade jer su tada pregled i certifikat brže gotovi

Nakon prihvaćanja ponude, inženjer tvrtke izlazi pregledati objekt ili stan

Kad je pregled gotov, inženjer vlasniku daje certifikat, a njegova tvrtka šalje certifikat i izvješće u Ministarstvo graditeljstva

Energetski certifikat sličan je onima na električnim uređajima. Ima 8 razreda potrošnje energije, od A+ do G. Razred G nekretninu svrstava u najlošiju kategoriju i može joj rušiti cijenu, a najbolja kategorija je A+

Jutarnji.hr


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.