Događaji

Doprinosi nisu uvjet za izdavanje dozvole

Kako brže i jednostavnije do građevinske dozvole

Kako brže i jednostavnije do građevinske dozvole

S novom godinom došla su i tri Zakona o kojima se pričalo cijelu prošlu godinu. Riječ je o Zakonu o gradnji, Zakonu o prostornom uređenju i Zakonu o građevinskoj inspekciji, piše Narodni list

Ova tri zakona najavljivalo se kao revoluciju koja će omogućiti jednostavniji, jeftiniji i brži postupak ishođenja građevinskih dozvola. Koliko će biti efikasni i ispuniti svoju svrhu vidjet ćemo u vremenu koje slijedi kada počnu pristizati prvi zahtjevi za izdavanje novih e-građevinskih dozvola. Građevinsku dozvolu koju ste do sada morali čekati nekoliko godina i platiti cijelo bogatstvo, pa izmoreni birokracijom krenuli u građenje kuće i prije nego što ste je dobili, sada ćete moći zatražiti bez ishođenja lokacijske dozvole, bez plaćanja komunalnog i vodnog doprinosa i riješenih imovinsko - pravnih odnosa.

Za ishođenje tzv. e-dozvole potreban vam je samo glavni projekt s kojim ćete moći ići u ishođenje građevinske dozvole.

Doprinosi nisu uvjet za izdavanje dozvole

Novi zakoni osim što će ubrzati postupak građenja, donijet će i mnoge promjene u vizualnom smislu. Vlasnike kuća bez fasade će se kažnjavati. Od trenutka kada netko prijavi početak radova morat će dovršiti pročelje i urediti okoliš. Za obiteljske kuće to je pet godina, za veće projekte 10. Ako to ne naprave, slijedi kazna od 3000 kuna mjesečno. To je samo dio pravila koja propisuju novi zakoni. Kada se ishodi građevinska dozvola rok za početak izvršenja radova je tri godine.

Danas postupak izgleda ovako: Idete graditi kuću i prvo morate napraviti idejni projekt, pa onda krećete u postupak izdavanja lokacijske dozvole, a tek nakon što je dobijete krećete u ishođenje građevinske koju ćete dobiti samo ako ste riješili baš sve imovinsko-pravne odnose i nakon što ste platili i vodni i komunalni doprinos. Komunalni i vodni doprinos moći ćete platiti i prije, ali i nakon početka gradnje, jer to neće biti uvjet za izdavanje dozvole. No osam dana prije početka radova morate prijaviti radove i priložiti dokaz da ste riješili sve imovinsko-pravne odnose.

-Na samom početku ne trebaju biti sređeni imovinsko-pravni odnosi, jer vam neće biti potrebni za izdavanje građevinske dozvole, ali do kraja gradnje se mora srediti, jer nećete moći dobiti uporabnu dozvolu, koju i ovaj Zakon podrazumijeva. Uporabna dozvola je završni akt koji se upisuje u zemljišne knjige - Željko Letinić, pročelnik upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja Zadarske županije.

Slično je i s izgradnjom proizvodnih hala. Tvornica treba biti u prostornom planu županije, općine ili grada, pa naposljetku i u urbanističkim planom uređenja i samo je za to potrebno 90 dana javnih rasprava. Sada će se kroz samo jedan plan moći doći do dozvola.

Veće ovlasti građevinskoj inspekciji

Izmjene u vezi s građevinskom inspekcijom odnose se na to da će moći djelovati bez sustava dokazivanja tko je gradio i zašto, a tamo gdje je predviđena gradnja nakon kazni i opomena ići će se u sankciju rušenja tek ako investitor ne želi zatražiti dozvolu. Veće ovlasti imat će komunalni redari za neke manje zahvate.

Ubuduće će građevinski inspektor odmah na terenu izdavati rješenja i rušiti objekte građene izvan građevinske zone. Ako netko pak gradi unutar građevinske zone, ali nema dozvolu, inspektor će mu napisati prvu kaznu od 10.000 kuna, pa drugu od 30.000, a tek ako ni nakon toga investitor ne ishodi građevinsku dozvolu, slijedi rušenje. Račun će dobiti vlasnik zemljišta.

Za što nije potrebna građevinska dozvola

Novi Zakon donosi i dio o tome što će se moći raditi bez dozvole. Bez dozvole se, prema zakonu, može adaptirati upotrebljiva građevina koja nije dio složene građevine. Mogu se također graditi pomoćne građevine namijenjene redovitoj uporabi obiteljske kuće ili stambene zgrade koje se grade na zemljišnoj čestici obiteljske kuće ili stambene zgrade za koju je izdana građevinska dozvola kao što su garaža, spremište, drvarnica i slično, građevinske (bruto) površine do 50 kvadrata i visine sljemena do 4 metra od razine tla, cisterne za vodu, septičke jame i slično.

Bez dozvole i bez potvrđenog glavnog projekta mogu se održavati upotrebljive građevine i graditi jednostavnije. To su, primjerice, kabelski i zračni priključak na električnu i telekomunikacijsku mrežu, grobnica i spomenik na groblju, reklamni pano oglasne površine do šest kvadrata, ograde visoke od 1,20 metara, potporni zidovi do visine od 80 centimetara, i slično.

Nadalje, dozvola ne treba za postavljanje plastenika namijenjenih poljoprivrednoj proizvodnji. Ako i ne treba dozvola, to ne znači da se pri gradnji ne morate pridržavati svih propisa, posebno onih vezanih uz sigurnost.

Novim zakonom previđene su i kazne za referente koji se neće držati propisa ili će zavlačiti izdavanje građevinskih dozvola. Stvari će sada pojednostaviti i učiniti transparentnima. Uvodi se i informacijski sustav prostornog uređenja, odnosno ISPU, putem kojeg će svatko klikom na stranici Ministarstva, moći vidjeti što je planirano ili što se događa s njegovom ili pak susjedovom parcelom.

-Ne mogu reći kad će početi pristizati prvi zahtjevi za izdavanje e-dozvola, jer je za to zaslužno Ministarstvo, a ne bih htio ni procjenjivati koliko će ove e-dozvole smanjiti čekanje na izdavanje građevinskih dozvola. Zakon je napisan i sad će stupiti na snagu, a njegova primjena će pokazati sve njegove nedostatke kao i kvalitete - zaključio je Letinić.

Što je potrebno za izdavanje građevinske dozvole?

-izvadak iz zemljišne knjige iz kojeg je vidljivo da je investitor vlasnik ili nositelj prava građenja na građevnoj čestici ili građevini na kojoj se namjerava graditi

-predugovor, ugovor ili ugovor sklopljen pod uvjetom, na temelju kojeg je investitor stekao ili će steći pravo vlasništva ili pravo građenja

-odluka nadležne vlasti na temelju koje je investitor stekao pravo vlasništva ili pravo građenja

-ugovor o ortaštvu sklopljen s vlasnikom nekretnine čiji je cilj zajedničko građenje

-pisana suglasnost vlasnika zemljišta, odnosno vlasnika postojeće građevine

-pisana suglasnost fiducijarnog vlasnika dana dotadašnjem vlasniku nekretnine koji je investitor.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.