Stiže prijedlog izmjenjenog i dopunjenog Zakona
Mijenja se Zakon o policijskim ovlastima: Građani će nadzirati policiju
Napokon se uvodi građanski nadzor nad radom policije. Naime, na Vladu danas stiže prijedlog izmjenjenog i dopunjenog Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, a u novinama je i uvođenje Vijeća za građanski nadzor nad primjenom pojedinih policijskih ovlasti, piše Novi list
Naime, prema predlagatelju, a to je MUP, takvo vijeće bi imalo pravo nadzora nad dvije stvari: ispisom telekomunikacijskih veza te prikrivenim radnjama.
Nadzor bi se, doznajemo u Vladi, trebao obavljati nakon završetka kriminalističkog istraživanja, obavljao bi se samo za prikrivene mjere i ispise poziva, a kako ne bi došlo do nadopisivanja brojeva na naloge za ispis telekomunikacija, što se u Hrvatskoj već događalo, Vijeće bi trebalo dobiti podatke i od Operativno-tehničkog centra za nadzor telekomunikacija (OTC). Naime, u Hrvatskoj je već bio izbio skandal u kojem je utvrđeno da su policijski šefovi naložili ispis za jedne brojeve, a u OTC je netko dostavio još nekoliko dodatno nadopisanih brojeva.
Policija bi od sada prikrivene radnje mogla koristiti tek ako ne može nikako drugačije doći do potrebnih informacija, a u samoj kriminalističkoj obradi bi trebali pismeno navesti koje su se to radnje prije koristile i nisu dale rezultat. Također, točno se propisuje i za što se prikrivene mjere i ispis telekomunikacija uopće može koristiti: sprječavanje i otkrivanje kaznenih djela za koja se progoni po službenoj dužnosti, spriječavanje opasnosti i nasilja te pri potragama za osobama i predmetima.
O svim prikrivenim radnjama i izlistima telefonskih poziva koji se zatraže u roku od 48 sati moraju biti izvješteni ravnatelj policije te za slučaj zaduženi zamjenik državnog odvjetnika. Time se želi izbjeći samovolja pojedinih istražitelja, koji odmah moraju imati argumentaciju zašto su išli na ove restriktivne mjere.
Pri tome je točno navedeno koji policijski rang može izdati koju prikrivenu mjeru, a najniži uopće je načelnik pojedine policijske uprave. Zakonom bi se preciznije trebalo propisati za koje poslove bi državna tijela mogla i/ili trebala tražiti pomoć policije.
NL/eZd
Vezane vijesti
-
Policija je zahvaljujući suradnji s građanima iz Hrvatske i svijeta utvrdila identitet žene pronađene 12. rujna na otoku Krku. Riječ je o 57-godišnjoj Slovakinji za koju su zanimanje pokazali i svjetski mediji nakon informacije o misterioznoj ženi bez pamćenja koja govori engleski.
-
U sinoćnjoj pucnjavi u romskom naselju Parag jedna je žena preminula od zadobivenih ozljeda, pet je osoba s prostrijelnim ranama u Županijskoj bolnici Čakovec, a tri su osobe uhićene, među kojima je i ona koja je pucala, rečeno je na konferenciji za novinare Policijske uprave međimurske.
-
Dvije su muške osobe poginule, a jedna je ozlijeđena u nedjelju u 12,50 sati prilikom slijetanja osobnog automobila s kolnika na brzoj cesti (DC10) u smjeru Bjelovara, izvijestila je zagrebačka policija.
-
Proteklog vikenda na hrvatskim prometnicama poginulo je sedam osoba, a zaustavljeno je 29 ponavljača najtežih prometnih prekršaja, izvijestila je u ponedjeljak policija.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.