Događaji

Za unaprjeđenje nastavnih i znanstvenih kapaciteta

Milanović ne ide praznih ruku: 150.000 australskih dolara za hrvatske studije u Sydneyu

Milanović ne ide praznih ruku: 150.000 australskih dolara za hrvatske studije u Sydneyu

Vlada je danas na telefonskoj sjednici prihvatila Nacrt sporazuma kojim se osigurava nastavak sufinanciranja Centra hrvatskih studija na sydneyskom Sveučilištu Macquarie sa 150 tisuća australskih dolara na godišnjoj razini u idućih pet godina i to za unaprjeđenje nastavnih i znanstvenih kapaciteta.

Vlada je, naime, prihvatila Nacrt sporazuma između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) i Državnog ureda za Hrvate izvan RH, te Hrvatske znanstvene zaklade (Parramatt, New South Wales, Australija) i Sveučilišta Macquarie (Sydney, New South Wales, Australija) o potpori Centru hrvatskih studija na Sveučilištu Macquarie.

Trenutno važeći desetogodišnji Ugovor o sufinanciranju istječe 31. prosinca te će se sklapanjem novog ugovora sufinanciranje Centra hrvatskih studija nastaviti u razdoblju od pet godina - od 1. siječnja 2015. do 31. prosinca 2019. godine.

Tamo gdje sam ja, tamo je moj posao

Hrvatski premijer Zoran Milanović komentirao je u četvrtak u Bruxellesu svoj put u Australiju i Novi Zeland, kazavši da u tom razdoblju ne očekuje neke izvanredne događaje poput summita EU-a ili NATO-a.

Na novinarsko pitanje boji li se da tijekom tog puta može doći do izvanrednih summita EU-a ili NATO-a zbog krize u Ukrajini, Milanović je rekao da procjene kažu da toga neće biti.

"Dobro, da li to znači da nikada ne bih smio biti odsutan 10 ili 11 dana. Možda ste u pravu, možda niste u pravu, možda je ovo moja dužnost. U ovih 10, 11 dana procjena je da se neće ništa događati, a ako se događa u Ukrajini, to je dovoljno daleko od Hrvatske, bez obzira što Ukrajina graniči s EU-om", rekao je.

Na upit ima li neki alternativni plan ako se ipak nešto nepredviđeno dogodi, Milanović je rekao: "Gledajte, tamo gdje sam ja, tamo je moj posao, ne mogu od njega niti želim pobjeći, svejedno jesam li u Zagrebu, nekom drugom gradu ili u Australiji, koja je malo dalje od Bruxellesa, ali to je nešto što je moj posao. To je putovanje na koje ne idemo da bi se vratili recimo s novcem u podstavi sakoa ili sa čekovima ili sa gomilom novaca ili sa gomilom pića, nego je to posjet jednoj važnoj državi. U obje države, Australiji i Novom Zelandu ima dosta Hrvata. Zajednice nisu ni politički iste, prema tome može biti i neugodnih situacija. To je moj posao, od takvih stvari se ne treba skrivati".

MZOS će Centar hrvatskih studija poduprijeti sa 100 tisuća australskih dolara godišnje, a u potporu se uključio i Državni ured za Hrvate izvan RH s 50 tisuća australskih dolara godišnje.

Ukupni iznos od 150 tisuća australskih dolara pokriva otprilike 50 posto troškova Centra, dok ostalih 50 posto dolazi iz studentskih školarina i Hrvatske znanstvene zaklade.

S povećanjem sredstava iz potpore, Centar u sljedećem petogodišnjem razdoblju namjerava značajno unaprijediti svoje nastavne i znanstvene kapacitete kroz reorganizaciju i restrukturiranje kolegija koji se bave hrvatskom kulturom i poviješću. Cilj je ponuditi atraktivnije kolegije koji će privući veći broj studenata hrvatskog ali i nehrvatskog podrijetla, i osigurati regrutiranje i produkciju poslijediplomskih studenata, stoji u obrazloženju.

Centar hrvatskih studija osnovan je 1994. u okviru Škole modernih jezika Sveučilišta Macquarie, a pruža mogućnost studiranja hrvatskog jezika, kulture, književnosti i povijesti na prijediplomskoj razini samostalno, a na poslijediplomskoj samostalno i u suradnji s hrvatskim sveučilištima u Splitu i Zagrebu. U proteklih trideset godina prosječan broj upisa na Hrvatske studije bio je oko 120 godišnje.

Centar ima bogatu knjižnicu koja služi studentima, učenicima srednjih škola, učiteljima hrvatskoga jezika i široj hrvatskoj zajednici, a u okviru knjižnice nalazi se i arhiva Zaklade hrvatskih studija.

U suradnji s Filozofskim fakultetom u Splitu Centar objavljuje Croatian Studies Review, jedini kroatološki stručni časopis u sveučilišnoj nakladi na engleskom jeziku koji popularizira hrvatske humanističke znanosti i znanstvenike u globalnom znanstvenom prostoru, ističe se u obrazloženju.

Sporazum će, u ime Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Državnog ureda za Hrvate izvan RH, potpisati izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Republike Hrvatske u Australiji i Novom Zelandu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.