Događaji

Dobivate dva računa!

I kod jeftinijih dobavljača pola računa plaćate HEP-u

I kod jeftinijih dobavljača pola računa plaćate HEP-u

U ukupnom mjesečnom trošku za električnu energiju, čak do 45 posto i dalje ide HEP-u

Koliki vam je račun za struju, razmišljate li o prelasku k drugom dobavljaču? Ako mislite da je vaš račun prevelik, niste usamljeni, isto misli većih građana u RH. No ipak s pojavom novih dobavljača električne energije nije se dogodio egzodus za HEP, tj. potrošači i nisu baš masovno prebacili svoju potrošnju novim privatnim konkurentima, piše Narodni list

Zašto? Pa možda jer ih je strah, nije im se dalo time zamarati, ili su čekali da vide kako će drugi biti s njima zadovoljni, ili im se jednostavno nije isplatilo. Da. Premda zvuči pomalo apsurdno, i pitamo se, kako im se ne može isplatiti ako novi dobavljači nude značajno nižu cijenu, čak su u reklamama isticali dvoznamenkaste postotke na račun koji se plaća HEP-u.

Dobivate dva računa!

No građane koji su prešli novim dobavljačima dočekalo je neugodno iznenađenje, a to su dva računa. Jedan tako plaćaju novom dobavljaču za potrošenu energiju, naknadu za opskrbu i za poticanje obnovljivih izvora energije, a HEP-u plaćate za korištenje prijenosne i distribucijske mreže (mrežarinu) te naknadu za mjernu uslugu. Kad se sve zbroji, ispadne da u ukupnom mjesečnom trošku za električnu energiju, čak do 45 posto i dalje ide HEP-u.

"Tko HEP-u daje pravo da nam toliko naplaćuje mrežarinu. U krajnjoj liniji ta mreža je naša, građana Hrvatske mi smo je kroz skupe račune otplatili. Ovo sve sliči na scenarij s T-Com-om, kad je mreža koju su građani plaćali kao skupo zlato prodana stranim vlasnicima. Sad se tako događa i s HEP-om, jest da je još nije prodan, ali pitanje do kada. A nam je trenutno i svejedno jer skupo plaćamo i računi su nam skoro pa duplo skuplji zbog toga." - govori nam ogorčena Zadranka (podaci poznati redakciji, op.a.).

Nadodaje dalje kako je apsurd ove zemlje, što su trošarine i nameti na račune skuplji od same cijene potrošnje.

"Uzmite račun za vodu, cijena kubika vode je zanemariva, no kad se nadodaju razni nameti, porezi, dodaci, i što sve već plaćamo, on se drastično poveća. Evo ista stvar i sa strujom, cijena za potrošeni kilovatsat je jedna, no na to ide porez, mrežarina, naknada za obnovljive izvore energije, očitavanje. Jednom riječju strahota." - zaključuje naša sugovornica.

Procjena naše čitateljice nije pretjerana, do istog izračuna došli su i stručnjaci. Pa tako ako kućanstvo izabere jednog od dva nova opskrbljivača, pri prosječnoj godišnjoj potrošnji od 3.600 kilovatsati, od ukupnog računa oko 55 do 60 posto odnosit će se na račun za proizvodnju i opskrbu (što plaćaju novom opskrbljivaču), a oko 40 do 45 posto na račun koji plaćaju HEP ODS-u za prijenosnu i distribucijsku mrežu.

Uvjetovanje konkurenciji

Pojavio se i novi problem, što ako kupac plaća npr. novom opskrbljivaču potrošnju, ali ne i HEP-u mrežarinu, hoće li ostati bez struje? Odgovor je da. Visinu mrežarine i naknadu za mjernu uslugu koja se mora plaćati HEP-u, određuje državna agencija HERA. Naravno time državna agencija određuje koliki dio računa građana ide u HEP-ovu blagajnu, koji je k tome konkurencija tim istim kompanijama, a time se ujedno puni i državna blagajna.

Premda je dolazak novih opskrbljivača trebao značiti kraj monopola HEP-a u opskrbi električnom energijom, ovakav način određivanja cijena i visokih nameta HEP-u i dalje omogućuje povlašteni položaj, a za građane to znači i dalje visoke račune svaki mjesec. Svi oni kojima HEP i dalje ostane dobavljač, dobivat će jedan račun za električnu energiju, dok svi oni koji uzmu usluge novih opskrbljivača za sada dobivaju dva računa. Premda su provedbeni akti Zakona o tržištu električne energije trebali biti doneseni do kraja 2013., oni još uvijek nisu stupili na snagu. Prema najnovijim informacijama, to bi se trebalo uskoro promijeniti, te će svi građani, bez obzira na opskrbljivača dobivati jedan račun. Važnost tih akata je u tome što će se s njima do detalja definirati prelazak potrošača drugim opskrbljivačima električnom energijom, zatim njihov eventualni povratak starom opskrbljivaču te tehnička pitanja poput iskapčanja neplatiša.

Dok se to ne dogodi građane će i dalje mučiti broje nedoumice, a veliki igrači na tržištu moći će nametati svoja pravila.

KAKO PROMIJENITI OPSKRBLJIVAČA

Ako ste zaključili da će vam se prelazak k novom opskrbljivaču ipak više isplatiti nego zadržavanje staroga, to možete napraviti u nekoliko jednostavnih koraka.

-Prvi korak pri prelasku, je da nađete novog dobavljača i kontaktirate ga, ili putem telefona, ili putem elektroničke pošte. Isto tako ovaj korak možete napraviti i prije nego se odlučite priječi da dobijete individualnu ponudu, to vas ne bi smjelo obvezivati da prijeđete k novom dobavljaču, a oni vaš zahtjev za izradom ponude neće odbiti jer žele privući što veći broj korisnika. No budite oprezni i ne potpisujte ništa i detaljno ispitajte sve troškove koje ćete imati kod novog opskrbljivača.

-Ako ste zaključili da vam se ipak isplati priječi k novom opskrbljivaču, s njime potpisujete ugovor,a sav posao sa starim opskrbljivačem riješit će novi.

-Od prvog dana idućeg mjeseca vi ste postali korisnik novog opskrbljivača i ostaje vam da čekate vaše nove račune.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.