Događaji

Vladajući predlažu, a Laburisti se protive

Sabor o izborima za europarlament - oporba protiv smanjenje biračkih odbora

Sabor o izborima za europarlament - oporba protiv smanjenje biračkih odbora

Saborski zastupnici danas su se bavili izmjenama Zakona o izboru članova u Europski parlament kojima vladajući kane uštedjeti više od 13 milijuna kuna. Iako podupiru uštede, za oporbu je upitno treba li do nje doći smanjenjem broja članova biračkih odbora. Na dnevnom redu bile su i izmjene Zakona o šumama koje su za oporbu uvod u rasprodaju hrvatskih šuma, a za vladajuće mamac za investitore.

Vladajući predlažu da se broj članova biračkih odbora s deset smanji na šest, kao što je to slučaj na izborima za predsjednika države, ili na referendumu, te da se odredi minimum od deset biračkih mjesta za svako izborno povjerenstvo. Laburisti se protive smanjenju broja članova odbora jer se time, smatraju, povećava mogućnost za manipulaciju. Ono što se pokazalo dobrim ne treba mijenjati smatra Dragutin Lesar.

"Ako je takvo rješenje do sada pružalo solidno jamstvo i odagnalo veliki broj sporova, tužbi, nije dobro uvoditi ponovno točku mogućih sumnji".

Iako su za štednju, u HDZ-u smatraju da je bilo i boljih načina, primjerice smanjenjem naknada.

"Umjesto 300 kuna članovima iz biračkih odbora, moglo se taj iznos smanjiti na razinu dnevnice. To bi bilo otprilike ušteda od 40%", rekao je HDZ-ov Frano Matušić, koji smatra da bi se smanjenjem broja članova odbora ugrozila demokratičnost izbora.Odgovorila mu je SDP-ova Ingrid Antičević Marinović.

"To je govorio i Sanader o festivalu demokracije, a onda je krenula autobusna demokracija. Očito je kriza pa valjda nema za autobuse kod vas. Događale su se gadne stvari, kralo se na izborima, listići su se palili", kazala je Antičević Marinović.

"Ne znam gdje ste to vi vidjeli, jeste li to prijavili Državnom odvjetništvu. To bi bilo vrlo interesantno čuti od vas, kolegice dajte to objavite negdje na press konferenciji", poručio je Matušić.

Neki su imali konkretne primjedbe vezane uz izbore, točnije na kartonsku kutiju za glasačke listiće što, tvrdi HDSSB-ov Boro Grubišić, otvara mogućnost manipulacijama.

"Kutije koje se sklapaju, navodno ujutro u 6 sati pred članovima biračkog odbora i kaže se da nema ništa, a onda se pošalju članovi biračkog odbora da potpišu izjavu da su bili članovi za 300 kuna, oni svi tamo polete, a predsjednik ostane sam na biračkom mjestu i onda on radi što želi i za koga navija".

Nezavisnog Damira Kajina ne brinu kutije već slab odaziv birača na prvim hrvatskim euroizborima prošle godine, pa predlaže da su uvede obvezno glasovanje kao što je to primjerice slučaj u Belgiji ili Australiji.

"Jednom riječju, ljudima se šalje poruka, odite glasajte, nemojte se nakon toga buniti, nemojte ne činjenjem sudjelovati u izbornom inženjeringu".

Za ministra uprave Arsena Bauka bitno je da se oko zakona postigne konsenzus, pa je tako prihvaćen amandman laburista da izborno povjerenstvo pokriva minimalno 20 biračkih mjesta. Raspravljali su zastupnici i o izmjenama Zakona o šumama kojima bi se golf igrališta i kampovi, ako su predviđeni prostornim planovima, mogli graditi i na šumskom zemljištu. Dok vladajući time žele privući investitore, iz HDZ-a poručuju.

"Šume i šumsko zemljište ovim zakonom gube bilo kakvu zaštitu i moguće je i označavaju prodaju i privatizaciju Hrvatskih šuma", rekao je Branko Bačić.

"I dalje se stječe dojam kako se ova Vlada jako, jako potrudila da pomogne nekom od golf posebnih investitora", istaknula je Đurđica Sumrak.

Zbog niza dvojbi iz oporbe ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina prihvatio je da Zakon ipak ide u dva čitanja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.