Događaji

U Hrvatskoj ne postoji registrirani pripravak za njegovo suzbijanje

Kako se boriti protiv maslinova svrdlaša i kako u toj borbi pobijediti?

Kako se boriti protiv maslinova svrdlaša i kako u toj borbi pobijediti?

Maslina je sve prije nego fenomen "tehničke vrste" - ona je (naravno i ulje od nje) puno više od prepoznatljivog poljoprivrednog proizvoda mediteranskog podneblja. Simbol je dobrote i mira, ustrajnosti i strpljenja, marljivosti i odanosti; ona je mudrost, dugovječnost, filozofija i stav.

Ona je, zapravo, pogled na svijet, čak u toj mjeri da se mirne duše može reći: maslina, kako to zvuči pitomo! I gordo. No, i bez obzira na to što maslina kao da i nije "bitak" s ovoga svijeta - u njezinu se hladu, vjeruje se, Isukrst odmarao prije nego su ga raspeli, križ na kojem je otkupio grijehe čovjeka bio je od maslinova drveta, golubica s Noine arke nosila je u kljunu maslinovu grančicu, kršćanin je svetim maslinovim uljem proviđen od krštenja do zadnjega pomazanja... - ipak je ovaj zapis sa 16. Noćnjaka, održanoga u Zadru i u Benkovcu, možda najbolje započeti s nekoliko tzv. tehničkih podataka.

Dakle, Zadružni savez Dalmacije (možda i jedina ovdašnja institucija koja ima u svom imenu, službeno, dalmatinsku odrednicu, što mu osigurava poseban tretman u Dalmovnici) još se jednom afirmirao u funkciji domaćina najvažnijega hrvatskog skupa maslinara i uljara, budući da je privukao sudionike iz Slovenije, Italije, Crne Gore, Albanije, BiH te, naravno, Hrvatske.

Ocjenjivački panel stavio je pod svoje povećalo 303 uzorka maslinova ulja, da bi ih čak 116 zakitio zlatnom medaljom, kao i pravom da se predstave s titulom ekstra djevičanskog ulja.

U "tehnikalije" Noćnjaka, a koje to možda i nisu, spadaju i podaci da se u obilaženje "pogona" zadruge "Masline i vino" u Polači (12. 000 stabala masline, 70.000 trsova loze...), kao i uljare "Vrsaljko" u Nadinu, otišlo s čak šest autobusa, te da su u danima otkad je ovu manifestaciju otvorio njezin pokrovitelj Ivo Josipović, predsjednik RH, pa do trenutka kad je završena balom šampiona, brojni težaci s jedne i maslinarski stručnjaci s druge strane međusobno razmijenili čitavu biblioteku znanja, iskustava, ideja i planova.

Ne propuštajući, k tome, dobru priliku ni za učenje i uživanje kroz pažljivo posloženi Olio Gastro Show - ritual sljubljivanja maslinova ulja i vina uz dalmatinske delicije - koji je pod ravnanjem svojevrsne uljarsko-maslinarske učiteljice Sandre Petričević i vinskog prvosvećenika Želimira Bašića postao jedan od zaštitnih znakova Noćnjaka.

U ovom zapisu, međutim, nužno je istaknuti i jedan napor organizatora koji, unatoč najboljim očekivanjima, nije urodio željenim plodom, iako je taj napor bio "armiran" zaista dobrodošlom ambicijom da se zainteresirane maslinare (ma gdje bili) s Noćnjaka isprati s koliko god je moguće pouzdanijim odgovorom na pitanje - kako se boriti protiv maslinova svrdlaša i kako u toj borbi pobijediti?

A svrdlaš je - to maslinari vrlo dobro znaju - nametnik koji je u prošloj sezoni gotovo uništio berbu na Visu, Cresu, Krku, u Istri... ili je prepolovio u mnogim drugim područjima, pa se niti naslov jedne od ranijih Dalmovnica "Kako nam je maslinov svrdlaš popio ulje" nije pokazao pretjeranim.

Činjenica je da je svrdlaš (kao gotovo nepoznat štetnik u našim područjima) svrdlao gotovo neometano, jer u Hrvatskoj ne postoji registrirani pripravak za njegovo suzbijanje, a maslinari su se snalazili kako je tko znao i mogao, no uglavnom bez osobita uspjeha. Njihov poziv, katkad vapaj, da se protiv svrdlaša osmisli neko oružje, slabo su ili nikako čuli na nadležnim (brojnim) adresama: Ministarstvo poljoprivrede, Poljoprivredna komora, Savjetodavna služba, poljoprivredni fakulteti, agrarni i tehnološki instituti, klasteri, udruge, uljare... Nitko ništa, a svrdlaš svrdla.

Zadružni savez Dalmacije uznastojao je da se maslinare na Noćnjaku bar kvalitetno obavijesti o stanju na antisvrdlaškoj fronti i o tome što im je činiti: ta je tema stavljena u prvi plan skupa, osigurano je iznošenje iskustva "s terena" i - najvažnije - referiranje dr. Marija Bjeliša, jednog od naših vodećih autoriteta na polju zaštite bilja. I sve to u svjetlu tvrdnje/najave/obveze - još iz lanjskog ljeta - Hrvatskoga centra za poljoprivredu da treba "sastaviti popis potencijalnih i zanimljivih pripravaka i istražiti njihovu biološku učinkovitost..".

No, dr. Bjeliš se nije ukazao, a "rješenje" koje je plasirano s "klupe za rezerve" ("dopušta se upotrijebiti preparat rogor") bilo je u najmanju ruku mlako i neuvjerljivo. Naša posla: od onog "potrebno je istražiti..." nije, očigledno, ostalo ništa. A maslinarima, pak, ostaje samo moliti Boga da će svrdlaš ove godine prema njima biti milostiviji od naših stručnjaka za zaštitu bilja.

 Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.