Događaji

Zanimljiva istraživanja

Cuvierov kljunasti kit može najdublje zaroniti na dah

Cuvierov kljunasti kit može najdublje zaroniti na dah

Cuvierov kljunasti kit životinja je koja može najdublje zaroniti, pokazalo je satelitsko praćenje tih životinja koje se u jednom dahu mogu spustiti na dubine od čak tri kilometra i tamo ostati do 137 minuta.

Biologinja Erin Falcone iz instituta Cascadio Research Collective u državi Washington koja je vodila istraživanje kaže kako je fiziologija tih životinja prilagođena potrebi skladištenja velikih količina kisika.

"Ti kitovi imaju vrlo visoke razine mioglobina u svojim mišićima tako da je tkivo gotovo potpuno crno. On funkcionira poput hemoglobina u krvi što omogućava kitovima da spreme puno kisika i stoga udišu puno rjeđe kad su aktivni".

"Još jedna ključna prilagodba koja omogućava kljunastim kitovima da dublje zarone je dramatično smanjenje zračnih prostora u tijelima", dodala je objašnjavajući da je upravo prisutnost zraka u tijelu čovjeka ono što bi ga uništilo na djeliću dubine na koju rone ovi kitovi.

Znanstvenici su satelitski pratili osam kitova i prikupili podatke o 3.700 sati njihova ronjenja.

Uočeno je i da je vrijeme provedeno na površini oceana između urona vrlo kratko tek nekoliko minuta a najdublji uron je bio do dubine od 2992 metara i trajao 137,5 minuta. Prosječna težina Cuvierovih kitova je oko 2,5 tona.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Plos Biology.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.