Događaji

Eko-Zadar

"Reciklirajmo zajedno“ u školama, Gradskoj knjižnici i domovima za starije

Udruga „Eko-Zadar“ i Čistoća d.o.o. nastavljaju s radionicama u sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno“

Zadarski osnovci i ove će godine uz kreativno izražavanje usvajati odgovornost prema okolišu i prirodi zahvaljujući „novoj sezoni" projekta „Reciklirajmo zajedno" kojeg provode udruga „Eko-Zadar" i „Čistoća" d.o.o.

Kroz projekt čiji je najvažniji cilj upoznati mlade s činjenicom kako zdrav život počiva na čistom okolišu, „Eko-Zadar" i „Čistoća" već godinama provode edukacije u zadarskim osnovnim školama, a od prije tri godine radionicama su obuhvaćene i starije osobe, dok je na otvorenim radionicama uz djecu dobrodošla i odrasla „pratnja".

Ovog tjedna radionice oslikavanja platnenih torbi, čime se učenike i učenice potiče na oslobađanje od navike korištenja plastičnih vrećica koje zagađuju prirodu, provedene su u OŠ Bartula Kašića. Uz upute edukatorica Atane Grbić i Linde Šušteršić iz udruge „Eko-Zadar" i uz potporu učiteljica Blaženke Brkljača, Bosiljke Nikolić, Josipe Masnić i Kristine Knežević, platnene su torbe oslikali i ponijeli domovima učenici i učenice 4a, 4b, 4c i 4d razreda.

Kućama su ponijeli i popularnu slikovnicu-bojanku „Praktični savjeti Eko Mace" kojom se djeci približavaju i pitanja očuvanja voda i šuma, kao i smanjenja emisije ispušnih plinova, i koja u kratkim ilustriranim napomenama poučava o okolišnom bontonu, te primjerak „Vodiča za pravilno odlaganje otpada na području Grada Zadra" namijenjenog odraslim članovima i članicama obitelji, kao i takozvane „žute vreće" za odlaganje plastičnog otpada kojeg „Čistoća" odvojeno prikuplja.
Dio učeničkih radova nastalih na ovogodišnjim radionicama, ali i onima održanim u jesen prošle godine, bit će izloženo u drugoj polovici travnja kada će „Eko-zadar" i „Čistoća" na Narodnom trgu obilježiti Dan planeta Zemlje i Dan „Čistoće".

Bit će to i prilika za informiranje građana o izazovima pravilnog odlaganja otpada, što će biti i temom javne tribine također planirane u travnju.
Tijekom ove školske godine u OŠ Bartula Kašića, uključujući i Područnu školu „Bokanjac", ukupno će biti održana 32 školska sata radionica oslikavanja platnenih torbi čemu prethodi predavanje edukatorica o važnosti skrbi za okoliš i prirodu, a početkom sljedeće školske godine isto toliko radioničkih sati bit će održano u OŠ Zadarski otoci.

U svibnju će, na radionicu koja će uključivati i kreativnu oporabu plastične i staklene ambalaže, uz djecu i mlade biti pozvani i odrasli građani, a radionica će se održati u Gradskoj knjižnici Zadar, dok će se u domove za odrasle osobe radionice „preseliti" u lipnju. Otvorene radionice ponovo će se u jesen održati u ograncima Gradske knjižnice Zadar u Arbanasima i na Bilom brigu.

Slikovnica-bojanka „Praktični savjeti Eko Mace" kao i „Vodič za pravilno odlaganje otpada na području Grada Zadra" dostupni su i na mrežnoj stranici udruge „Eko-zadar".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.