Događaji

Fakulteti nemoćni pred mobilnim aplikacijama

Mobiteli zamijenili šalabahtere, profesori traže zaštitne mjere

Mobiteli zamijenili šalabahtere, profesori traže zaštitne mjere

Mobiteli su na ispitima zamijenili šalabahtere, a može se očekivati da će se učenici i studenti u rješavanju preteških testova uskoro služiti i pametnim satovima, narukvicama, naočalama i drugim elektronskim napravama koje omogućavaju tuđu pomoć u rješavanju testova.

Uzalud nulta stopa tolerancije

Iz Sveučilišta u Zagrebu poručuju kako zastupaju »politiku nulte stope tolerancije na prepisivanje, plagiranje i varanje na ispitima, u skladu s Etičkim kodeksom Sveučilišta u Zagrebu«, te kako sve sastavnice u skladu sa svojim aktima trebaju sankcionirati takva ponašanja. I Etički kodeks Sveučilišta u Rijeci prepisivanje na ispitima tretira kao »akademsko nepoštenje koje ugrožava kvalitetu obrazovanja i obezvređuje postignuća članova akademske zajednice«. Unatoč kodeksima, međutim, studenti i dalje nesmetano prepisuju.

Na činjenicu da fakulteti ni na koji način nisu doskočili zloupotrebi »gadgeta« na ispitima, kao što nisu uspjeli ni podići studentsku kulturu, upozorio je Miroslav Joler, profesor Tehničkog fakulteta u Rijeci. Poučen iskustvom da takvi uglavnom prođu »lišo«, predlaže uvođenje rigoroznih mjera poput ugradnje ometača signala mobilne mreže u predavaonice, ili izbacivanja prijestupnika s fakulteta.

- Uhvatio sam nedavno studenta u činu varanja na pisanom ispitu. Mobitelom je fotografirao ispitni list i preko aplikacije WhatsApp slao zadatke svojim pomoćnicima koji su se nalazili na udaljenoj lokaciji, a oni su mu istim načinom vraćali bilješke za koje su vjerovali da su rješenja ispitnih problema.

Uz detaljni opis prekršaja i preslike konverzacije s prekršiteljevog mobitela, prijavio sam ovo kršenje akademske čestitosti Stegovnom povjerenstvu svojega fakulteta. Zapravo, najprije sam o ovome izvijestio Fakultetsko vijeće koje se, koincidentno, održavalo dan nakon toga ispita. Na njemu se niti jednom riječju nije komentirao ovaj način varanja na ispitu, nego su se neki kao jedino našli zapitati jesam li ja zapravo imao pravo studentu privremeno oduzeti mobitel kao dokaz...- prepričao je na svom blogu posljednji slučaj prepisivanja studenata profesor Joler.

Blage kazne

Razočaran blagim kaznama zbog kojih hrvatski studenti uopće ne strepe da bi ih profesor mogao uhvatiti u prepisivanju, Joler predlaže da se na fakultete uvedu kazne odgovarajuće praksi europskih sveučilišta, gdje se prepisivanje na ispitu kažnjava izbacivanjem s fakulteta.

- Smatram da je vrijeme za promjenu politike prema prepisivačima. Nažalost, uprave fakulteta ne žele poduzeti ništa, lakše im je okrenuti glavu na drugu stranu. Ova su dvojica studenata kažnjena opomenom pred isključenje i javnom opomenom, a duboko sam uvjeren da je to samo zato što sam »pritisnuo« povjerenstvo i nisam dao prostora da prijeđu preko tog slučaja - tvrdi Joler. Problem prepisivanja potegne se s vremena na vrijeme, ali se sve razvodni do idućeg slučaja, veli riječki profesor, koji smatra da benevolentan stav prema prepisivačima ruši dignitet fakulteta.

- Ako neki fakultet prepisivanje na ispitu kažnjava isključenjem studenta, to svakako podiže dignitet ustanove i odbija one koji žele doći do diplome bez pokrića - konstatira Joler, koji bi osim najteže kazne uveo i uređaje za ometanje signala da praksu slanja odgovora mobitelom sasiječe u korijenu.

O tome su neki fakulteti već razmišljali, ali ih je zaustavio zakon. Zagrebački se Rudarsko-geološko-naftni fakultet 2010. godine našao na udaru zakona jer je probno ugradio takav uređaj u jednu predavaonicu. Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) promptno mu je zaprijetila kaznom od 100.000 do milijun kuna zbog kršenja Zakona o telekomunikacijama. Zakon ne dozvoljava ometanje signala mobitela, no to ne znači da se zakon ne može mijenjati, komentira Joler.

Jasna pravila

»U jednoj Norveškoj ili Finskoj ovakve metode vjerojatno ne trebaju, ali kod nas studenti odnos s nastavnikom na ispitu percipiraju kao igru policajaca i lopova, a ne kao moralni kodeks kojega se treba pridržavati čak i da vas nitko ne motri«, primjećuje ovaj profesor.

Iz Ministarstva obrazovanja poručuju kako su pravila upotrebe mobitela u obrazovnim ustanovama jasna, a svaka ustanova odlučuje o kažnjavanju takvog ponašanja.

- U pitanjima akademske etike, što se odnosi i na prepisivanje, visoka učilišta imaju potpunu autonomiju. No, naglašavamo da osobe koje prepisuju i plagiraju ne smiju imati mjesto u hrvatskoj akademskoj zajednici. S ciljem osnaživanja borbe protiv prepisivanja, plagiranja i drugih oblika akademske neetičnosti, donijeli smo zakonske izmjene kojima se jača uloga nacionalnog Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju i uloge etičkih povjerenstava na visokim učilištima - poručuju iz resornog ministarstva, gdje se o prijedlozima ometanja signala ili izbacivanja prepisivača s ustanove nisu očitovali.

Novi list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.