Turistički masterplan
Uveden bonton za razuzdane mlade sa Zrća
Stanovnici Novalje i okolnih mjesta godinama se bune protiv načina na koji popularno party odredište Zrće utječe na razvoj turizma. Novalja je, kažu, destinacija za obiteljske ljude, a u to se ne uklapaju razuzdani mladi turisti. Stoga je donesen masterplan razvoja turizma, a on uključuje i turistički bonton.
'Prošlih godina Zrće se prelijevalo ulicama Novalje koja je tako postala party zona, ali unijet ćemo neke promjene i uvesti pravila ponašanja, određeni turistički bonton', najavljuje gradonačelnik Ante Dabo i naglašava da Novalja treba biti mjesto u kojem će se na istim lokacijama sretati i ugodno osjećati svi njeni turisti, piše Novi list.
Poput, primjerice, gostiju koji se svrstavaju u kategoriju obiteljskog turizma, po čemu je Novalja bila nadaleko poznata prije 'ere Zrća'. Prema masterplanu, za turiste željne mirnijeg odmora i uživanja u prirodnim ljepotama idealno je područje od Luna do Novalje, ali kako sam grad ima puno privatnog smještaja, pod uvjetom da se u njemu uvede komunalni red, i taj bi dio bio posvećen obiteljskom turizmu.
Podsjetimo, 2012. spominjala se i provedba referenduma o budućnosti Zrća. Protiv aktualne koncepcije najpoznatije hrvatske party destinacije nisu bili samo lokalni političari, nego i građani. Buka zbog koje noću ne mogu spavati tek je dio primjedbi na račun razuzdane mladeži. Zamjeraju im to što, kako kažu, 'goli, pijani, pa i drogirani' nastavljaju tulume po novaljskim ulicama.
Građani Novalje upozoravaju da se turizam na Pagu razvio u pogrešnom pravcu, čemu je pridonijela i brojka od 10.500 apartmana u gradu koji ima 3.672 stanovnika. Imaju, doduše, i prijedloge kako 'smiriti situaciju', a po uzoru na španjolsku Ibizu, s kojom Zrće i uspoređuju. To su, prije svega, ograničenja - buke, točenja alkohola i dobne granice gostiju klubova.
Više pročitajte ovdje.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da 3,8 posto građana Europske unije starosti između 20 i 64 godine, dakle radne dobi, živi i radi izvan svojih matičnih država.
-
Mladi u Hrvatskoj, u dobi između 19 i 29 godina, većinom ne razmišljaju o emigraciji dok ne vide mogu li se snaći u svojoj zemlji, a među motivima za odlazak u inozemstvo ističu školovanje, stjecanje iskustava, osamostaljenje i upoznavanje drugih kultura, pokazuju to rezultati istraživanja predstavljenog u utorak u organizaciji Zaklade Friedrich Ebert.
-
Inovativni hrvatski projekt Holiwork te Centar za nove tehnologije i poduzetništvo "Trokut", vrijedan 27 milijuna kuna, predstavljeni su u četvrtak u šibenskom Urbanom
Izdvojeno
-
Vision boards ili na hrvatskom, ploča za vizualizaciju, moćni je alat za stvaranje života kakvog želite, bilo da tražite male izmjene ili velike transformacije.
-
I ove godine Udruga turističkih vodiča Zadra "Donat" sudjeluje u projektu Upoznaj svoju zemlju koji organizira Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske.
-
Nagrada Grada Biograda na Moru za životno djelo u povodu Dana grada i nebeske zaštitnice Stošije – Anastazije dodijeljene 73-godišnjem neuroradiologu i znanstveniku, prof. prim. dr. sc. Anti Buča.
-
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.