Događaji

Nisu prešli prag

SAD: Senat odbacio povišenje minimalne plaće

SAD: Senat odbacio povišenje minimalne plaće
Zbigniew Bzdak/Chicago Tribune/MCT/ABACAPRESS. COMChicago Tribune/PIXSELL

Republikanska oporba je, kao što je i bilo predviđeno, u začetku uništila pokušaj demokrata u američkom Senatu da povise minimalnu plaću na nacionalnoj razini, dok je to povišenje za Baracka Obamu i njegove saveznike izborna tema.

Demokratska većina Senata nije prešla prag potrebnih glasova za pokretanje njihovog prijedloga zakona, kojim bi se povisila minimalna satnica sa 7,25 dolara, što je na snazi od 2009., na 10,10 dolara. Minimalna plaća ne prati inflaciju u Sjedinjenim Državama i povisuje se samo kada Kongres usvoji zakon koji određuje novu stopu.

Sada 41 država ima minimalnu plaću višu ili jednaku gornjoj granici na saveznoj razini. U drugih devet država savezna stopa se primjenjuje na većinu radnih mjesta. Država Washington trenutačno ima najvišu stopu, 9,32 dolara po satu, prema podacima saveznog ministarstva rada.

"To će naštetiti onima koji su danas zaposleni i dobivaju nisku plaću i to će naštetiti gospodarstvu", rekao je teksaški republikanac John Cornyn. "Ako neke države žele povisiti minimalnu plaću, to je njihov izbor", rekao je.

Republikanci odgovaraju da će takvo povišenje zauzdati otvaranje radnih mjesta.

Prema izvješću objavljenom u veljači, postupno povišenje minimalne plaće na 10,10 dolara po satu do 2016. dovelo bi do smanjenja od 500.000 radnih mjesta na kraju 2016. ili 0,3 posto, uz izlazak iz siromaštva 900.000 osoba.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.