Događaji

Štetno ponašanje

Čak 70 posto osmaša pije, a 30 posto srednjoškolaca se kladi i kocka

Čak 70 posto osmaša pije, a 30 posto srednjoškolaca se kladi i kocka

Sedamdeset posto učenika osmih razreda, kao i prvih i drugih razreda zadarskih srednjih škola, barem je jednom ili više puta u životu konzumiralo alkohol. Njih trideset posto ih je to učinilo u posljednjih mjesec dana, a gotovo polovina anketiranih učenika drugih razreda se kockala ili kladila barem jednom u životu. U posljednjih 30 dana kockalo se ili kladilo gotovo 28 posto ispitanih učenika.

Prvi su to rezultati ankete provedene među učenicima završnih razreda osmoljetki, te prvih i drugih razreda srednjih škola Zadarske županije. O svojim stavovima i ponašanjima vezanim uz konzumiranje alkohola i droga, kao i igara na sreću, učenici su anketirani u sklopu nacionalnog preventivnog projekta "Zdrav za pet".

Štetno ponašanje

- Rezultati tih anketa u kojima je sudjelovalo 515 đaka osmih razreda osnovne, te prvih i drugih razreda srednje škole, pokazuju izrazitu potrebu za podizanjem razine informiranosti i znanja o štetnosti i kažnjivosti ovakvih oblika društveno neprihvatljivog ponašanja. Vidljivo je da se pokazuje potreba za jačanjem asertivnih stavova kroz predstavljanje mogućnosti odabira i odupiranja vršnjačkim pritiscima - izvijestila je Sandra Poljak Jurinčić, policijska službenica za prevenciju PU zadarske.

Upozoravajući su i podaci da je svaki peti učenik prvih razreda srednjih škola, ili, preciznije, 21 posto njih, jednom ili više puta u životu udisalo ljepila ili neka druga otapala. Pri tome je njih osam posto lijepila udisalo u posljednjih mjesec dana. Anketa je pokazala i da je deset posto anketiranih učenika prvih razreda pušilo marihuanu ili hašiš barem jednom u životu, a njih šest posto u posljednjih mjesec dana. Manje od jedan posto ispitanih učenika eksperimentiralo je s ectasyjem.

- Znakovi koji mogu upozoravati na ovisnosti su promjene u ponašanju, napuštanje starih prijatelja, izbjegavanje govorenja o novim prijateljima, posjedovanje veće količine novca, učestala i bezrazložna ljutnja, nasilničko ponašanje, razdražljivost i tajnovitost, te ljutnja i izbjegavanje razgovora o drogama. Također se javlja i smanjena motivacija, nedostatak energije i samodiscipline, smanjen interes za prijašnje aktivnosti i hobije, izražena sklonost laganju, varanju, krađi, problemi s policijom.

- Prisutno je i opadanje školskog uspjeha - naglo popuštanje u svim predmetima, česti neopravdani izostanci, te nemotiviranost za ispunjavanje školskih obveza. Fizički su znakovi - teškoće u pamćenju i koncentraciji, slaba koordinacija pokreta, nepovezan i nejasan govor, nezdrav izgled, gubitak tjelesne težine, zapuštanje osobne higijene, crvenilo očiju, izrazito proširene ili izrazito sužene zjenice - navodi Poljak Jurinčić.

Rad na prevenciji

O konzumiranju alkohola i droga, kao i igara na sreću, učenici su ispitani tijekom prošle školske godine, zbog čega su dosad u sklopu projekta "Zdrav za pet" o prevenciji zlouporabe alkohola, opojnih droga i igara na sreću, policijski službenici za prevenciju, zajedno s djelatnicima Zavoda za javno zdravstvo Zadarske županije, održali predavanja u ukupno 36 osnovnih i 20 srednjih škola. Radionicama je obuhvaćeno više od 3120 učenika.

Projektu se ove se godine priključilo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, a nadležna Agencija za odgoj i obrazovanje uvrstila ga je pod modulom Prevencija ovisnosti u Kurikulum zdravstvenog odgoja, odnosno Nastavni plan i program zdravstvenog odgoja.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.