Događaji

Nakon punih 15 godina

Započeli radovi na izgradnji vjetroparkova Jasenice

Započeli radovi na izgradnji vjetroparkova Jasenice

Nakon punih 15 godina od početka projekta konačno su u četvrtak započeli radovi na izgradnji vjetroparkova Jasenice 1 i Jasenice 2 investitora C.E.N.S.U.R. Zrmanja d.o.o.

Riječ je o investiciji u obnovljive izvore energije od 24 milijuna eura koja će se realizirati u gospodarskoj zoni općine Jasenice, pored nekadašnjih lužnatih bazena i Tvornice glinice Obrovac, na području poznatom i po jakoj buri, piše Slobodna Dalmacija.

Tvrtka C.E.N.S.U.R. prva se u Republici Hrvatskoj počela baviti obnovljivim izvorima energije još 1999. godine kada je Općina Jasenice izdala i prvu suglasnost za izgradnju vjetroelektrane. Iako je bilo brojnih prepreka, pa i podsmijeha u tom procesu, napokon se vizija ostvaruje.

Svaki od dvaju vjetroparkova činit će po pet turbina, financijski su vrijedni po 12,5 milijuna eura i snage po 10 MW. Očekivana godišnja proizvodnja vjetroparkova je 40 GWh ekološki čiste energije, što odgovara potrebama za strujom domaćinstava grada veličine jednoga Zadra, a značajan je doprinos hrvatskom udjelu u EU energetskoj strategiji 20-20-20 (omjer obnovljivih izvora energije, smanjenja stakleničkih plinova i uštede energije).

Vjetroelektrane su proizvod najmodernije tehnologije njemačke tvrtke "Enercon" s turbinama posebno otpornim na turbulencije i udare jakog vjetra poput masleničke bure.

- Često sam bio prozivan zbog davanja suglasnosti, a ništa od vjetroelektrana. Mi smo u lokalnoj samoupravi akceptirali kroz naše dokumente da je to općinski interes i sve što je bilo potrebno da se to ostvari, realizirali smo. Kad je to započeto, nije bilo pravilnika o obnovljivim izvorima energije. Nekad sam i osobno gubio pouzdanje da se to neće dogoditi, na našu sreću se ipak događa. Očekujemo više od 2 milijuna kuna komunalnog doprinosa i s godišnje razine oko 400 tisuća kuna doprinosa u općinski proračun - kazao je načelnik općine Jasenice Martin Baričević, istaknuvši kako je u ovom trenutku koeficijent razvoja općine Jasenice u Republici Hrvatskoj 87 posto.

Lokacijska dozvola za projekt započet 1999. godine dobivena je dvije godine poslije, ali onda su se zaredali izmjena pravilnika o obnovljivim izvorima energije, studije utjecaja na okoliš i ostalih dokumenata. Ipak smo došli ovih dana do prvih rezultata i počinjemo graditi kompleks malih vjetroelektrana u Jasenicama - kazao je direktor tvrtke C.E.N.S.U.R. Zvonko Župan.

- Kompletan je kapital domaći, investitori su također domaći, kao i domaća pamet ugrađena u projekt. Iako je Vlada donijela odluku vezanu za otkupnu cijenu u kojoj više nema poticaja, za sve projekte koji su se zatekli do 31. prosinca prošle godine određena je cijena za otkup megavata i mi smo se uklopili u te kvote.

- Inače, točno je da su alternativa postali drugi izvori energije, ali zbog toga što u ovom trenutku ima puno projekata vjetroelektrana, a da bi energetska mreža ostala stabilna, potrebni su rezervni izvori energije. Nama je to reverzibilna elektrana Obrovac, odnosno Muškovci, koja osigurava stalno balansiranje napona. Onaj tko nije uspio ući u kvote, a uložio je novac u razvoj projekta, našao se u problemu. Te će se kvote ipak povećavati, ali pod uvjetom da se osigura kupac takve energije, i to bez povlaštenih cijena - objasnio je Župan.

Rok za povrat investicije je deset godina, a rok na otkup po povlaštenim cijenama je 14 godina, s tim što je vlastitog novca uloženo 30 posto, a iz kredita 70 posto. Načelno ugovorena cijena proizvedene struje je 00,76 eurocenti po kilovatu, odnosno 76 eura po megavatu, a tvrtka ima pravo i na trgovinu certifikatima koji smanjuju emisije štetnih plinova.

Očekuje se indirektno zapošljavanje i do 50 radnika u roku dvije godine, a poslije, kad pogon krene u rad, stalna tri djelatnika. Prva elektrana trebala bi se završiti u rujnu, a budu li vremenski uvjeti povoljni, prva faza parka trebala bi biti puštena u pokusni rad oko Božića, te druga faza oko ožujka iduće godine.

- Imamo građevinsku dozvolu za solarnu elektranu vrijednu 8 milijuna eura ispod bazena lužine, na terenu koji je neupotrebljiv za bilo što drugo, očekujemo od Vlade RH donošenje odluke o ustupanju zemljišta za izgradnju Winnetou Landa, održava se konačno i prva sjednica u mandatu ove Vlade za sanaciju bazena lužine na Bravaru, za Majstorsku cestu, najstariju prometnicu koja je na ovom području povezala sjever i jug Hrvatske, ovih dana očekujemo projektnu dokumentaciju i projekt Sveto brdo u suradnji dviju općina i resornog ministarstva poprima obrise izvedivosti.

- U normalnoj državi mi bismo za projekt Winnetou Land već davno dobili svu potrebnu dokumentaciju i uveli investitora u posao, a mi još nismo dobili nikakav papir iako smo projekt započeli 2001. godine. To je život u stalnim izvanrednim okolnostima, jer neprestano se mijenjaju uvjeti i pravila i tome se vrlo teško prilagođavati - kazao je Baričević.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.