Događaji

Vodena bujica

Poplave haraju Srbijom i BiH, kritično i u Hrvatskoj

Poplave haraju Srbijom i BiH, kritično i u Hrvatskoj

Srbija i BIH su pod vodom. Poplave su u Srbiji odnijele tri života, počele su i prve evakuacije, a u BIH je angažirana i vojska. Loše vrijeme pogodilo je i Hrvatsku; jak vjetar u Splitu je nosio drveće, a za pojedina je područja proglašen najviši, 'crveni stupanj' opasnosti.

Vodena bujica nosi sve pred sobom. U Zavidovićima u BIH odnijela je i most:

Najkritičnije je na području Maglaja koji je u potpunosti odsječen od ostatka. U gradu nema električne energije, otežan je i promet. 70 radnika ostalo je zarobljeno u tamošnjoj tvornici, poplavljena je većina kuća, a stanovnici pomoć čekaju na krovovima. Uključila se i vojska, a u pomoć šalju i helikoptere, kaže direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak.

"S pripadnicima oružanih snaga radimo plan za pojedine dijelove općina kojima je potrebna pomoć", rekao je Solak.

Ugroženi su i gradovi u Zeničko-dobojskom kantonu. Prekinuta je i škola, a prve evakuacije počele su i u Tuzli.

"Izlila se stara Jala i potopila sve oko kuće i ušla u kuću"

"Krenulo je na dva- tri mjesta klizište, ima kuća koje su na visini i postoji opasnost od pada drveća", pričaju evakuirani mještani. Neviđene poplave u Srbiji su odnijele prve žrtve. Jedna osoba se utopila kod Beograda, jedan vatrogasac nestao je u bujici tijekom akcije spašavanja, a u Dunavu, kod Kovilja, pronađeno je tijelo muškarca. U 20 općina proglašeno je izvanredno stanje, počele su prve evakuacije, a u 400 škola nema nastave. Sve raspoložive snage su na terenu, rekao je MS načelnik Uprave za izvanredne situacije Beograda, Rade Milošević:

"Voda prodire, naše vatrogasne i spasilačke snage su na terenu. Maksimalno smo angažirali naše ljudstvo i tehniku, prioritet je spašavanje ljudskog života, evakuirano je više stotina ljudi je, a taj broj se povećava svake minute, evakuacija traje i dalje. Ovakvu situaciju ne pamte ni najstariji građani", rekao je Milošević Media servisu.

Samo na području Beograda u posljednja je 24 sata palo skoro dvostruko više kiše nego što je mjesečni prosjek za svibanj - čak 113 litara po četvornom metru.

Kritično je i u Hrvatskoj. Osijek je pogodilo snažno olujno nevrijeme, a vjetar je nosio sve pred sobom. Za područje Slavonije i Baranje DHMZ je oglasio 'crveni alarm', kaže dežurni prognostičar Tomsilav Kozarić:

"Na širem području očekuju se štete na materijalnim dobrima, imovini; tu se misli na šume, poljoprivredne površine i objekte, naravno uz mogućnost da bude i stradalih ljudi", objašnjava Kozarić.

Posla imaju i splitski vatrogasci. Zbog mjestimičnih udara bure i snažnog vjetra na gradske se prometnice noćas i ujutro srušilo nekoliko stabala.

"Sinoć u noći smo ispilali tri grane, a jutros smo maknuli jedno stablo koje se nagnulo na kolnik", rekao nam je dežurni dispečer Vinko Šoro.

Snažna kiša pogodila je istok zemlje; voda se izlila kod Županje gdje su spremni zečji nasipi. Hrvatske vode poslale su 30 tisuća vreća s pijeskom, a ekipe su u pripravnosti, kaže Zoran Čavlović iz Hrvatskih voda koji smirivanje stanja očekuje u naredna dva dana:

"To su oborine koje su velikog intenziteta koje neće prestati ni tijekom današnjeg, a predviđene su i za sutrašnji dan u nešto manjem obimu", zaključuje Čavlović. Pred mnogim je mještanima tako još jedna neprospavana noć.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.