Događaji

Poseban program

U Maksimiru "Dan bioraznolikosti i zaštite prirode"

U Maksimiru

Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj, 22. svibnja, obilježava se danas u zagrebačkom parku Maksimiru, edukativno-zabavnim programom, igrama i radionicama za posjetitelje, posebno djecu.

Na 20-tak štandova te kroz poseban program, u organizaciji Državnog zavoda za zaštitu prirode i Javne ustanove "Maksimir", građani se do 17 sati mogu upoznati s biljnom i životinjskom raznolikošću Hrvatske, ali i samog parka Maksimira.

Uz pomoć stručnih vodiča mogu se upoznati s pticama i paucima parka, naučiti ponešto o komarcima, te zmijama i drugim gmazovima. O fosilima mogu saznati u geološkoj radionici te sudjelovati u brojnim drugim radionicama. Na programu je i nekoliko zabavnih i edukativnih igara za djecu, a dodatna zabava za najmlađe su crtani filmovi o profesoru Baltazaru.

Ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Matija Franković istaknuo je kako pokušavaju različitim edukativnim aktivnostima ukazati na problematiku izumiranja biološke raznolikosti, odnosno prirodnog kapitala.

Dodao je da se već godinama u parku Maksimiru okupljaju predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Državnog zavoda za zaštitu prirode, Agencije za zaštitu okoliša, Javne ustanove parka "Maksimir" te nevladinih udruga i škola kako bi obilježili taj Dan. Rekao je da organiziraju ture za posjetitelje, posebice djecu kako bi vidjeli vodozemce, gmazove, ptice, biljke.

Franković je ocijenio da je stanje biološke raznolikosti u Hrvatskoj relativno dobro za razliku od zapadnoeuropskih zemalja i u odnosu na zemlje koje su malo manje uređene od Hrvatske.

"Hrvatska je u vrhu po kvaliteti očuvanja biološke raznolikosti. Imamo i nekih problema koje riješavamo, praktično u hodu, tamo gdje vidimo kroz različite mehanizme praćenja stanja biološke raznolikosti probleme tamo ulažemo napore - sredstva i znanstvenike da saznamo zašto se nešto događa i onda da to na neki način zaustavimo ili spriječimo", istaknuo je Franković.

Ujedinjeni narodi proglasili su 22. svibanj Međunarodnim danom bioraznolikosti kako bi utjecali na podizanje svijesti o važnosti bioraznolikosti u održivom razvoju. Hrvatski sabor je 2003. godine odredio da se na Međunarodni dan bioraznolikosti obilježava i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, podsjećaju u resornom Ministarstvu.

Bioraznolikost je ukupna raznolikost života na Zemlji. Sve su vrste, uključujući i čovjeka, dio raznolikog ekosustava u kojemu svatko ima svoju ulogu, a svaki poremećaj bioraznolikosti može imati dalekosežne posljedice kako na same ekosustave, tako i na ljudske živote.

Hrvatska je po biološkoj raznolikosti u samom europskom vrhu. U svim njenim područjima, nizinskim, planinskim i obalnim, karakterizira je velika raznolikost staništa što je rezultiralo bogatstvom vrsta. U Hrvatskoj je službeno zabilježeno oko 40.000 vrsta, iako se procjenjuje da ih je između 50.000 i 100.000. Bogatstvo vrsta očituje se i u endemičnosti. U Hrvatskoj je zabilježen znatan broj endema, u području flore zabilježeno je preko 480 vrsta, od kojih je među najpoznatijima Velebitska degenija. Nalazi se i značajan dio populacija mnogih vrsta ugroženih na europskoj razini. Prirodno bogatstvo Hrvatske ogleda se i u zaštićenim područjima, 19 nacionalnih parkova i parkova prirode.

U povodu toga Dana, ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović poručio je kako je "očuvanje okoliša i prirodne bioraznolikosti ključ za stvaranje zdrave i održive budućnosti". Istaknuo je kako vrste danas izumiru tisuću puta brže nego što bi to bilo bez utjecaja čovjeka te da se time narušava stabilnost ekosustava čije će posljedice na kraju osjetiti čovjek. Dodao je da se danas u svijetu ulažu veliki napori u popravak uništenog i povratak izgubljenog.

"Hrvatska je po prirodnoj bioraznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja. Gotovo 30 posto teritorija je pod ekološkom mrežom Natura 2000. Na to smo iznimno ponosni i takvo stanje želimo očuvati radi nas samih i budućih generacija", rekao je Zmajlović.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.