Događaji

Ministar Jovanović pokazao se kao najgori

Država srednjoškolskim profesorima uzima 240 milijuna kuna

Država srednjoškolskim profesorima uzima 240 milijuna kuna
Cropix

U Zagrebu konačno potpisan kolektivni ugovor za zaposlenike u srednjoškolskim ustanovama. Koliko je hitno bilo njegovo potpisivanje pokazuje i informacija da je ugovor prihvaćen rano ujutro istog dana na 162. sjednici Vlade RH te je ministar Željko Jovanović dobio odobrenje za njegovo potpisivanje, piše Narodni list

Jovanović najgori ministar

Kolektivni ugovor kojim su srednjoškolskim profesorima i ostalim zaposlenicima osigurana prava, Vlada je samovoljno krajem prošle godine otkazala, zbog čega su sindikati ove godine prijetili štrajkom. Uz sve ostale državne zaposlenike poput liječnika, medicinskih sestara, policajaca i drugih, profesori i učitelji su možda i ponajviše nastradali zbog manjka u državnom proračunu. Štoviše, dok su drugi ministri u svojem resoru situaciju uspjeli riješiti u pregovorima, ministar Jovanović pokazao se kao najgori.

Zbog toga je Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama, koji je kao reprezentativni i prihvaćen u pregovorima s Vladom, od Jovanovića nedavno zatražio i podnošenje ostavke. Uz prijetnju štrajkom srednjoškolski su profesori najavili i tužbu, jer je, kako navode, Vlada imala dvostruka mjerila kad su u pitanju zdravstveni i obrazovni radnici, gdje je liječncima i sestrama odobreno puno više dodataka na plaću i ostalih prava. Jovanovića su pak pozvali na ostavku, kako je kazao predsjednik NSZSSH Branimir Mihalinec, jer je kao ministar "poticao na počinjenje kaznenog djela neisplate plaće ili njezinog dijela, za što je predviđena zatvorska kazna do tri godine, a što je nespojivo s obnašanjem bilo koje javne dužnosti".

Uštede 240 milijuna

Granski kolektivni ugovor, u četvrtak potpisan od strane HSZSSH i ministra Jovanovića, u velikoj je mjeri usklađen s temeljnim kolektivnim ugovorom svih državnih službenika i namještenika. Kako se navodi u odluci Vlade, novi kolektivni ugovor državi će donijeti uštede od oko 240 milijuna kuna na godišnjoj razini, između ostalog i na troškovima za prijevoz profesora koji stanuju na manje od dva kilometra od škole. Za profesore, kako navode u sindikatu, novi kolektivni ugovor donosi zadržavanje većine prava koje su imali u starom. Izbrisana su prava koja su već određena temeljnim ugovorom, kao i ostalim državnim službenicima, poput božićnica, regresa, darova za djecu, jubilarnih nagrada i slično. S druge strane, umanjena je norma neposrednog odgojno-obrazovnog rada za nastavnike s 30 i više godina staža za 2 sata bez smanjenja plaće.

Također će se svim zaposlenicima uvećati plaća za pet posto, ako zbog nemogućnosti korištenja javnog prijevoza moraju na posao putovati u osobnom automobilu, ukupno s posla i na posao više od 100 kilometara u jednom danu. Profesori koji održavaju nastavu tijekom jednog radnog dana u tri ili više škola, imat će i pet posto veću plaću od kolega koji cijeli radni dan odrade u jednoj ili dvije škole. Uvećanje koeficijenta složenosti poslova za godine staža od 4, 8 ili 10 posto nisu ispregovarani, jer je Vlada o tome odbila razgovarati.

Vlada je odbila razgovarati, kako sindikalisti navode u obrazloženju svojim članovima, i o posebnostima srednjoškolskog sustava i naknadama za prijevoz zaposlenika u srednjoškolskim ustanovama. Srednjoškolski profesori novim su kolektivnim ugovorom u četvrtak izgubili neka prava, kao uostalom i ostatak javnih službenika, no konačno su uspjeli i osigurati sigurnost za dio svojih prava i koliko toliko minimalne plaće za vrlo težak i odgovoran posao školovanja naše djece.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.