Događaji

Poruka trojice ministara

Ostojić: Ako dođe do zaraze, ona neće imati granicu

Ostojić: Ako dođe do zaraze, ona neće imati granicu

Voda s poplavljenih područja polako se povlači, vodostaj Save pada, no na terenu u Slavoniji, ali i susjednoj BIH i Srbiji ekipe su i dalje na terenu. Treba sanirati štetu i spriječiti zaraze- poruka je trojice ministara zdravlja koji su danas obišli poplavljena područja kako bi dogovorili detaljnu suradnju. Povratak stanovništva bit će moguć tek kad se poplavljeno područje kompletno sanira.

Od Županje i Slavonskog broda do Morovića i Doboja ista slika. Nesnosan smrad smeća, ustajale vode i uginulih životinja. Strah od zaraza je opravdan, a potpiruju ga i komarci kojima pogoduje voda, vlaga i visoke temperature. No zaraza za sad nema, smiruje situaciju ministar Rajko Ostojić; prioritet ostaju protuepidemijske mjere:

"Ono što nas čeka je dezinsekcija, zaprašivanje iz zraka. Započela je sa zemlje u Slavonskom Brodu, Gradišci i bit će u Županji. Hrvatska ima 18 tisuća hektara koje mora zaprašiti iz zraka, Republika Srpska nekih 47 tisuća, Federacija BIH 20-ak tisuća i za Srbiju ćemo podatke dobiti tijekom dana ali radi se o desetinama tisuća hektara", rekao je Ostojić.

Teška situacija je i dalje na području Republike Srpske i Federacije BIH. Voda se još nije povukla s terena u Šamcu, Bijeljini i Doboju. Zaprašivanje iz zraka kreće čim stignu satelitske snimke. Ministarski trojac slaže se kako je najvažnija dobra koordinacija i zajednička suradnja. Srbijanski ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

"Ako dođe bilo gdje na ovom teritoriju do zaraze ona neće imati granicu. Zato smo se dogovorili da sve te akcije zaprašivanja budu koordinirane i da se naprave u istom danu."

Teren se danonoćno sanira i u Slavoniji. Vatrogasci čiste ulice, ispumpavaju vodu iz podruma i bunara, djelatnici veterinarske službe i volonteri spašavaju životinje, one uginule nose u kafileriju.

Udruge za zaštitu životinja upozoravaju kako su već na izmaku snaga, a spašenim životinjama potrebna je hitna briga i skrb. I dalje je na snazi izvanredno stanje za dio općina u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a aktualne su i zabrane za stanovništvo. "Nema povratka prije kompletne sanacije", apelirao je još jednom ministar unutarnjih Ranko Ostojić...

"Nije bez razloga zabrana ulaska, jer dok god je ta voda tako zagađena opasna je za njih kao i za sve one koji bi ulazili nezaštićeni unutra", kaže Ostojić.

Recimo kako su jučer neki mještani Gunje prvi puta ušli u svoje mjesto, opremljeni zaštitnim odjelom, maskom, rukavicama i gumenim čizmama. Za evakuirane stanovnike koji su smješteni u prihvatne centre i sportske dvorane traži se prikladniji smještaj, a ugroženi imaju pravo i na jednokratnu pomoć. Dodajmo kako bi Hrvatske vode i vojska do kraja tjedna trebali završiti izgradnju prednasipa kod Rajevog Sela, a koji će zatvoriti daljnji dotok vode iz Save na poplavljena područja.

A oni koji ne pomažu na terenu pomažu na druge načine. Humanitarnim koncertom 'Hrvatska pomaže' održanom jučer u Zagrebu, Splitu i Rijeci prikupljeno je više od tri milijuna kuna. Na pozornici su se izmjenjivali popularni pjevači, a na humanitarnim su telefonima dežurali i sportaši, osobe iz javnog i političkog života Hrvatske, premijer Milanović i šef oporbe Karamarko, ali i predsjednik Ivo Josipović koji je na pozornici zasvirao klavir s Goranom Baretom. U jednoj je večeri na humanitarni broj 060 9011 pristiglo više od pola milijuna poziva, a građani Hrvatske su još jednom pokazali da imaju veliko srce.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.