Događaji

Volonteri osječke Udruge "Pobjede"

Volonteri "Pobjede": Neka Ministarstvo preuzme brigu o životinjama iz poplava

Volonteri

Volonteri osječke Udruge "Pobjede" koji su danonoćno spašavali životinje iz poplavom ugroženog područja, danas su uputili apel Ministarstvu poljoprivrede. Od njega traže da na sebe preuzmu odgovornost za zbrinjavanje više od 500 pasa i mačaka koji su trenutno razmješteni u dva improvizirana stacionara u Širokom Polju i Belom Manastiru.

- Ulažemo napore da se na jednom mjestu prikupe podaci o svim spašenim životinjama putem Facebook grupe "Pomoć životinjama u poplavljenim područjima. Otegotna okolnost u ovom kaosu je nepostojanje podataka o skrbnicima čipiranih pasa. Naime, Veterinarska stanica u Županji zaduživala je čip, ali nije unosila podatke o njihovim vlasnicima tako da podataka o njihovim vlasnicima nema u Lysacanu - Upisniku svih čipiranih pasa u Hrvatskoj - ukazuje na problem Jelena Rašić, volonterka ispred Udruge "Pobjede".

Informacije koje su do sada prikupili o životinjama stavit će na raspolaganje Ministarstvu poljoprivrede. Zbrka je nastala jer Hrvatska nema ni službeni protokol za spašavanje životinja u izvanrednim situacijama.

- Postoje i vlasnici koji su nam poznati, ali su smješteni po dvoranama tako da i, ako žele svoju životinju, trenutno nemaju gdje s njom. Ne znam koliko će vremena proći dok se one budu mogle k njima vratiti - napominju u "Pobjedi".

U improviziranim stacionarima, kako kažu, trenutno se nalaze samo volonteri, a za te životinje trebali bi se pobrinuti veterinari koji će ih cijepiti i čipirati.

- No, ne mogu se životinje mikročipirati na udrugu ili pojedince, pa stoga predlažemo da se čipiraju na primjerice Općinu Gunja ili Ministarstvo poljoprivrede - predložili su u Udruzi "Pobjede". Iako su stalno apelirali, javljali su im se samo građani, na čemu su im zahvalni, ali ne i netko od nadležnih.

Prihvat životinja u napuštenoj vojarni

U napuštenoj vojarni u Belom Manastiru iz sata u sat niču novi prostori za prihvat životinja iz poplavljenih krajeva Slavonije.

Prihvatni centar nastao je prije samo nekoliko dana uz odobrenje Grada Belog Manastira, koji je dozvolio Udruzi Devet života da prazne prostore vojarne iskoristi kao sklonište, jer vlastitog nema. Kako bi spašeni psi mogli biti na sigurnom, snage su udružili Veterinarska stanica Beli Manastir, njihovi volonteri i volonteri Udruge. Čistilo se, pregrađivalo, gradili su se prostori u koje su smješteni spašeni psi.

Propisane mjere

- Trenutno je kod nas 45 pasa, svi su evidentirani i prošli su propisane mjere. Neki su čipirani i znaju im se vlasnici, ima i čipiranih ali bez podataka vlasnika, kao i pasa koji nisu čipirani. Pregledani su i svi čije je zdravstveno stanje dopuštalo cijepljeni su, čipirani i očišćeni od parazita - kaže Miroslav Prebeg, dr. vet. med. iz Veterinarske stanice. Sreća je, ističe, da nema zaraznih bolesti, najteži pacijenti imaju sunčanicu, piroplazmozu ili su dehidrirani.

Uskoro bi, nadaju se, u sklopu prihvatnog centra u odvojenom i prilagođenom prostoru mogli smjestiti i mačke, jer u domovima volontera više nema mjesta. No, da bi sve mogli napraviti, nedostaje im građevinskog materijala - žice (mreže), stupovi, pijesak, bijela boja za zidove, četke za krečenje. Dobrodošle su i novčane donacije za benzin, jer volonteri su većinom nezaposleni ili studenti i sve obavljaju vlastitim automobilima.

I dok se u Belom Manastiru o psima brine i do 50 volontera, oni s terena, koji se brinu o psima i mačkama tek pristiglim iz poplavljenih kuća, šalju očajnički poziv da trebaju pomoć.

Volonteri na izmaku snaga

- Nakon evakuacije ljudi s poplavljenih područja istočne Posavine, volonteri i volonterke iz čitave Hrvatske pritekli u pomoć kako bi spasili i zbrinuli životinje. Do sada nitko od državnih i javnih institucija nije preuzeo odgovornost za zbrinjavanje nekoliko stotina izvučenih pasa i mačaka. Od 19. svibnja na stotine pasa izvlači se svakog dana iz Gunje, Rajeva Sela i Račinovaca. Svi volonteri, udruge, građani, samoinicijativno su otišli na poplavljena područja, najčešće svojim automobilima. U Posavske Podgajce, Drenovce i Široko Polje dovoze se spašeni psi i mačke, uglavnom su u lošem stanju i potrebna im je veterinarska skrb, a dočekuju ih veterinari-volonteri koji su na izmaku snaga - stoji u apelu osječke Udruge Pobjede.

Službeni protokol za spašavanje i zbrinjavanje životinja u poplavama u RH ne postoji. Brigu o životinjama, danonoćno, već osam dana vode građani i građanke, pojedinci i udruge, koji su na izmaku snaga.

- Na izmaku snaga znači fizički i psihički ispod nule, puni krpelja od višednevna boravka po šumama i dvorištima. Pozivamo državne i javne institucije neka hitno dođu na teren i preuzmu odgovornost za spašene pse koji se nalaze u Posavskim Podgajcima, Drenovcima i Širokom Polju, dobit će sve informacije koje imamo - napisala je Udruga u svom dopisu.

Više na portalu 24sata


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.