Događaji

Za okruglim stolom

Sindikati zajedno protiv outsourcinga

Sindikati zajedno protiv outsourcinga

Tri dana uoči početka prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma o donošenju zakona, kojim bi se zabranio outsourcing u javnom sektoru, sindikati su na okruglom stolu ponovili primjedbe i najavili borbu protiv namjera Vlade.

Predstavnici sindikata kažu da su okrugli stol organizirali jer ih nhitko iz Vlade nije pozvao da nešto kažu na tu temu kada je predstavljen plan outsourcinga. Krešimir Rožman iz Radnog Prava upozorava kako nema nikakve procjene troškova, cijene rada i kriterija mjerenja efikasnosti.

"Samo se kaže bit će efikasnije, pa se kaže radnici će zadržati prava, kvaliteta usluge i efikasnost povećat će se i uštedjet će se. Nešto neće biti tako. Dakle ne možeš zadržati sva prava, znači tu cijenu imati tu kvalitetu i biti jeftiniji. Pa i oni moraju imati neku maržu da na stranu stavim PDV", rekao je Rožman.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec kaže da je potpredsjednica Vlade Opačić, govoreći o outsourcingu, iznosila krive podatke o cijeni rada spremačica. Napominje kako čiste više i kvalitetnije te za manji novac nego se navodi.

"Umjesto da se nauči tajnike i ravnatelje voditi sustave i to je racionalizacija, koja ne košta puno ide se na ovakvu drastičnu mjeru, koja samo suludom umu može pasti na pamet da će uštedjeti. Uštedjet će naravno, jer je to mjera za smanjenje deficita proračuna, a ne za povećanje efikasnosti, čišće ustanove ili bolju hranu. Vrlo jednostavno će moći otpustiti polovicu zaposlenih koju preuzmu", izjavio je Mihalinec.

Šef sindikata Preporod Željko Stipić govorio je primjerima spremačica, kuharica i domara koji su mnogo više znače za funkcioniranje cijelog sustava. Kaže kako obitelji 26 tisuća zaposlenih kojima prijeti izdvajanje izravne žrtve, a građani koji će imati lošije školstvo, upravu i bolnice neizravne žrtve i pita se kome je to u interesu.

"Istina je samo jedna da nešto što je jeftino i dobro treba učiniti lošijim i skupljim. Zato što ovom zemljom upravljaju ministri, koji funkcioniraju na daljinski upravljač financijskih moćnika i bjelosvjetskih političara i moraju, kada se to od njih traži provoditi i nerazumne političke odluke", kaže Stipić.

Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrb rekla je kako se o anglo-saksonskom modelu koji ne vodi računa o radnicima i pacijentima i najavljuje borbu protiv te poziva na potpisivanje peticije.

"Sada moramo skupiti oko 375 tisuća. Svaki onaj koji će potpisati je spasio 26 tisuća naših kolega. Ne tražimo niti plaće, ništa drugo, nego pravo na rad i na tu crkavicu od plaće da ima i ne da živi nego preživljava", istaknula je Avberšek.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.