Događaji

"Djeluj sada"

Zagreb prvi u Europi uveo mjerač UV zraka

Zagreb prvi u Europi uveo mjerač UV zraka

Grad Zagreb prvi je u Europi uveo javne uređaje za mjerenje UV indeksa. Oni su dio projekta "Djeluj sada", koji se provodi u suradnji s Udrugom za prevenciju tumora kože, a čiji je cilj osvijestiti građane o štetnosti pretjeranog izlaganja sunčevim zrakama.

Zadnjih 40 godina broj oboljelih od melanoma - zloćudnog tumora kože - u rapidnom je porastu. Najveći 'krivac' za to je pretjerano izlaganje štetnim UV zrakama, ali i korištenje tzv. solarija. Iako je bolest nekad pogađala stariju populaciju, sve češće su joj podložne i mlađe djevojke od 25 godina. Ove šokantne brojke otkrila je predsjednica Udruge 'Zdravi pod suncem', Sanja Poduje.

"Melanom raste najbrže od svih drugih malignih tumora kože. U prosjeku u Hrvatskoj ima godišnje više od 500 novooboljelih što čini 12,3% oboljelih na 100 tisuća stanovnika", rekla je Poduje.

Gotovo polovica tog broja otpada na Grad Zagreb i Zagrebačku županiju. Kako bi upozorili građane na štetnost UV zraka, diljem Zagreba, na čak osam lokacija do 15. ovog mjeseca postavit će se mjerači Uv indeksa. Lokacije su - ŠRC Jarun, Park Bundek, Savski nasip kod Boćarskog doma, te izlozi Gradskih ljekarni na trgu bana Jelačića, u Ozaljskoj, Grižanskoj, Draškovićevoj i Ilici 43. Kako oni funkcioniraju, pojasnila je doktorica Poduje.

"UV indeks se mjeri od nula pa do +11. Indeks 1 i 2 je vrlo niska razina UV zračenja kada možete biti slobodno na suncu. Osobe koje imaju izrazito osjetljivu košu moraju se zaštiti i kad je UV indeks tako nizak. Što je UV indeks veći, to je razina UV zračenja jača. Naravno da će negdje oko 12 sati ta količina zračenja biti najveća jer je tada i najveća količina UV-B zraka."

Najrizičnije doba dana je između 10 i 16 sati, kada bi osobe osjetljive na UV zrake trebale izbjegavati sunce. Nekad se to, prema riječima gradonačelnika Milana Bandića, radilo drugačije.

"Da je moja baba živa i da ovo vidi, ona bi se nasmijala. Znate kako se ona branila protiv UV zraka, da je cijeli dan bila u polju i došla kući, navečer spavala kao beba. Ona je išla sloj na sloj, ali to je bilo prije 50 godina. Zamislite što smo mi od ove planete napravili za 50 godina, napravili smo da ćemo se još malo morati mazati i po noći."

I nije daleko od istine. Jer prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije klimatske promjene, odnosno toplinske udare, itekako utječu na ljudsko zdravlje, osobito na kronične bolesnike. No zlatno pravilo zaštite od vrućina i toplinskog udara vrijedi za sve, ponavlja voditeljica WHO-a u Hrvatskoj Antoinette Kaić Rak.

"Nositi kakav šeširić, naočale, prozračnu odjeću, duge rukave, upravo zbog UV indeksa, ali isto tako prilagoditi prehranu i fizičke napore. Upozoravam da ne treba konzumirati se samo vodu, nego bi to trebale biti i neke lagane juhe i sokovi, odnosno nadoknada tekućine, ali i minerala i vitamina", kaže Kaić Rak.

Pročelnica Ureda za zdravstvo Grada Zagreba Mirna Šitum podsjetila je na sedmogodišnju javnozdravstvenu akciju 'Djeluj sada'.

"Od prošle godine smo uključili u edukaciju i djecu najmlađe životne dobi za koju znamo da je najrizičnija što se tiče opekotina od sunca, educirali smo zdravstveno roditelje u vrtićima, 600 odgajatelja upravo provodi edukaciju, a sljedeće godine su na redu osnovne škole."

U sklopu ove akcije održat će se i besplatni pregledi madeža od 9. do 13. lipnja, a predbilježbe za iste mogu se obaviti od 4. do 6. lipnja u vremenu od 9 do 15:30 na telefon Gradskog ureda za zdravstvo - 658 50 68.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.