Nova nagađanja
Sudar stranog planeta i Zemlje stvorio Mjesec?
Stijene s Mjeseca koje je prije više od 40 godina dopremio Apollo sadrže dokaze da je drugi planet veličine Marsa udario u mladu Zemlju i stvorio Mjesec, pokazuje novo istraživanje.
Njemački znanstvenici koristeći novu tehniku kažu da su utvrdili diskretnu razliku kemijskog sastava stijena sa Zemlje i stijena s Mjeseca.
Znanstvenici smatraju da je potrebno još istraživanja kako bi se potvrdio taj dugo nedostajući dio dokaza da je materijal s drugog nebeskog tijela osim Zemlje pridonio stvaranju Mjeseca prije nekih 4,5 milijarda godina.
Znanstvenici vjeruju da je Mjesec stvoren od oblaka krhotina koje su odletjele u svemir nakon što je nebesko tijelo veličine Marsa nazvano Theia udarilo u mladu Zemlju.
Različiti planeti u Sunčevu sustavu nešto se razlikuju u kemijskom sastavu. Stoga znanstvenici vjeruju da bi stijene s Mjeseca mogle sadržavati tragove tijela koje je udarilo u Zemlju.
Sve do sada dokazi su bili neuhvatljivi.
"Mi smo razvili tehniku koja jamči odlično razlučivanje izotopa kisika iz plinovitih tragova" kaže Daniel Herwartz sa sveučilišta Koeln u Njemačkoj.
"Razlike su male i teško ih je uočiti, no tu su", dodao je voditelj istraživanja Herwartz čiji su rezultati objavljeni u časopisu Science.
Rezultati pokazuju da je sastav Mjeseca 50 posto Theia i 50 posto Zemlja, kažu znanstvenici iako je potrebno još rada da bi se potvrdila procjena.
Tim je analizirao stijene koje su astronauti NASE donijeli s misija Apollo 11, Apollo 12 i Apollo 16 koje su se dogodile 1969. i 1972.
"Taj je rad prvi u kojem se tvrdi da je uočena razlika u izotopima kisika", kaže znanstvenica Robin Canup s istraživačkog instituta Southwest u Boulderu u Coloradu koja nije bila uključena u istraživanje.
"Uočena razlika između Zemlje i Mjeseca vrlo je mala, toliko mala da mislim da će se voditi rasprava je li ona stvarna ili rezultat interpretacije podataka", dodala je.
U međuvremenu drugi timovi znanstvenika proučavali su titanij, silicij, krom, volfram i druge kemijske elemente, no dosad uzorci s Mjeseca ne pokazuju druge uočljive razlike u odnosu na uzroke stijena sa Zemlje.
Vezane vijesti
-
-
Rijedak astronomski događaj - 'superkrvavi plavi Mjesec' - moći će se nakon 36 godina vidjeti s nekih dijelova Zemlje za dva dana.
-
Institut za svemirska istraživanja Ruske akademije znanosti priopćio je u petak kako je lansiranje sonde Luna 25 u okviru ruske misije na Mjesec planirano za iduću godinu.
-
Povodom Međunarodnog dana zaštite ozonskog sloja, 16. rujna, u organizaciji Ministarstva zaštite okoliša i energetike u subotu je Zagrebu održan edukativno-zabavni program radi podizanja svijesti u javnosti o važnosti očuvanja ozonskog sloja, priopćeno je iz Ministarstava.
Izdvojeno
-
Rak vrata maternice je bolest od koje godišnje u Hrvatskoj oboli oko 300 žena, a 120 ih izgubi život, zbog čega se u Hrvatskoj 25. siječnja obilježava Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, poznatiji kao Dan mimoza, dok Europski tjedan prevencije traje od 20. do 26. siječnja.
-
Pretežno sunčano bit će na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije, a potkraj dana rast naoblake, osobito na otocima.
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.