Događaji

Hrvatska postaje država bez papira

Gužve na šalteru odlaze u povijest, projektom e-građani do traženih podataka

Gužve na šalteru odlaze u povijest, projektom e-građani do traženih podataka

Odzvonilo je dugim redovima i gužvama na šalterima. Od danas uz samo nekoliko klikova mišem možete doći do svojih osobnih podataka i dokumenata, saznati kad vam istječe osobna iskaznica, putovnica, a moći ćete dobiti i podatke o stažu ili plaći. Projekti Središnji državni portal i e-građani odvijat će se u tri faze, a vrijedni su oko 30 milijuna kuna.

Hrvatska postaje država bez papira. Na jednom mjestu od danas su vam dostupni domovnica, rodni ili vjenčani list, OIB, podaci o izabranim liječnicima, porezne kartice, a moći ćete provjeriti i podatke o plaći i zaposlenju, upisu u registar birača, naručiti europsku karticu zdravstvenog osiguranja ili se informirati o očekivanoj mirovini. Sve što vam treba je internetska veza:

"Nema više gomila šaltera, gomila passworda i bilo čega. Jedan password, jedan username i šetate po državi", predstavio je projekt pomoćnik ministra Uprave Darko Parić. Građani se mogu registrirati putem FINE gdje će dobiti besplatno korisničko ime, lozinku i token kako bi mogli pristupiti svojim korisničkim stranicama i podacima. Svaki građanin imat će svoj pretinac elektroničke pošte preko kojeg će moći komunicirati s javnom upravom. Tako će mu, među ostalim, stizati razne obavijesti i poruke od države, primjerice; kad im ističu osobni dokumenti, obavijest o cijepljenju kućnog ljubimca ili upisima u srednje škole. Zanimljivo je i kako će roditelji moći putem e-dnevnika i imenika provjeriti ocjene svojih školaraca te u realnom vremenu vidjeti njihove izostanke ili primjedbe učitelja.

"Ono što je dobra stvar sustava je elektronička usluga da roditelj može vidjeti gdje mu se skita dijete, a u istom tom momentu na mobitel može dobiti poruku da dijete nije došlo na nastavu, a s obzirom da roditelj djetetu kupio mobitel može ga nazvati i pitati zašto nije došao na nastavu. Meni to sve pomalo "spuki" djeluje, ali takav je svijet u kojem danas živimo", rekao je Parić.Trenutno je dostupno oko 350 informacija, a brojka će rasti. Projekt je vrijedan oko 30 milijuna kuna i odvijat će se u tri faze, a plan je u narednom razdoblju na jednom mjestu objediniti i sve ostale elektroničke usluge koje javni sektor pruža građanima; od lokalne samouprave, županija do državnih institucija, ali i potaknuti i ostale institucije javnog sektora da razviju elektroničke usluge. S vremenom ćemo, osim ispisa podataka njima moći on-line komunicirati i prema svim državnim institucijama, kaže potpredsjednica Vlade, Milanka Opačić:

"Ovo je pokazatelj da smo u 2,5 godine napravili veliki posao u međusobnom umrežavanju informatičkim putem i mislim da smo olakšali sebi život u državnom i javnom sektoru. Napokon smo državu približili građanima i napokon će građani neke stvari moći vidjeti na svojim mobitelima i internetu. Sljedeća faza je da više neće morati na šaltere skupljati određene podatke nego će to moći odrađivati preko kompjutera", rekla je Opačić. Građani su ovim potezom i više nego zadovoljni. Neki napominju kako su uređene europske države takvu praksu već uvele, no nikad nije kasno- uštedjet će vrijeme i novac:

"Vjerojatno ću iskoristiti tu mogućnost, da ne moram plaćat tramvajsku kartu, za početak. Super!"

"Dobra je to ideja, ali mislim da nije ta usluga još usavršena i ima komponenti zbog kojih ćemo pričekati s registracijom"

"Odlično, baš sam iznenađen budući da sam ih u privatnom razgovoru često kritizirao da ne koriste modrene tekovine"

"Smanjit će se redovi, bit će u svakom slučaju bolje"

"Mislim da je to dobar potez, što god se može pojednostavniti- dobro je", poručili su građani.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.