Stav struke
Olujić: Sudac Turudić pomaže MOL-u
Nakon što je Ivan Turudić, predsjednik zagrebačkog Županijskog suda, ustvrdio kako ne može komentirati, niti odgovoriti na pitanje novinara o tome hoće li pravomoćna presuda Vrhovnog suda Ivi Sanaderu omogućiti poništenje dioničarskog ugovora Vlade i MOL-a za Inu, uz napomenu kako to nije pravno nego "prvorazredno političko pitanje", pokušali smo dobiti mišljenje drugih pravnika. Podsjetimo, Turudić koji je donio prvostupanjsku presudu protiv Sanadera za dobivanje mita od MOL-a, za HRT je izjavio kako je pravomoćnost presude njegova profesionalna i ljudska satisfakcija, ali je nastavak njegove izjave, koju smo naveli, poprilično iznenadio "hrvatsku stranu", prenosi slobodnadalmacija.hr.
Pravo na privremenu mjeru
"To je stvarno šokantna tvrdnja predsjednika Županijskog suda, uopće ne znam kako je mogao dati takvu izjavu. Osim što nije točno, takvo tumačenje ide izravno na ‘mlin' Mađara koji stalno govore kako suđenje i presuda Sanaderu nemaju nikakav pravni učinak na ugovorne odnose između Vlade i MOL-a. To mi je stvarno neshvatljivo", prokomentirao je Krunislav Olujić, bivši predsjednik Vrhovnog suda, izjavu Ivana Turudića.
Olujić nam je rekao kako pravomoćna presuda predstavlja jako pravno oružje u namjeri Vlade da izmijeni, a sada i ospori važeći dioničarski ugovor.
"Bez obzira na to što je dioničarskim ugovorom određeno da će se sporovi rješavati međunarodnom arbitražom, ovdje se radi o tome da je hrvatski sud ocijenio i presudio da se radi o kaznenoj odgovornosti Ive Sanadera zbog toga što je za protuzakonitu novčanu naknadu pogodovao MOL-u, a oštetio Hrvatsku prilikom sastavljanja dioničarskog ugovora. Pravomoćna presuda taj ugovor čini ništetnim i svaki međunarodni sud ili međunarodna arbitraža to uzeti u obzir prilikom razmatranja određenog problema i Hrvatska je tu sada u mnogo povoljnijoj pravnoj situaciji nego prije ove presude Vrhovnog suda", rekao nam je Olujić.
"Osim toga", naglasio je, "Hrvatska sada ima mogućnost da preko Državnog odvjetništva zatraži sudskim putem izricanje privremene mjere suspenzije upravljačkih prava proisteklih iz izmjena Međudioničarskog ugovora u Ini koje su dogovorili Sanader i Zsolt Hernady, glavni izvršni direktor MOL-a." U slučaju da sud prihvati takav zahtjev DORH-a, sadašnji sporni ugovor bi bio stavljen izvan snage do završetka arbitražnog postupka pred Međunarodnom trgovinskom organizacijom UNICTRAL, a važećim bi postao dioničarski ugovor iz 2003.. Tim ugovorom Hrvatska je imala pretežiti utjecaj u kreiranju upravljačke strukture Ine i u tom slučaju bi privremeno bilo derogirano dominantno mađarsko upravljanje nad najvećom hrvatskom naftnom kompanijom.
No, treba biti jasno kako MOL-ovi pravni stručnjaci neće sjediti skrštenih ruku. Uostalom, uspjeli su kod Interpola isposlovati "provjeravanje" uhidbenog naloga od strane naše države protiv Zsolta Hernadija, što je znak da imaju jak odvjetnički tim, ali vjerojatno i jake veze "tamo gdje treba".
Da se neće predati bez "ispaljenog metka" potvrdili su i žurnim priopćenjem nakon objave o pravomoćnosti presude. "Nepristrano suđenje i istraga jako su važni za strane ulagače, a očito je da u Hrvatskoj nisu u svakom slučaju zajamčeni... Naš predsjednik i glavni izvršni direktor ima puno povjerenje MOL-a i uprave Grupe. MOL-ova strategija u Ini će ostati nepromijenjena", navodi se u njihovu priopćenju.
UZ to, hrvatska strana je oslabljenja čudnim i netransparentim sukobima na relaciji između Siniše Petrovića, predsjednika Nadzornog odbora Ine, kojeg predlaže Vlada RH, i Ivana Vrdoljaka, ministra gospodarstva. Zadnji sukob se dogodio kada je Nadzorni odbor Ine glavnim dioničarima predložio novi model upravljanja hrvatskom firmom i u prvom trenutku se činilo kako je MOL odlučio napraviti ustupak (a znakovito je bilo što se to dogodilo na dan konferencije za novinare Slavka Linića u Rijeci, u kojoj je govorio i o Ini i Siniši Petroviću).
Povišeni tonovi
Ipak, naknadno su se pojavile neslužbene informacije s hrvatske strane kako prijedlog NO-a zapravo dodatno "utvrđuje" sadašnji model upravljanja Inom koji privilegira MOL, a pritom Inu još više definira kao MOL-ovu "podružnicu", a ne kao "samostalnu" tvrtku. Siniša Petrović u intervjuu jednom dnevnom listu u subotu je, pak, kazao kako taj dokument predstavlja uspjeh NO-a Ine i da štiti interese hrvatske kompanije. Nije htio demanitrati niti potvrditi informacije da je na nedavnom sastanku između premijera Zorana Milanovića, njega i Vrdoljaka došlo i do povišenih tonova.
Sukob između Petrovića i Vrdoljaka slabi poziciju Hrvatske u ovoj priči i teško je dokučiti zbog čega predsjednik Vlade ne razriješi taj problem. Jer, ovako se stječe dojam da Petrović "igra" za Mol, a da je Milanović prema tome benevolentan, što baš i nije najlogičnije. Uglavnom, pravomoćna presuda protiv Sanadera koja dokazuje ništetnost postojećeg dioničarskog ugovora predstavlja snažan dodatni argument u pravnoj bitki između Vlade i MOL-a oko Ine, ali je očito kako će ta bitka i taj rat još potrajati i da će trebati mnogo umješnosti da ga se dobije. Još kada bi znali koje se bitke biju između Petrovića i Vrdoljaka i zašto premijer to ne riješi, situacija bi, barem za javnost, bila malo bistrija.
Frenki Laušić
Vezane vijesti
-
-
Vlada zastaje s otkupom Ine od MOL-a zbog novih pravnih okolnosti nastalih nakon presude Vrhovnog suda te pokreće reviziju dioničarskog ugovora za Inu i Ugovora o plinskom poslovanju, rekao je u četvrtak na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković.
-
Vrlo dobro potkrijepljeni argumenti za poništaj arbitraže
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu kako je stav vlade jedinstven o Ini za koju je najavio da će je vratiti u hrvatsko vlasništvo tako što će prodajom dionica HEP-a otkupiti dionice te hrvatske naftne kompanije od mađarskog MOL-a
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.