Događaji

U Solani Nin

Zbog kiše slaba proizvodnja soli

Zbog kiše slaba proizvodnja soli

Prema svim najavama, ljubitelji pravoga ljeta ove bi godine mogli ostati zakinuti baš poput domaćih proizvođača soli kojima je dugo toplo ljeto idealna kombinacija vremenskih uvijeta za rad, a višak oborina glavobolja. Unatoč tome u Solani Nin imaju razloga za optimizam.

U Solani Nin, koja datira još iz rimskoga doba, sol se proizvodi isključivo na tradicionalan način i u cijelosti ovisi o vremenskim uvjetima, a oni su ove sezone više nego nepovoljni. Zbog učestalih kiša proizvodnja soli gotovo je zanemariva ali je zato zanimanje za ninsku solanu kao turističko odredište veliko, kazao je zamjenik direktora Ivan Tomić:

S jedne strane minus koji se reflektira na proizvodnju soli, ali s druge strane veliki plus što se tiče Muzeja soli. Ukoliko je ružno vrijeme naravno posjetitelji ne idu na plažu kupati se, već šetaju, obalaze područje pa dođu dođu i u obilazak solane i Muzeja soli. Tako da smo ove godine izuzetno zadovoljni. Od početka godine po svim mjesecima bilježimo značajan rast i posjeta i prometa muzeja. Gledamo li od početka godine bilježimo rast preko 20 posto u odnosu na isto razdoblje lani - kazao nam je Ivan Tomić.

Uz obilazak staza i bazena, turisti se i sami mogu okušati u berbi soli na tradicionalan način te uz ostalo upoznati bogatu floru i faunu, posebice ptičji svijet na tom području. Zadnjih je godina veliki hit, ručno skupljana, tzv. cvjetna sol za koju raste zanimanje na inozemnom tržištu.

Pa izvoz soli je porastao nekih 40-ak posto. Mi to gledamo iz godine u godinu. Sve više se prihvaća i ta Cvjetna sol, ali ono što je izuzetno bitno ja bih tu spomenuo čak i ovu nazovimo je tako običnu sol koju ljudi sve više prepoznaju.

Uz povoljne meteo uvjete Godišnja proizvodnja ninske solane kreće se između 3 500 i 4 000 tona.

Radio Zadar


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.