Događaji

Obaveze uzdržavanja

Ako dijete ne želi uzdržavati roditelj moraju bake i djedovi

Ako dijete ne želi uzdržavati roditelj moraju bake i djedovi

S prvim danom rujna kada se računa da su se već svi državni službenici vratili s godišnjih odmora započinje primjena osporavanog i dugoočekivanog Obiteljskog zakona.

Nekoliko novina koje su u ovom Zakonu po prvi puta navedene, digle su veliku buru u javnosti, ali su i pokazali kako se u njegovu pripremu nije zapravo učinilo sve ono što je bilo potrebno da njegova primjena ne izazove buru negodovanja stručne javnosti, udruga i građana. Naime, ovaj se Zakon veže uz još nekoliko drugih zakonskih rješenja i pravilnika koji nisu dovoljno dorađeni, pa stalno traže nove izmjene. Blamaža oko dva Obiteljska zakona koja su se paralelno primjenjivala, a što je početkom srpnja osporio i Ustavni sud, govori dovoljno o ozbiljnosti države.

Obaveze uzdržavanja

Tako novi Zakon o privremenom uzdržavanju želi prisiliti neodgovorne roditelje da ispune svoju obvezu plaćanja alimentacije, što je dosad umjesto njih radila država koja je godišnje trošila 29 milijuna kuna kako bi ispoštovala institut zaštite djetetovog zakonskog prava na uzdržavanje.

Taj je zakon prvi zasebni propis koji uređuje pitanje privremenog uzdržavanja djece, kada umjesto roditelja to čini država, a na snagu će stupiti 1. rujna. Prema podacima Ministarstva socijalne politike i mladih, pravo na privremeno uzdržavanje koristi 3698 djece, za što se godišnje iz državnog proračuna izdvaja 29 milijuna kuna, a iznos privremenog uzdržavanja doseže polovicu minimalnog iznosa alimentacije, ovisno o djetetovoj dobi.

Privremeno uzdržavanje dosad je bilo uređeno s nekoliko članaka Obiteljskog zakona koji će biti zamijenjen novim Obiteljskim zakonom također od 1. rujna.

Skraćuje se rok koji mora proteći od donošenja pravomoćne presude o uzdržavanju do podnošenja zahtjeva za privremenim uzdržavanjem sa 7 na 3 mjeseca, uz obvezno pokretanje ovršnog postupka. Po novom zakonu, morat će se uzeti u obzir uzdržavanje koje dijete prima od bake i djeda. Prema hrvatskom obiteljsko-pravnom uređenju, proizlazi da su baka i djed po roditelju koji ne plaća alimentaciju dužni uzdržavati svoje unuče. Iako to u praksi nikada nije zaživjelo, novi zakon propisuje da prilikom ostvarivanja privremenog uzdržavanja treba učiniti vjerojatnim da baka i djed po roditelju koji ne plaća uzdržavanje ne doprinose djetetovu uzdržavanju, barem u visini iznosa privremenog uzdržavanja. Novim se zakonom prvi puta definira i nadzor nad njegovom provedbom, vođenje očevidnika svih rješenja o priznanju prava na privremeno uzdržavanje, obveza usklađivanja iznosa privremenoga uzdržavanja u slučaju promjene osnovice za njegovo određivanje, naknada štete te prekršajne odredbe u slučaju nepoštivanja zakona.

Odredbe o obvezi centara za socijalnu skrb da pokrenu kazneni postupak protiv roditelja koji ne plaća uzdržavanje sukladno pravomoćnoj presudi ostale su dijelom novog Obiteljskog zakona.

Obaveze djece

Po novom zakonu pravo na privremeno uzdržavanje imat će i dijete koje s obveznikom uzdržavanja živi u istom kućanstvu, a radi zaštite interesa djeteta definirano je da ostvarivanje tražbine ima prednost u naplati pred svim ostalim tražbinama koje se ostvaruju na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima.

Veliki interes u javnosti izazvale su odredbe u Obiteljskom zakonu koji nalažu roditeljima da svoje potomke obavežu na obavljanje kućanskih poslova poput usisavanja ili bacanja smeća, a zbog čijeg neizvršavanja djeca mogu biti kažnjena. Naravno, sankcija ne može biti fizičke naravi, već ona ovisi o tome kolika je dubina roditeljskog džepa, odnosno od iznosa džeparca koji će roditelj uskratiti svom djetetu. Prava djece u ovim slučajevima brane različite udruge koje u Hrvatskoj rade vrlo revno, jer roditelji ne znaju ili ponekad zaboravljaju što je za njhovo dijete najbolje.

Zakonske odredbe

Dužnost djeteta u obitelji

Članak 89. - Dijete je dužno poštovati svoje roditelje i pomagati im u obavljanju poslova u obiteljskoj zajednici u skladu sa svojom dobi i zrelošću te biti obzirno prema članovima obitelji.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.