Događaji

Srpski demokratski forum priopćio

Srpski demokratski forum: Treba priznati postojanje srpskih civilnih žrtava u Oluji

Srpski demokratski forum: Treba priznati postojanje srpskih civilnih žrtava u Oluji

Srpski demokratski forum priopćio je kako je potrebno upozoriti na zabrinjavajuću činjenicu kako niti 19 godina od završetka „Oluje" u Republici Hrvatskoj nitko nije procesuiran za zločine počinjene nad srpskim civilima za i nakon VRA Oluja.

Kolika god bila točna brojka srpskih civilnih žrtava - ona Hrvatskog helsinškog odbora o više od 600 ubijenih srpskih civila za vrijeme Oluje i u narednih stotinu dana, ili ona u evidenciji DORH-a o 214 smrtno stradalih osoba - sigurno je da je ubojstava civila srpske nacionalnosti bilo dovoljno da mučno obilježe čitavo područje na kojem su Srbi vjekovima živjeli, te zatraže procesuiranje i osudu onih koji su zločine naredili i onih koji su ih počinili, stoji u priopćenju Srpskog demokratskog foruma.

Samo na području oko Knina u kojem se tradicionalno održava glavna svečanosti obilježavanja akcije Oluja zabilježena su brojna ubojstva civila srpske nacionalnosti i to u Varivodama (9 ubijenih), Gruborima (6), Gošiću (7), Golubiću (10), Uzdolje (7), Mokrom Polju (15)... Ta su ubojstva, stoji u priopćenju SDF-a, imala karakter masovnih likvidacija civilnog staračkog stanovništva i dogodila su se kada je „Oluja" već odavno prošla pa ih je, unatoč pokušajima, bilo teže prikriti ili opravdati ratnim akcijama.

Npr. u Gošiću je 27. kolovoza 1995. u samo 15-ak minuta po kućama ubijeno sedmoro ljudi od 56 do 81 godinu starosti, a medijski eksponiranija ubojstva u Gruborima dogodila su se 25. kolovoza 1995. Ovi podaci govore da se prije može govoriti o zločinima u miru, nego u ratu, pa stoga još nevjerojatnije zvuči činjenica da nitko nije osuđen za ubijanje staraca po selima oko Knina i šire.

SDF smatra kako je Hrvatska u posljednjih 19 godina prolazila put od negiranja do prešućivanja zločina nad srpskim civilima koji su se dogodili za vrijeme i nakon Oluje. Političke strukture su negirale da se zločin dogodio te objašnjavale kako isti nije mogao biti počinjen u obrambenom ratu, dok je pravosuđe tek slijepo slijedilo društveno negiranje i političko zataškavanje počinjenih zločina. Farsična suđenja pred hrvatskim sudovima vezana za ratne zločine nad Srbima u Oluji, kao ovo nedavno za ubojstva u Gruborima, u pravilu su završavala oslobađajućim presudama zbog „nedostatka dokaza".

Sramotu izostanka općedruštvenog pijeteta prema srpskim staricama i starcima okrutno ubijenim i tridesetak dana nakon Oluje nadmašuje tek inertno i etnički pristrano pravosuđe koje punih 19 godina nije u stanju prikupiti dokaze o krvavim pirovima po srpskim selima nakon Oluje.

"Smatramo da je konačno vrijeme da u Republici Hrvatskoj započne stvarni proces suočavanja s prošlošću koji prije svega treba krenuti od priznanja postojanja srpskih civilnih žrtava za vrijeme vojno-redarstvene akcije Oluja, zatim izražavanja iskrenog pijeteta prema tim žrtvama na svim razinama društva, te procesuiranja odgovornih za predmetne zločine. Društvo treba prihvatiti činjenicu da se zločin nad civilima dogodio, a da zločinci i ubojice slobodno šeću oko nas predstavljajući se kao heroji. I sve to treba odvojiti od dnevne politike jer mučko ubijanje staraca nema nikakve veze sa oslobađanjem države. Ovdje se radi o teškom zločinu i to onom najgore vrste - prema nezaštićenima, starima i nemoćnima, i što nije manje bitno, prema onima koji su poslušali apel predsjednika Tuđmana i ostali u svojim kućama", stoji u priopćenju SDF-a.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.