Događaji

Priopćenje

Otočni sabor kritizira novi Zakon o pomorskom dobru

Otočni sabor kritizira novi Zakon o pomorskom dobru

Otočni sabor - udruga za razvitak hrvatskih otoka obraća se hrvatskoj javnosti i državnim institucijama povodom novih događanja oko proširenja lučkih područja pod upravama Lučkih uprava priobalnih županija i nekontrolirane berbe samoniklog bilja po hrvatskim otocima.

Iz priopćenja:

''Svjedoci smo gotovo svakodnevne sve veće centralizacije državne vlasti nauštrb otočana koji ostaju bez prava i mogućnosti upravljanja svojim resursima, a time i mogućnosti upravljanja vlastitim razvojem i budućnošću prema vlastitoj viziji, nahođenju i specifičnim potrebama.

Jedan od ovakvih „udara" na otočane događa se i od strane županijskih Skupština koje izglasavaju proširenja lučkih područja pod upravom Lučkih uprava priobalnih županija bez ispitivanja potreba, želja, namjera građana i bez traženja ikakve suglasnosti od strane lokalnih gradskih ili općinskih vijeća.

U svjetlu izrade novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama Otočni sabor je predložio da se sukladno Ustavnim odredbama i načelima Strategije održivog razvitka RH, uvaži posebnost pomorskog dobra kao jedinog općeg dobra u Republici Hrvatskoj, te da se u odredbi navedenog Nacrta Zakona ugradi odredba kojom bi se članovima lokalne i područne samouprave, kao najzaineresiranijim predstavnicima sveukupne hrvatske javnosti omogućilo sudjelovanje u pripremnim radnjama prilikom postupka za davanje koncesija na pomorskom dobru, kao i sudjelovanje u samom postupku donošenja Odluke o davanju koncesije na pomorskom dobru Republike Hrvatske.

Također, u sadašnjem razdoblju izrade novog Zakona i svojevrsne ugroženosti pomorskog dobra u smislu reguliranja njegova korištenja u gospodarske svrhe (koncesioniranja), Otočni sabor je predložio zakonsku dopunu, kojom bi se omogućilo da u sastav Županijskog povjerenstva za granice pomorskog dobra i proširenja lučkih područja kao jedan od članova obvezno bude osoba delegirana od strane lokalne zajednice područja na kojem se odvija postupak.

Provođenje uključivanja lokalne zajednice u donošenju odluka o njihovim interesima je i na osnovi Ustava, Strategije i drugih zakona jedna od obveza Vlade Republike Hrvatske. Posebna priroda pomorskog dobra i činjenica da je otočko i obalno stanovništvo takvo dobro sačuvalo i očuvalo do današnjih dana ovim prijedlozima
Otočnog sabora daje posebnu težinu zasnovanu i na činjenici konsenzusa hrvatske javnosti da se o ovim pitanjima mora voditi posebna briga i posvetiti uvećana pažnja.

Otočni sabor upozorava na pojavu nekontrolirane berbe samoniklog bilja (smilja, kadulje, gospine trave, majčine dušice, ružmarina i drugog bilja) po hrvatskim otocima od strane needuciranih berača koji imaju odobrenja Uprave za zaštitu prirode i Ugovor sa hrvatskim šumama. Nažalost branje bilja se ne odvija samo na trenima pod nadzorom Hrvatskih šuma, već i na privatnim terenima. Ovim postupkom dolazi do ugrožavanja pčelinjih i stočnih ispaša.

U ovom slučaju dolazi do apsurda i to tako što se preko Agencije za plaćanje u poljoprivredi dobivaju potpore s jedne strane, a sa druge uništavaju pčelina i stočna ispaša. Ovim putem pozivamo nadležne intitucije koje su potpisnici navedenih odobrenja da provjere pridržavaju li se vlasnici odobrenja istog ili dolazi do njegovog kršenja.''

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.