Događaji

3D tehnologija

Nedostatak vizije koči primjenu 3D tehnologije u hrvatskom zdravstvu

Nedostatak vizije koči primjenu 3D tehnologije u hrvatskom zdravstvu

3D tehnologija u svijetu se već primjenjuje u medicini. Dijelovi tijela- tkiva ili kosti, izrađuju se uz pomoć 3D printera- vrhunske tehnologije koja omogućuje ugradnju personaliziranih implantata. Do sada su u Hrvatskoj obavljene 3 takve operacije, potencijal je velik, no nedostaje novca i kadrova.

Isprintati dio ljudskog tijela više nije znanstvena fantastika. Do sada su u Hrvatskoj obavljene 3 operacije u kojima su korišteni takvi implantati, u sva tri zahvata ugrađen je dio zdjelične kosti pri čemu je zamijenjen stari dio zahvaćen tumorom.

3D implantati skuplji su i do nekoliko puta od standardnih, no kod nekih je zahvata, primjerice prilikom ugradnje dijela zdjelice moguće koristiti jedino takve implantate, kaže doktor Robert Kolundžić.

"Riječ je o sinteriranju određenih materija, u ovom slučaju titanskih čestica koje se preko naredbe iz kompjuterske konstrukcije izrađuje jedan takav implantat", opisuje postupak 3D printanja doktor Kolundžić.

U svijetu se ta tehnologija primjenjuje već neko vrijeme, a mogućnosti i potencijal u medicini je velik..

"Nadomjesci određenih dijelova traheje pa čak se rade i umjetni zalisci, zatim nadomjesci čeljusne kosti i dijela lubanje. Što se tiče lokomotornog sustava, najvjerojatnije ćemo se zadržati na rekonstrukciji zdjelice i vjerojatno ćemo naići na situaciju da će trebati rekonstruirati lopaticu i rameni zglob."

Doktor Kolundžić jedan je malobrojnih liječnika u Hrvatskoj osposobljenih za obavljanje zahvata koji uključuju 3D tehnologiju. Želja mu je pokrenuti centar za personaliziranu medicinu u kojoj bi se obavljali prvenstveno onkoorpotedski zahvati 3D tehnologijom.

Prije četiri godine bio je sastavljen tim koji je imao takvu viziju, no ideja je ubrzo propala..

"Zbog određenih situacija, nerazumijevanja prema financijama i potrebama za jednu takvu kirurgiju jer je to skupo izgubio se taj entuzijazam kod nas", kaže Kolundžić.

Jedan je liječnik otišao u Austriju gdje su mu ponuđeni bolji uvjeti rada, a doktor Kolundžić je prešao u bolnicu Sestre Milosrdnice gdje pokušava formirati, kako kaže, europsku ortopedsko-traumatološku instituciju...

"Smatram da bi za mene bilo poražavajuće da kao branitelj koji je '91. godine bio u ratu odlazim iz Hrvatske jer nemam idealne uvjete. Moram se boriti da dobijemo što bolje uvjete da dobijemo jednu takvu jedinicu koja će biti vidljiva u ovom dijelu Europe i koja će vratiti uložena sredstva", kaže doktor Kolundžić.

3D tehonolgija u medicini ima svoju tržišnu vrijednost, uvjeren je doktor Kolundžić.

No, nedostatak vizije u vladajućim strukturama i sustavnog pristupa u provođenju reformi te naravno novca, prepreke su koje koče razvoj mnogih sektora u Hrvatskoj pa tako i zdravstva.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.