Događaji

Potpisana deklaracija

Potpisana Deklaracija Međunarodne komisije za nestale osobe

Potpisana Deklaracija Međunarodne komisije za nestale osobe

Šest je ključnih točaka koje adresira danas potpisana deklaracija: Međunarodna angažiranost u procesu, uključenost kaznenog sudstva u procesuiranje odgovornih, ulogu državnih tijela vlasti potpisnica deklaracije, aktivno donošenje legislative, razvoj znanosti na polju identifikacije te uključenost civilnog društva u proces. Predsjedavajući Međunarodne komisije za nestale osobe, Thomas Miller:

 

"Nužno je osigurati da mehanizmi i metode primjenjene u ovu svrhu budu u skladu s temeljnim ljudskim pravima i vladavinom prava."

Predsjednica regionalne koordinacije obitelji nestalih osoba s područje bivše Jugoslavije Ljiljana Alvir smatra ovaj dokument povijesnim.

"Do sada smo realizirali niz aktivnosti prolazeći kroz različite faze od kojih je najteža bila ona prva, sjesti za isti stol."

Predsjedavajući predsjedništva BiH Bakir Izetbegović podsjetio je da BiH prednjači po pitanju identifikacije nestalih.

"Do danas je u BiH od 30 hiljada nestalih za kojima se traga pronađeno više od 24 hiljade posmrtnih ostataka i identificirano više od 22 hiljade osobe, uključujući 6.476 žrtava genocida u Srebrenici. Nažalost, preko 8 hiljada osoba se još uvijek vode kao nestali."

Hrvatska traga za više od 1600 građana. Hrvatski predsjednik Ivo Josipović:

"To je pitanje nažalost preduga konstanta u bilateralnim odnosima RH i Republike Srbije. Nepotrebno ih opterećuje i prepreka je punoj normalizaciji odnosa. Pozdravljam svaki napredak na tom području."

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović:

"Naš potpis na ovoj deklaraciji obavezuje i pokazuje našu spremnost na regionalnu kooperativnost koja je svakako jedan od snažnih uslova i jedan od novih poticaja za intenziviranje naših aktivnosti."

Srbija traga za više od 1700 nestalih građana. Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić:

"Nerješen problem nestalih lica je sastavni dio preživljenih ratnih strahota, posljedica koju najteže rješavamo i koja otežava našu suradnju, a samim time i oporavak i napredak svih zemalja regiona."

Duje Šantić i Azra Penava članovi su obitelji koje još uvijek tragaju za svojim najmilijima. Ne polažu puno nade u napredak zbog potpisivanje Deklaracije.

"To je onaj slučaj koji ide pod tepih uvijek. Nije bilo baš nikakve suradnje. Možda je bila neka suradnja između Hrvatske i BiH na višoj razini, ali nešto konkretno nikad nije bilo, do zadnjih godinu i pol dana otkako se otvorio slučaj ponovno."

"Ako se države dogovore i arhive koji je prekrio veo tajne otvore, porodice nestalih osoba brže će doći do skeleta svojih najmilijih."

Deklaraciju o ulozi države o rješavanju pitanja osoba nestalih uslijed oružanih sukoba i povreda ljudskih prava uskoro bi trebale potpisati i zemlje u drugim dijelovima svijeta.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.